Wynik wyszukiwania - "ekosystem" - Wiadomości

Naukowcy apelują do premiera o wsparcie unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody

Naukowcy zaapelowali do Donalda Tuska o wsparcie dla unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody. Poprzez odtwarzanie ekosystemów, można łagodzić skutki susz, zmniejszać ryzyko powodzi i poprawiać jakość środowiska w miastach - napisali w liście otwartym, przekazanym w poniedziałek PAP.
14.05.2024

Oprogramowanie, automatyzacja i elektryfikacja są kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności przemysłu

Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, zaprezentował najnowsze innowacje swojego portfolio, w tym oprogramowanie przemysłowe, sztuczną inteligencję i technologię Digital Twin. Rozwiązania zostały zademonstrowane w ramach cyfrowego i zrównoważonego kampusu nauk przyrodniczych. W ten sposób Schneider Electric pokazał swoją specjalistyczną wiedzę na temat wszystkich elementów łańcucha wartości przemysłowej.
12.05.2024

Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego badają, czy mikroplastik zagrozi uprawom zbóż

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego badają, jaki wpływ ma mikroplastik na występujące w glebie grzyby, które pomagają rosnąć roślinom np. pszenicy. Dotychczasowe wyniki rzucają nowe światło na zagrożenie, jakie stanowią cząsteczki tworzyw sztucznych.
11.05.2024

APRS S.A. podsumowuje projekt w zakresie ochrony wód

APRS SA. oferująca rozwiązania dotyczące ochrony wód powierzchniowych z powodzeniem zakończyła jeden z kluczowych projektów rozwojowych. Był on realizowany w ramach schematu Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich, programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Wartość projektu wyniosła prawie 8,5 mln zł.
10.05.2024

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

Prezes Taurona: pod koniec roku zostanie przedstawiona strategia firmy

Pod koniec tego roku przedstawiona zostanie strategia Taurona, która sprecyzuje ścieżki rozwoju firmy i jej spółek - zapowiedział we wtorek prezes Taurona Grzegorz Lot. Inwestycje mają być skierowane głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa.
07.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Nowe rozporządzenie UE w walce z wylesianiem. Rozmowa z Karoliną Tymorek, dyrektorką FSC Polska

Unijne rozporządzenie przeciwko wylesianiu (EUDR – European Union Deforestation Regulation) to nowe i przełomowe regulacje, których celem jest ograniczenie wylesiania i degradacji lasów na całym świecie. Chodzi o to, aby konsumpcja na europejskim rynku nie przyczyniała się do niszczenia lasów.
06.05.2024

Nagłe topnienie wiecznej zmarzliny intensyfikuje emisje CO2 z gleby i napędza zmiany klimatyczne

Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie bardziej intensywne na obszarach, na których doszło do topnienia wiecznej zmarzliny, niż na terenach, na których jest ona nietknięta - informuje czasopismo „Nature Geoscience”. To kolejne badanie, które potwierdza działanie jednego ze znanych klimatycznych sprzężeń zwrotnych.
06.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
05.05.2024

Zmiany klimatyczne będą główną przyczyną spadku różnorodności biologicznej

Globalna różnorodność biologiczna w XX wieku spadła o ok. 2-11 proc. przede wszystkim z powodu zmian w użytkowaniu gruntów. Prognozy pokazują, że w pierwszej połowie XXI wieku główną przyczyną jej utraty będą zmiany klimatyczne - informuje czasopismo „Science”.
05.05.2024

60 aktywistów klimatycznych aresztowanych po blokadzie jednej z głównych ulic Brukseli

Kilkuset aktywistów klimatycznych z grupy Extinction Rebellion zablokowało w sobotę jedną z głównych ulic w Brukseli, protestując m.in. przeciwko unijnym dopłatom do paliw kopalnych. 60 osób zostało aresztowanych. Organizatorzy akcji zarzucili policji nadmierną przemoc.
05.05.2024

Jednorazowe e-papierosy wśród najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska

Jednorazowe e-papierosy należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych dla środowiska produktów – powiedział PAP prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dlatego regulacje prawne zakazujące ich sprzedaży są konieczne - podkreślił.
28.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

TOGETAIR 2024 w Warszawie – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny dobiega końca. O czym debatują prelegenci?

Mocne słowa na śniadaniu prasowym, podzielone zdania podczas panelu dyskusyjnego na temat rolnictwa, a to jeszcze nie koniec! Drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie stał się dziś przestrzenią do wymiany zdań i poglądów, a dyskusje skupione wokół trzech tematycznych scen połączyły ekspertów z różnych środowisk. Jakie tematy podjęli prelegenci w drugiej połowie dnia?
24.04.2024

Eksperci z PAN: to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował globalne ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień i od święta?

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – święto, podczas którego szczególną uwagę kierujemy na naszą planetę. To dzień, który przypomina nam o konieczności dbania o nią. Obecnie praktycznych działań w tym zakresie oraz edukacji potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek. Proekologiczne postawy można kształtować także wśród najmłodszych dzięki programom edukacyjnym takim jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
22.04.2024

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia, po nim rozpocznie się kolejne ochłodzenie - prognozuje Państwowy Instytut Geologiczny (PIG). Zdaniem ekspertów temperatura na Ziemi jest obecnie niższa niż w maksimach poprzednich ociepleń np. w średniowieczu.
21.04.2024

Naukowcy UŁ w międzynarodowym projekcie dotyczącym monitorowania bioróżnorodności w rzekach

Wdrożenie nowoczesnych metod monitorowania bioróżnorodności pomoże w rozpoznawaniu zmian w ekosystemach rzecznych na wczesnym etapie, a tym samym w skuteczniejszej ochronie przyrody. Badania nad tym prowadzi międzynarodowy zespół naukowców, w którym znaleźli się biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego.
20.04.2024

