Mieszkańcy Białegostoku mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego

Mieszkańcy Białegostoku mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego - ZielonaGospodarka.pl
17.11.2023 09:33
Strona główna Transport, Elektromobilność Mieszkańcy Białegostoku mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego

Partnerzy portalu

Mieszkańcy Białegostoku mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego - ZielonaGospodarka.pl

Co najmniej trzystu mieszkańców Białegostoku ma szansę dostać dotację do zakupu roweru elektrycznego. Do podziału jest 750 tys. zł z finansowanego z budżetu województwa podlaskiego Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Maksymalna kwota wsparcia to 2,5 tys. zł.

Projekt "Ekorower - alternatywa dla samochodu" rusza pod koniec roku, choć stosowna uchwała dotycząca zasad podziału pieniędzy została przez radnych Białegostoku podjęta w maju, a uchwała sejmiku o przyznaniu miastu takiego wsparcia - w kwietniu.

Uchwałę zakwestionowała i unieważniła jednak Regionalna Izba Obrachunkowa. RIO uznała, iż została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa, m.in. ustawy o samorządzie gminnym, o finansach publicznych oraz prawa ochrony środowiska.

Samorząd odwołał się do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który w połowie października uchylił rozstrzygnięcie Izby. Rozstrzygnięcie nie jest jeszcze prawomocne, choć władze RIO zapowiedziały w mediach, że nie będą go skarżyć do NSA.

Według uchwalonych przez miejskich radnych zasad przyznawania dotacji na rowery elektryczne, o wsparcie mogą ubiegać się pełnoletni mieszkańcy Białegostoku, niezalegający z należnościami wobec miasta. Dotacja może wynieść do 50 proc. wartości poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 2,5 tys. zł. Uchwała zakłada, że powstanie lista rankingowa osób zakwalifikowanych do projektu i lista rezerwowa. Dodatkowy punkt otrzymają osoby z niepełnosprawnościami. W razie takiej samej liczby punktów decydować będzie kolejność wpływu wniosków.

Pieniądze przyznane przez samorząd województwa muszą być wykorzystane w tym roku.

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w tej sytuacji cała procedura musi być przeprowadzona w bardzo krótkim czasie. "Jest to możliwe do zrealizowania, ale będą bardzo napięte terminy" - powiedział.

Nabór wniosków odbędzie się w dniach 21-22 listopada, przynajmniej w dwóch punktach, ale jedynie w formie pisemnej (papierowy kwestionariusz) i przy użyciu systemu kolejkowego obowiązującego w urzędzie. Potem w dniach 1-8 grudnia podpisywane będą stosowne umowy na dotacje z osobami, które znajdą się na liście, w dniach 1-15 grudnia możliwy będzie zakup rowerów i w tym samym czasie muszą być też złożone do urzędu dokumenty do rozliczenia dotacji, a uzyskanie refundacji poniesionych kosztów ma nastąpić do 29 grudnia.

Dyrektor biura funduszy europejskich w urzędzie miasta Ewa Bajdałów przyznała, że sam nabór wniosków przeprowadzany jest jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku WSA korzystnego dla Białegostoku, ale termin podpisywania umów już wypada w czasie, gdy to orzeczenie powinno być prawomocne. "Liczba osób, które już się interesują dotacjami jest spora, niektórzy dzwonią do nas codziennie od maja, czyli kiedy była podjęta uchwała rady miasta" - dodała.

autor: Robert Fiłończuk

rof/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.