Minister Hennig-Kloska: nowel ustawy odrzańskiej musi uwzględniać procesy renaturyzacyjne

Minister Hennig-Kloska: nowel ustawy odrzańskiej musi uwzględniać procesy renaturyzacyjne - ZielonaGospodarka.pl
10.07.2024 10:36
Strona główna Klimat, Edukacja Minister Hennig-Kloska: nowel ustawy odrzańskiej musi uwzględniać procesy renaturyzacyjne

Partnerzy portalu

Minister Hennig-Kloska: nowel ustawy odrzańskiej musi uwzględniać procesy renaturyzacyjne - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@MKiS_GOV_PL

Nowelizacja ustawy o rewitalizacji Odry musi uwzględniać procesy renaturyzacyjne, naturalne procesy zarówno oczyszczania, jaki i gromadzenia wody - podkreśliła we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej we Wrocławiu poinformowała, że prowadzone są międzyresortowe prace nad nowelizacją ustawy o rewitalizacji Odry. Uściśliła, że proces legislacyjny związany z tą nowelą prowadzony jest w resorcie infrastruktury.

„Nowela będzie dokumentem, który musi uwzględnić to, że do Odry należy podejść jako do rzeki wymagającej postawienia na takie typowe, naturalne procesy zarówno oczyszczania, jak i gromadzenia wody” – mówiła minister.

Hennig-Kloska podkreśliła też, że przygotowywana nowela będzie dotyczyła również „wielu obszarów pobocznych”. W tym kontekście wskazała na regulacje dotyczące wsparcia służb w likwidacji nielegalnych zrzutów wód do rzeki.

Pod koniec maja wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska w rozmowie z PAP powiedziała, że nowelizacja ustawy o rewitalizacji Odry „musi wejść w życie w tym roku”. Dodała, że spodziewa się, że nowelizacja zostanie uchwalone w trzecim kwartale tego roku.

Zielińska podkreśliła wówczas konieczność zmian wielu zapisów, które znajdują się w ustawie o rewitalizacji Odry. „Jest tam cały zestaw inwestycji regulujących Odrę, a wiemy, że regulacja i przeregulowanie tej rzeki było jedną z przyczyn katastrofy ekologicznej. A zatem plany dotyczące tego obszaru powinny zostać z tej ustawy wykreślone” – mówiła.

Ustawa o rewitalizacji Odry została przyjęta przez Sejm w lipcu 2023 r. Celem regulacji jest, jak podawał wówczas resort infrastruktury, zapewnienie odpowiednich zasobów wodnych i poprawa jakości wody w rzece Odrze, przez m.in. realizację inwestycji mających poprawić lub przywrócić właściwe funkcjonowanie środowiska naturalnego (renaturyzacja i budowa stopni wodnych), zapewnienie wsparcia finansowego określonych inwestycji, przesądzenie o pierwszeństwie realizacji lub dofinansowania określonych inwestycji, które powinny być realizowane zarówno na rzece Odrze, jak i w jej dorzeczu.

Ustawa określa m.in. szczegółowe zasady i warunki przygotowania inwestycji mających na celu poprawę warunków środowiskowych rzeki Odry w zakresie ilości i jakości wody w rzece, a także środowiska wodnego oraz zwiększenie możliwości retencjonowania wody na obszarze zlewni tej rzeki; zasady wsparcia finansowego przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej; zasady realizacji działań mających na celu odbudowę ichtiofauny w rzece Odrze.

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ drag/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.