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

SodaStream inspiruje do zmian w kierunku bardziej ekologicznego trybu życia

Ile jednorazowych plastikowych butelek potrzeba, aby opleść Ziemię 27 razy? Odpowiedź to 5,5 mld - czyli tyle, ile w 2023 roku użytkownicy SodaStream zaoszczędzili planecie. Jak tego dokonali? Małymi eko zmianami w codzienności, które efektem skali przynoszą spektakularny efekt! Marka od początku istnienia inspiruje do podjęcia choć niewielkich kroków na drodze ku lepszej przyszłości planety, z troską o środowisko naturalne i dobrobyt kolejnych pokoleń.
19.04.2024

Produkcja cukru Diamant zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju

Jeden hektar uprawy buraków cukrowych pochłania rocznie 36 ton dwutlenku węgla i produkuje w tym samym czasie 26 ton tlenu, czyli najwięcej ze wszystkich rolniczych uprawianych w Polsce. Z okazji Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, warto przyjrzeć się bliżej właściwościom buraków cukrowych oraz temu jak producent marki Diamant wykorzystuje niemal każdą część tej rośliny i wytwarza cukier zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
17.04.2024

Polenergia angażuje się społecznie i działa na rzecz bioróżnorodności: 330 zrealizowanych projektów

Polenergia opublikowała Skonsolidowany Raport o Zrównoważonym Rozwoju (ESG) oraz Raport Zaangażowania Społecznego i Działań na Rzecz Bioróżnorodności za zeszły rok. Raport ESG spełnia unijne wytyczne, które będą obowiązywały Polenergię dopiero od 2025 roku. Drugi z raportów podsumowuje wydatkowanie 1% skonsolidowanego zysku netto Polenergii na działania z zakresu zaangażowania społecznego i bioróżnorodności. W 2023 roku Grupa zrealizowała w tym obszarze ponad 330 projektów.
16.04.2024

Czy wodór stanie się kluczowym elementem tranformacji energetycznej?

W procesie transformacji energetycznej wodór ma potencjał stać się kluczowym czynnikiem napędowym. Jednak osiągnięcie tego wymaga współpracy na szczeblu międzynarodowym, obniżenia kosztów oraz integracji z istniejącymi systemami energetycznymi. Dopiero wtedy będziemy mogli wykorzystać jego pełny potencjał.
15.04.2024

Lasy Państwowe: w piątek milion sadzonek drzew do odbioru w nadleśnictwach

W piątek, 12 kwietnia, od godz. 9.00 do 15.00, odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - poinformowały Lasy Państwowe. Każdy chętny będzie mógł udać się do nadleśnictwa i za darmo odebrać sadzonkę, którą będzie mógł zasadzić na własnym gruncie. Na chętnych czeka milion sadzonek drzew i krzewów.
11.04.2024

SolarEdge przejmuje Wevo Energy

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, sfinalizował przejęcie całego kapitału zakładowego Wevo Energy Ltd. Wevo to startup specjalizujący się w optymalizacji i zarządzaniu ładowaniem pojazdów elektrycznych w miejscach z dużą liczbą ładowarek, takich jak budynki mieszkalne, parkingi w miejscach pracy i publiczne miejsca ładowania.
10.04.2024

Co minutę do oceanu trafia jedna ciężarówka plastiku

Na dnie oceanu może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi - oszacowali naukowcy z Australii i Kanady. Co minutę trafia do niego tyle plastiku, ile mieści jedna śmieciarka.
10.04.2024

Eksperci: tundra i tajga najbardziej ucierpią w wyniku zmian klimatycznych

Lasy tajgi i tundra mogą najbardziej ucierpieć w następnych 500 latach z powodu zmian klimatu - pokazują najnowsze międzynarodowe badania. Naukowcy udowadniają, że właśnie w te rejony będzie migrować wiele gatunków w najbliższych dekadach i stuleciach.
08.04.2024

Schneider Electric Innovation Summit ogłasza nowe współprace i innowacje

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, podczas Innovation Summit w Paryżu, podkreślił potrzebę natychmiastowych działań i współpracy w celu przyspieszenia transformacji energetycznej oraz w odpowiedzi na kryzys klimatyczny.
08.04.2024

Kryzys klimatyczny na fotografii - już 10 kwietnia wystawa zdjęć współorganizowana przez PAP

„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” - tak brzmi tytuł wystawy fotograficznej poświęconej jednemu z największych wyzwań współczesnego świata - walce ze zmianami klimatu. Jej autorzy wierzą, że za pomocą efektownego fotoreportażu można zainspirować pozytywne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Niezwykłe zdjęcia można będzie zobaczyć w Warszawie już 10 kwietnia.
03.04.2024

Gospodarka elektroodpadami, czyli wiosenne porządki dla planety

Wiosna to czas odnowy nie tylko dla natury, ale również dla gospodarstw domowych. W trakcie wiosennych porządków wiele osób natyka się na niechciane ładowarki, wysłużone smartfony i niedziałające sprzęty AGD. Zamiast wyrzucać je do śmietnika, warto pozwolić im na drugie życie. Odpowiednie postępowanie z elektroodpadami może bowiem przyczynić się do ochrony środowiska oraz zaoszczędzenia cennych zasobów.
02.04.2024

Szczyt Dolin Wodorowych: Poznań gospodarzem przełomowego wydarzenia wodorowego

Doliny wodorowe to projekty na dużą skalę, które lokalnie prezentują ekosystem wodorowy, łącząc wszystkie elementy produkcji, magazynowania, transportu i końcowego wykorzystania wodoru w jednym miejscu. Projekty te znalazły się na szczycie agendy Komisji Europejskiej, czego dowodem jest przeznaczenie na nie 200 mln EUR z programu REPowerEU, oprócz środków już dostępnych w ramach Partnerstwa na Rzecz Czystego Wodoru. W 2023 r. w Europie istniało już 65 Dolin Wodorowych.
02.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Olsztyn. Naukowe strategie na ochronę i odbudowę raf koralowych

