Średnie miasta mogą ubiegać się o fundusze na rozwój zrównoważonej mobilności

Średnie miasta mogą ubiegać się o fundusze na rozwój zrównoważonej mobilności - ZielonaGospodarka.pl
13.09.2023 11:10
Strona główna Transport, Elektromobilność Średnie miasta mogą ubiegać się o fundusze na rozwój zrównoważonej mobilności

Partnerzy portalu

Średnie miasta mogą ubiegać się o fundusze na rozwój zrównoważonej mobilności - ZielonaGospodarka.pl

Od 12 września br. średnie miasta borykające się z trudnościami społeczno-gospodarczymi mogą ubiegać się o fundusze na rozwój zrównoważonej mobilności - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort dodał, że w puli jest 440 mln zł. Wnioski można składać do 12 grudnia br.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało we wtorek, że miasta średnie, borykające się z trudnościami społeczno-gospodarczymi mogą ubiegać się o środki na rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w Polsce Wschodniej.

Ministerstwo wskazało, że wsparciem zostanie objęty m.in. zakup bezemisyjnego taboru, budowa, przebudowa i modernizacja infrastruktury na potrzeby transportu zbiorowego i innych aktywnych form mobilności (np. rowerem, pieszo), w tym integracja różnych form transportu w postaci centrów przesiadkowych, digitalizacja systemu mobilności (np. ITS, e-bilety, informacja i planowanie podróży powiązane z wdrażaniem integracji taryfowej – wspólny bilet).

"Nabór ma charakter konkurencyjny i jest skierowany do miast średnich poniżej 100 tys. mieszkańców, borykających się z problemami społeczno-gospodarczymi z makroregionu Polski Wschodniej: Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Łomża, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Ostrowiec Świętokrzyski, Ełk, Ostrołęka, a także do Suwałk i Siedlec – jako miast z subregionów o dużej koncentracji gmin zmarginalizowanych" - zaznaczyło MFiPR.

"Budżet naboru to 440 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowalnych" - poinformowało ministerstwo, wskazując, że nabór przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. "Wnioski można składać od 12 września do 12 grudnia 2023 r." - podało MFiPR.

"W programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej o środki na inwestycje mogą starać się teraz nie tylko stolice województw Polski Wschodniej, ale również miasta średnie, m.in. takie jak Chełm, Zamość czy Łomża" - zwróciła uwagę, cytowana w komunikacie, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak.

MFiPR przypomniało, że Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw, aby przyspieszyć ich rozwój. Dodano, że program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Podkreślono, że program będzie służył utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w sześciu województwach Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz mazowieckim (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).

Z programu dofinansowywane będą projekty nastawione na biznes, adaptację miast do zmian klimatu, rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, ochronę bioróżnorodności, rozwój inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwój zrównoważonej turystyki. "Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wyniesie 2,65 mld euro" - dodano. 

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.