Krzyżowanie gatunków, kriokonserwacja (czyli zamrażanie) nasienia oraz tworzenie banku komórek rozrodczych i larw koralowców – to przykłady naukowych strategii na wzmocnienie odporności raf koralowych i ochronę tych bezcennych ekosystemów przed negatywnymi skutkami zmiany klimatu.
31.03.2024

Wyprawa Save The Baltic Sea na przystanku w Darłowie

Należący do organizacji Save The Baltic Sea uczestnicy trwającej od kilkunastu dni ekspedycji po plażach Bałtyku 27 marca dotarli do Darłówka. Goście z Litwy, Łotwy, Estonii i Włoch wędrują poprzez 8 krajów pokonując dystans 6000 km.
29.03.2024

Ekoenergetyka ogłasza światową premierę rewolucyjnego systemu ładowania na Nordic EV Summit w Oslo

Ekoenergetyka, wiodący producent ładowarek do pojazdów elektrycznych w Europie, przygotowuje się do prezentacji przełomowego rozwiązania w dziedzinie ładowania na tegorocznym Nordic EV Summit w Oslo. Zapowiedziano, że ta światowa premiera nowego systemu ładowania zostanie dokonana w sercu Norwegii, kraju znanego z zaawansowanej infrastruktury do pojazdów elektrycznych i proekologicznych inicjatyw.
28.03.2024

Zmiany klimatu zaburzają alpejskie ekosystemy

Związane z ociepleniem zmniejszenie pokrywy śnieżnej i przesuwanie się roślinności zaburzają bioróżnorodność Alp. Góry są tymczasem wskaźnikiem ostrzegawczym dla całej Ziemi – ostrzegają naukowcy.
23.03.2024

Data4 i Fundacja Uniwersytetu Paris-Saclay uruchamiają pilotażowy projekt pierwszego na świecie biocyrkularnego centrum danych

Data4, francuski operator i inwestor na rynku centrów danych, oraz Uniwersytet Paris-Saclay, wiodąca europejska uczelnia a przy tym jedna z 20 najlepszych w Rankingu Szanghajskim, podpisały umowę o partnerstwie w celu uruchomienia eksperymentalnego projektu w zakresie ponownego wykorzystania części ciepła wytwarzanego przez centrum danych. Ten przełomowy projekt zostanie uruchomiony w Essonne w okolicach Paryża w pierwszej połowie 2024 roku.
18.03.2024

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

Jakość powietrza w Europie uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale sytuacja nadal nie jest idealna – informują naukowcy na łamach pisma “Nature Communications”.
14.03.2024

Korwin-Mikke o ociepleniu klimatu: nic nam nie grozi

Ekolodzy przekonują, że mamy nie jeść mięsa, mamy nie jeździć samochodami spalinowymi, bo planecie coś grozi. Otóż nic nam nie grozi. Cykle klimatyczne zawsze były, temperatura raz rosła, raz opadała. Nie ma niebezpieczeństwa – powiedział we wtorek kandydat na prezydenta Warszawy Janusz Korwin-Mikke.
12.03.2024

Klimat i urbanizacja mają wpływ na ilość płazów i gadów żyjących w miastach

Zmniejsza się liczba płazów występujących w Białymstoku, co jest wynikiem przede wszystkim urbanizacji miasta, ale też zmian klimatu - ocenia biolog dr Adam Hermaniuk. W ostatnich latach zmalała liczba gatunków tych zwierząt, mniej jest też miejsc ich występowania.
10.03.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

DWF Poland doradcą Baltic Towers przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych

DWF Poland doradcą prawnym Baltic Towers sp. z o.o. przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych (offshore wind).
08.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Rolnictwo regeneracyjne narzędziem do walki z CO2 w sektorze upraw

Sektor rolnictwa, który zaopatruje sklepy, a co za tym idzie - nasze lodówki w produkty spożywcze, ma dwa oblicza. Obecnie, ze względu na niewłaściwe praktyki, np. nadmierne chemiczne nawożenie czy pestycydy, jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń środowiska, lecz może się wydajnie przyczyniać do… redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak to możliwe? Dzięki szerszemu stosowaniu założeń (płodozmiany, wykorzystanie resztek roślinnych) rolnictwa regeneracyjnego - klucza do zrównoważonej przyszłości gospodarstw rolnych.
06.03.2024

Minister Hennig-Kloska: cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne

Wyznaczone przez Komisję Europejską cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne - zadeklarowała w poniedziałek w Brukseli minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
04.03.2024

Stare afrykańskie słonie zagrożone przez zmiany klimatu

Według naukowców z University of Massachusetts i Wildlife Conservation Society starsze słonie mieszkające na wschodzie Afryki są szczególnie narażone na skutki zmian klimatycznych. Tymczasem takie osobniki mają podstawowe znaczenie dla całej populacji.
03.03.2024

Ocieplenie klimatu i inne zmiany środowiska promują antybiotykooporność

Zmiany klimatu, zanieczyszczenie i degradacja środowiska sprzyjają szerzeniu się oporności na antybiotyki – informują na łamach "Environmental Pollution" badacze z Polski.
01.03.2024

Sprzątaj śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Wiosna za pasem, więc tradycyjnie Operacja Czysta Rzeka mobilizuje społeczność do porządków na łonie natury. Śmieci to problem, który dotyczy każdego z nas. Powinniśmy umieć zarządzać nimi w domu – segregować, a najlepiej generować ich jak najmniej w codziennym życiu. Nie możemy też pozostać obojętni wobec odpadów, które zalegają w naszym otoczeniu – cierpi przyroda, traci urok nasza okolica, a czasem zanieczyszczenie może okazać się niebezpieczne.
27.02.2024

Jak edukować dzieci i dorosłych na temat ekologii? Radzą eksperci UNEP/GRID-Warszawa

Jak uczyć dzieci ekologii, aby motywować je do działania? Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” daje przedszkolakom i dzieciom z klas 1–3 szansę na edukację ekologiczną, która pobudza ich ciekawość i kreatywność. O tym, jak opowiadać najmłodszym o klimacie i czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci, mówią Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska i dr Piotr Mikołajczyk z UNEP/GRID-Warszawa, partnera merytorycznego XVI edycji akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
27.02.2024

Somfy Climate: odpowiedź na pojawiające się wyzwania klimatyczne

Somfy, lider w dziedzinie automatyzacji okien, drzwi i bram wprowadza na rynek innowację – Somfy Climate, czyli szereg rozwiązań, które stanowią ogromny krok w dziedzinie zarządzania komfortem termicznym w budynkach. To nie tylko odpowiedź na rosnące wyzwania związane z klimatem, ale także potwierdzenie zaangażowania firmy w tworzenie inteligentnych rozwiązań dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Pierwsza publiczna prezentacja produktów serii odbędzie się podczas trwających międzynarodowych targów R+T w Stuttgarcie.
26.02.2024

Lądowa turbina wiatrowa o największej jak dotąd średnicy w Wietnamie zostanie zainstalowana w ramach projektu farmy wiatrowej Hai Anh

Spółka Electric Wind Power („Spółka”, SHA:688660), podmiot zależny Shanghai Electric (SEHK:2727, SSE:601727) - wiodący chiński producent urządzeń z zakresu lądowej energetyki wiatrowej i jeden z największych chińskich producentów urządzeń z zakresu morskiej energetyki wiatrowej - podpisała ostatnio umowę na dostawę zaawansowanych turbin wiatrowych.
26.02.2024

Canon współpracuje z naukowcami nad projektem odbudowy raf koralowych

Firma Canon Europe ogłosiła podjęcie partnerskiej współpracy z Coral Spawning Lab w Morden w Londynie. Zespół naukowców połączył siły, aby zbadać i lepiej zrozumieć cykle życia raf koralowych, dostarczać informacje i narzędzia potrzebne do regeneracji ekosystemów raf koralowych. Zaowocowało to stworzeniem pierwszego na świecie programu monitorowania tarła koralowców w całkowicie zamkniętym systemie.
21.02.2024

Ogłoszono laureatów konkursu „Wielkopolska dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille'a oraz wodorowe autobusy – to projekty nagrodzone w konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”, organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W ramach konkursu wyróżnieni zostali też młodzi naukowcy.
16.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Jest projekt ustawy objęcia całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego

Powstał projekt ustawy, która przewiduje objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego - poinformował we wtorek w Warszawie przed rozpoczęciem obrad senackiej komisji klimatu i środowiska jej przewodniczący senator Stanisław Gawłowski.
13.02.2024

Raport ONZ: niemal połowa migrujących gatunków zagrożona wyginięciem

Opublikowany właśnie raport ONZ ujawnił szokujący stan dzikiej przyrody: liczebność migrujących gatunków zwierząt spada na całym świecie, a ryzyko ich globalnego wyginięcia rośnie. To pierwszy w historii raport o stanie światowych gatunków wędrownych.
13.02.2024

Davos za nami. Kluczowe wnioski dla klimatu prosto ze Szwajcarii

Za nami 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego, podczas której zebrani w szwajcarskim Davos liderzy z całego świata reprezentujący różnorakie sektory spotkali się, aby wypracować nowe rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Jednym z tematów agendy tegorocznego spotkania było zagadnienie klimatu oraz transformacji energetycznej.
09.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Trwają konsultacje oceny stanu wód morskich Bałtyku

Do 9 lutego br. potrwają konsultacje oceny stanu środowiska wód morskich Bałtyku - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Konsultacje dotyczą dwóch dokumentów, kluczowych w planowaniu działań na rzecz poprawy i utrzymania dobrego stanu środowiska Bałtyku - dodano.
06.02.2024

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy - zwraca uwagę ministerstwo klimatu 2 lutego w Światowy Dzień Mokradeł i zachęca, by ratować ten naturalny filtr wody, chroniący przed powodziami.
02.02.2024

Pierwsza na świecie infrastruktura tankowania wodoru dla łodzi

We Włoszech powstaje pierwsza na świecie infrastruktura do tankowania łodzi rekreacyjnych zielonym wodorem. Projekt rozwijany jest przez NatPower H, firmę z grupy NatPower, która już zyskała poparcie dwudziestu pięciu włoskich marin i portów, w których zostaną umieszczone stacje zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects.
29.01.2024

Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Na dnie oceanu, m.in. w tzw. kominach hydrotermalnych, naukowcy odkryli niespodziewaną dla nich bioróżnorodność. Z tego powodu zalecają szczególną ostrożność w czasie ewentualnych prac wydobywczych.
29.01.2024

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej przy budowie drugiej elektrowni atomowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.01.2024

Rozpoczęła się budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej w Łebie

W Łebie rozpoczęły się prace związane z budową bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy Orlen i Northland Power. Będzie ona portem macierzystym dla statków transportujących sprzęt oraz pracowników technicznych odpowiedzialnych za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 osób i będzie obsługiwać farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.
26.01.2024

Prof. Robert Czerniawski powołany na stanowisko dyrektora IMiGW-PIB

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powołał z dniem 24 stycznia 2024 r. prof. dra hab. Roberta Czerniawskiego na stanowisko dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
24.01.2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich za powołaniem pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej

Federacja Przedsiębiorców Polskich w przekazanym PAP stanowisku postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną w randze wiceministra, podsekretarza lub sekretarza stanu dla koordynacji całego procesu transformacji.
23.01.2024

Do poniedziałku można składać wnioski w konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”

Do poniedziałku można składać wnioski w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030” edycja 2024. Celem konkursu jest promowanie innowacyjnych firm i podkreślenie roli nauki we współpracy z biznesem w kontekście działań proklimatycznych.
21.01.2024

Wyspy energetyczne: jak zapewnić im konkurencyjność kosztową?

Wyspy energetyczne obiecują zaspokoić rosnące zapotrzebowanie świata na niedrogą, stabilną i odnawialną energię. John Ammentorp, dyrektor ds. krajowego rynku energii, bada sposoby zapewnienia konkurencyjności wysp energetycznych i pomaga przenieść tę przełomową koncepcję z deski kreślarskiej do rzeczywistości.
19.01.2024

Jak rozmawiać z dziećmi o zielonej energii?

Ekosystem, gatunki zagrożone, OZE (Odnawialne Źródła Energii), bioróżnorodność, system segregacji odpadów… zrozumienie tych zagadnień jest wyzwaniem dla dorosłych, nie wspominając już o najmłodszych. A to m.in. od ich edukacji zależeć będzie przyszłość naszej planety. Dzięki takim akcjom społecznym jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury” rozmowy o środowisku i życiu w zgodzie z naturą stają się prostsze nawet dla dzieci, a zrozumienie konceptu zielonej energii przestaje być skomplikowane.
16.01.2024

Polscy naukowcy zaangażowani w projekt badania zdrowia planety

W Kenii zmieniający się klimat zakłóca sezonowość pór roku - region cierpi na niedobór wody. W Brazylii mierzą się z rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych. Międzynarodowy zespół z udziałem naukowców z Polski chce wesprzeć te społeczności w budowaniu "odporności" planety na zmieniające się warunki funkcjonowania.
15.01.2024

Deloitte: do 2050 r. straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów, co odpowiada rocznym PKB Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - wskazała w raporcie firma doradcza Deloitte.
10.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
10.01.2024

RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Katowic próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie przyrody Rotuz na Śląsku Cieszyńskim oraz jego sukcesję przez drzewa – poinformowała instytucja. Część drzew wycięto, a resztę zaobrączkowano – wyjaśniono.
08.01.2024

Eksperci z PAN wzywają do ochrony bioróżnorodności lasów i ograniczenia wycinki drzew

Ochrona bioróżnorodności lasów powinna być ważniejsza niż maksymalizacja ich wydajności produkcyjnej - apelują eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Wzywają też do opracowania nowej polityki leśnej i sugerują m.in. bezzwłoczne ograniczenie wycinki na terenach chronionych i najcenniejszych przyrodniczo.
08.01.2024

Utrata różnorodności biologicznej zwiększa zagrożenie ludzi dot. nowych chorób

Utrata różnorodności biologicznej przyczynia się do przenoszenia patogenów ze zwierząt na ludzi, czyli powstawania tzw. chorób odzwierzęcych. Określenie skali tego zjawiska jest celem międzynarodowego zespołu badaczy.
07.01.2024

Rozpoczęto prace nad wstępnym studium wykonalności dla Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Europejscy operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gasgrid Finland (Finlandia), Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), GAZ-SYSTEM (Polska) i ONTRAS (Niemcy), zaangażowani w międzynarodowy projekt dotyczący budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego, podpisali umowę na opracowanie wstępnego studium wykonalności dla tego korytarza. Dokument zostanie przygotowany w ciągu sześciu miesięcy, czyli do połowy 2024 roku.
03.01.2024

Japońskie firmy angażują się w projekt statku do transportu skroplonego CO2

Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym. Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku.
30.12.2023

Jak na ekosystem morski wpływa mikroplastik? Raport SodaStream

Jest w glebie, morzu, deszczu, żywności, wodzie pitnej, a nawet ludzkim krwiobiegu. Mowa o mikroplastiku, czyli maleńkich elementach tworzyw sztucznych. Naukowcy od kilku lat biorą je pod lupę, aby zbadać wpływ mikrocząsteczek na zdrowie człowieka i stan środowiska. Czy ich wnioski dają powody do obaw?
29.12.2023

Konferencja prasowa „Energia z wiatru, silny przemysł, stabilny łańcuch dostaw – filary transformacji energetycznej”

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprasza na podsumowanie roku 2023 i plany na Nowy Rok w branży energetyki wiatrowej, który zapowiada się intensywnie.
27.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
22.12.2023

Ekolodzy: presja połowowa rośnie; 1/3 stad ryb jest przełowionych

Rosnące zapotrzebowanie na ryby oznacza coraz większą presję połowową na ekosystemy morskie; nadmierne połowy dotyczą już ponad 1/3 stad ryb - wskazuje organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) powołując się na dane ONZ.
20.12.2023

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

Raport: transformacja energetyczna światowej gospodarki to koszt 5-7 bilionów dol. rocznie

Osiągnięcie zerowych emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, wymaga inwestowania w transformację światowej energetyki od 5 do 7 bilionów dol. rocznie - wynika z opublikowanego w piątek raportu Deloitte. Dodano, że większe zaangażowanie banków w finansowanie zielonych inwestycji, przyniosłoby globalnej gospodarce ok. 50 bln dol. oszczędności.
16.12.2023

W zgodzie z naturą. Eko trendy w ogrodnictwie 2024

Zachodzące zmiany klimatyczne i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że, ogrodnictwo ewoluuje, zwracając się ku bardziej tradycyjnym i świadomym metodom uprawy ziemi. Slow gardening, czyli ogrodnictwo szanujące naturalny cykl rozwoju roślin, minimalizacja wpływu działań człowieka na środowisko, rezygnacja ze sztucznych nawozów czy uprawy ograniczające potrzebę intensywnego przekopywania gleby są coraz częściej stosowane przez ogrodników.
12.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

W Europie ponad 200 tys. km siedlisk ryb rzecznych utraconych przez bariery

Ponad 200 tys. km siedlisk ryb rzecznych w europejskich rzekach zostało zniekształconych z powodu stawianych barier i tworzenia jezior zaporowych. Taka fragmentacja swobodnie płynącej rzeki przyczynia się do utraty różnorodności biologicznej w środowisku wodnym.
11.12.2023

Oceany mogą gromadzić 20 proc. węgla więcej, niż szacowano

Zdolność oceanów do magazynowania dwutlenku węgla z atmosfery jest około 20 proc. większa, niż wcześniej szacowano i ujęto w ostatnim raporcie IPCC - twierdzą autorzy publikacji w "Nature".
10.12.2023

Niemcy: "bajkowy las", który inspirował braci Grimm, ma ustąpić miejsca turbinom wiatrowym

"Niemiecki bajkowy las umiera (...), aby można było postawić 241-metrowe monstrualne turbiny wiatrowe" - pisze portal dziennika "Bild", opisując wycinkę drzew w lesie Reinhardswald w północnej Hesji. Las ten inspirował słynnych niemieckich bajkopisarzy, braci Jacoba i Wilhelma Grimmów.
09.12.2023

Nie ma ESG bez OZE. Jakie zmiany już dziś powinni wdrażać przedsiębiorcy, by nie wypaść z biznesowego obiegu?

Wykorzystywanie OZE do pokrywania energetycznych potrzeb przedsiębiorców nie zawsze zapewni im pełną realizację strategii ESG, jednak bez OZE pełna realizacja strategii ESG nie jest w ogóle możliwa – mówi wiceprezes zarządu Reo.pl Grzegorz Tomasik. Wiele przedsiębiorstw, które dziś korzysta z zielonej energii lub też ją wytwarza, nadal jest daleko od kompleksowego podejścia do ESG i pełnego zrozumienia istoty zmiany, jaka czeka cały biznes.
07.12.2023

Xiaomi publikuje inauguracyjną Białą Księgę dotyczącą działań na rzecz klimatu

Xiaomi zaprezentowało dziś swoją pierwszą Białą Księgę dotyczącą działań na rzecz klimatu, szczegółowo opisującą, w jaki sposób firma pracuje nad złagodzeniem zmian klimatycznych. Alain Lam Sai-wai, wiceprezes i dyrektor finansowy Xiaomi, przedstawił Białą Księgę podczas konferencji COP28, najważniejszego szczytu klimatycznego w tym roku.
05.12.2023

Papież do uczestników COP28: trzeba powstrzymać delirium przemocy wobec środowiska

Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju zaapelował, by "powstrzymać delirium przemocy" wobec środowiska. Podkreślił, że jego niszczenie jest "wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym" i "poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami.
02.12.2023

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.
01.12.2023

Raport brukselskiego think tanku: unijna polityka rolna zakładnikiem ideologii klimatycznej

Dzisiejsza polityka rolna ma służyć przede wszystkim interesom środowiskowym i klimatycznym, a dopiero w drugiej kolejności bezpieczeństwu żywnościowemu; prowadzi to do sytuacji, w której nie opłaca się być rolnikiem - diagnozuje najnowszy raport brukselskiego think tanku MCC Brussels pt. "Cicha wojna z rolnictwem".
01.12.2023

Komisja Środowiska PE zaakceptowała projekt przepisów dotyczących "odtworzenia przyrody"

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego zaakceptowała wynegocjowane wcześniej przez PE i Radę UE porozumienie dotyczące rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych (NRL). Anna Zalewska (PiS) zasiadająca w ENVI wielokrotnie alarmowała, że projekt regulacji to poważne zagrożenie dla unijnego rolnictwa.
30.11.2023

W Pradze na zdjęciach artystów z Europy Środkowej można zobaczyć kryzys klimatyczny

„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” - to nazwa plenerowej wystawy prac 11 fotografików z krajów Europy Środkowej, która jest prezentowana w Pradze. Wśród organizatorów jest Polska Agencja Prasowa. Po Pradze wystawa trafi do Warszawy.
25.11.2023

Polacy chcą budownictwa przyjaznego dla środowiska

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dla ponad połowy ankietowanych drewno to także przyszłość budownictwa, a branża powinna szukać sposobów na zastąpienie betonu i stali materiałami odnawialnymi. Badanie potwierdza stałą potrzebę wdrażania zmian w budownictwie z korzyścią dla ludzi, klimatu i plan
24.11.2023

Resort klimatu o raporcie NIK: minister zapewniła realizację zadań dot. zagrożeń związanych z jakością wód

Minister Klimatu i Środowiska zapewniła realizację obligatoryjnych zadań ustawowych będących w jej właściwości, dotyczących ochrony środowiska, w odniesieniu do zagrożeń związanych z jakością wód - przekazali przedstawiciele resortu klimatu, odnosząc się do raportu NIK w sprawie Odry.
22.11.2023

Stocznia Arcadia Yachts na zielonym kursie

Stocznia jachtowa Arcadia Yachts, która jako jedna pierwsza postawiła na zrównoważony rozwój ekologiczny, potwierdziła swoją determinację, aby w jak największym stopniu ograniczyć wpływ swojej produkcji na ekosystem, zaczynając od futurystycznych zakładów produkcyjnych z widokiem na Zatokę Sorrento. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w dwóch obiektach stoczni zainstalowano 612 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 1200 metrów kwadratowych.
15.11.2023

Według raportu The Lancet zmiana klimatu nadal będzie pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
15.11.2023

Chińczycy trzymają się mocno. Chińskie cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla

Światowe gospodarki podążają za spełnianiem kolejnych celów klimatycznych. Nie inaczej jest w przypadku Chin, będących globalnym liderem odnawialnych źródeł energii.
15.11.2023

Teraz Środowisko i GRH Polska podejmują współpracę w celu zaspokojenia nowych, zielonych potrzeb rynku pracy

ESG, CSRD, BDO, OZE, GOZ… To tylko niektóre z powiązanych z sektorem ochrony środowiska skrótów. Pokazują jedno - rosnące wyzwania środowiskowe wymagają nowych kompetencji. Wobec intensywnych zmian na rynku pracy ogólnopolski portal branżowy Teraz Środowisko oraz ceniona agencja zatrudnienia GRH Polska łączą siły w służbie zielonej transformacji polskiej gospodarki.
15.11.2023

Zwiększona kontrola zarządzania rybołówstwem w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Kraje UE uzgodniły w ramach Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) wprowadzenie nowych narzędzi w celu śledzenia działalności wszystkich flot prowadzących połowy na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz dzielenia się różnymi wieloletnimi planami zarządzania. Nowy mechanizm będzie monitorował przypadki nieprzestrzegania przepisów za pomocą odpowiednich i proporcjonalnych środków.
13.11.2023

Kredytem w dwutlenek węgla. Banki na froncie walki o zeroemisyjność

Działania mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie zeromisyjności dotyczą nie tylko sektora przemysłowego. Banki również odgrywają istotną rolę w transformacji energetycznej.
13.11.2023

Ekstrema pogodowe sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków zwierząt

Zmiany klimatyczne i związane z nimi gwałtowne zjawiska pogodowe sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków zwierząt, co zagraża rodzimym gatunkom i przekształca ekosystemy – donoszą chińscy naukowcy na łamach "Nature Ecology & Evolution".
10.11.2023

Młodzi chcą być częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego

Globalny wzrost temperatury o 1,1° C od 1880 roku ma destrukcyjny wpływ na ludzkie zdrowie. Według WHO każdego roku 11 milionów ludzi umiera z powodu niewłaściwej diety. Społeczeństwa doświadczają ekstremalnych zjawisk pogodowych: powodzi, suszy, gwałtownych burz. Pozyskiwanie żywności w takich warunkach to ogromne wyzwanie.
09.11.2023

Około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem

Około jednej piątej gatunków roślin i zwierząt Europy grozi wymarcie - wynika z nowych analiz ponad 14,6 tys. gatunków zagrożonych. Jako jeden z najważniejszych czynników negatywnie wpływających na te gatunki wymienia się zmiany krajobrazu związane z rozwojem rolnictwa.
09.11.2023

RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
08.11.2023

Ruszyły konsultacje społeczne nad planem zarządzania polską częścią Białowieża Forest

Do 3 grudnia potrwają rozpoczęte w poniedziałek konsultacje społeczne nad planem zarządzania polską częścią obiektu światowego dziedzictwa Białowieża Forest - poinformowało PAP biuro prasowe ministerstwa klimatu i środowiska.
06.11.2023

Ponad tysiąc raków gatunków inwazyjnych odłowiono na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu

Ponad 1. tys. raków gatunków inwazyjnych, głównie raków luizjańskich, odłowionych zostało na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) poinformował, że to największa akcja przeprowadzona w celu eliminacji tego gatunku ze środowiska w Polsce.
05.11.2023

Znamy zwycięzcę konkursu „Klimatyczny Człowiek Roku” w kategorii „Młody Naukowiec”

Tytuł „Klimatycznego Człowieka Roku” w kategorii „Młody Naukowiec” zdobył dr hab. Krzysztof Zawierucha, który zajmuje się między innymi badaniem lodowców. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 24 października 2023 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który na co dzień jest jego miejscem pracy.
25.10.2023

Kearney: nadchodzi era biznesu stawiającego na regenerację

Raport Kearney: W okresie 2019-2023 wygrywały biznesy, które wykazały się odpornością. W kolejnych 5 latach kluczem będzie zdolność do szybkiej regeneracji. Większość liderów globalnych korporacji przeczuwa, że trwające obecnie programy transformacji strategicznej nie przynoszą oczekiwanych efektów, ponieważ nie adresują najważniejszych obecnie wyzwań.
23.10.2023

Na froncie z ociepleniem. Amerykański Korpus Klimatyczny wzywa!

Stany Zjednoczone rozpoczynają program mający na celu ochronę środowiska naturalnego oraz aktywizację młodzieży. Prace instalacyjne przy OZE, poprawa efektywności energetycznej czy też prace w terenie to wybrane przykłady wyzwań stojących przed Amerykańskim Korpusem Klimatycznym.
23.10.2023

Na kampusie Politechniki Krakowskiej studenci stworzyli „glebarium”

„Glebarium”, czyli miejsce przeznaczone do dekompozycji biomasy, kompostowania i tworzenia cennej materii organicznej zbudowali studenci Politechniki Krakowskiej na kampusie uczelni znajdującym się w centrum miasta. W pracach pomagali maturzyści z Bielska-Białej.
23.10.2023

Rozpoczęto prace w ramach pierwszego etapu projektu obejmującego montaż paneli fotowoltaicznych JA Solar o mocy 50 MW na dachu bazy produkcyjnej w Baotou

Firma JA Solar ogłosiła w ostatnim czasie rozpoczęcie realizacji pierwszego etapu projektu instalacji paneli fotowoltaicznych (PV) o mocy 50 MW na dachu bazy produkcyjnej w Baotou. Projekt ten jest uważany za ważny krok w promowaniu ekologicznej produkcji i działalności całego przedsiębiorstwa.
21.10.2023

W miarę ocieplania się klimatu rolnictwo zagrozi bioróżnorodności nawet przy biegunach Ziemi

Światowy krajobraz rolniczy w ciągu najbliższych 40 lat mocno się zmieni. Wraz ze wzrostem globalnej temperatury obszary dzikiej przyrody coraz bliżej biegunów Ziemi staną się odpowiednie do uprawy roślin, co bardzo zagrozi ich bioróżnorodności.
20.10.2023

Lasy Państwowe zwiększyły możliwości retencji wody

O ok. 2,5 mln metrów sześc. wzrosły możliwości retencji wody w Lasach Państwowych dzięki realizowanym w ostatnich latach dwóm projektom, współfinansowanym z unijnych środków. W przedsięwzięciach uczestniczyło 160 nadleśnictw, które budowały i modernizowały małe zbiorniki i przywracały ciągłość cieków wodnych.
18.10.2023

KE proponuje środki ograniczające zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku pochodzącego z granulatu z tworzyw sztucznych

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek środki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku pochodzącego z granulatu z tworzyw sztucznych. Obecnie co roku do środowiska uwalnia się od 52 do 184 tys. ton granulatu z powodu niewłaściwego obchodzenia się z nim w całym łańcuchu dostaw.
17.10.2023

Wody Polskie odtworzyły ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie zbudowały lub przebudowały siedem przepławek i cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 61,4 mln zł zapewnia swobodną migrację zwierzętom żyjącym w wodzie, a tym samym pomaga w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
13.10.2023

Zrównoważony rozwój, a technologie: jak używane może zastąpić nowe

Ewolucja sposobu, w jaki żyjemy i pracujemy, była historycznie kształtowana przez rozwój technologiczny oraz zmieniające się potrzeby i pragnienia kolejnych pokoleń. W 2023 roku te czynniki związały się ze sobą silniej niż kiedykolwiek. Technologia służy pokoleniu Z i millenialsom do przeprojektowania gospodarki tak, by działała w zgodzie z ich wartościami, a jedną z najważniejszych jest zrównoważony rozwój.
13.10.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

Akcja edukacyjna "W trosce o wodę"

O tym, że woda stanowi fundament życia na naszej planecie wiedzą nawet dzieci – tylko czy wszyscy jesteśmy świadomi, jak chronić jej zasoby? Poziom wód gruntowych w Polsce obniża się systematycznie i jest jednym z najniższych w Europie.
11.10.2023

Zmiany klimatu zabijają płazy na całym świecie

Przez zmiany klimatu na świecie żyje coraz mniej płazów. Wyginięcie grozi salamandrom - zginie dwie na pięć, a katastrofalne statystyki pogorszyć może nowa choroba pojawiająca się w Stanach Zjednoczonych i Europie - wykazało badanie przeprowadzone przez ponad 100 naukowców, w tym z Uniwersytetu Łódzkiego.
10.10.2023

Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet

Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średnich globalnych temperatur; nadszedł czas, żeby świat nadał priorytet transformacji energetycznej – przekonywała podczas katowickiej konferencji PRECOP 28 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Sanda Ojiambo.
05.10.2023

PSPA: elektromobilność to pewna, dobra przyszłość

„Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale cały ekosystem biznesowy, który się wokół niej tworzy - stacje ładowania baterii, tankowania wodoru, logistyka, budowa zeroemisyjnych flot firmowych, a nawet flot morskich czy powietrznych. Elektromobilność to część większego obszaru inwestycyjnego oznaczającego zrównoważony transport” - przekonywał podczas łódzkiego Kongresu Nowej Mobilności Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.
05.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

Potrzeba więcej działań firm na rzecz ochrony przyrody w miastach. Liderem w realizacji takich projektów jest Grupa PGE

Paradoksalnie miasta – choć kojarzą się dziś raczej z wszechobecną betonozą i zabudową zieleni – są dziś jednym z liderów ochrony ekosystemów i odbudowy przyrody. Pomimo wielu działań podejmowanych ostatnimi laty w tym kierunku polskie samorządy wciąż jednak potrzebują wsparcia w ochronie środowiska w aglomeracjach miejskich.
02.10.2023

Rzeki gwałtownie się ocieplają i tracą tlen, co zagraża żyjącym w nich organizmom

Rzeki ocieplają się i tracą tlen szybciej niż oceany. Powyżej niepokojącego progu wzrosła temperatura w 87 proc. przebadanych rzek, a do utraty tlenu doszło w 70 proc. z nich - podaje „Nature Climate Change”.
28.09.2023

Zmiany klimatyczne są zagrożeniem dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Dla niektórych grup żywność może stać się zbyt droga

Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.
28.09.2023

Volkswagen Financial Services i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych ogłaszają strategiczne partnerstwo

Volkswagen Financial Services, lider finansowania samochodów osobowych w Polsce , oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), największa organizacja branżowa kreująca rynek elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE, poinformowali o nawiązaniu współpracy strategicznej na rzecz rozwoju rynku zeroemisyjnego w Polsce. VW FS będzie wyłącznym i jedynym partnerem strategicznym PSPA w obszarze finansowania.
27.09.2023

Projekt wspierający inwestycje energetyczne i środowiskowe

Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
25.09.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
25.09.2023

Europejskie lasy same się regenerują

Obserwacja 300 leśnych rezerwatów Europy pokazała, że ekosystemy te regenerują się bez pomocy człowieka. Bardzo pomaga w tym konkurencja między drzewami.
24.09.2023

Niepokojące wyniki obserwacji zanieczyszczenia powietrza

20-letnie obserwacje zanieczyszczenia powietrza dymem z pożarów naturalnych środowisk pokazały, że ponad 2 mld ludzi, przynajmniej przez jeden dzień każdego roku, było narażonych na działanie potencjalnie toksycznego dymu. W ciągu ostatniej dekady czas ten wzrósł o prawie 7 proc.
22.09.2023

Dzięki projektowi "Zadbajmy o zwierzęta" powstanie 12 domków dla kotów wolnożyjących

Tuzin nowych domków dla kotów wolno żyjących stanie w najbliższych tygodniach na terenie spółdzielni mieszkaniowych w Lublinie - poinformował w czwartek lubelski ratusz.
21.09.2023

Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu eksperci z kraju i ze świata, dyskutowali na temat zmian klimatycznych i wyzwań z wodą pitną. Właśnie te zagadnienia były tematem debaty „Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?”. Eksperci są zgodni: sytuacja jest trudna i wymaga natychmiastowych działań.
19.09.2023

Rusza globalna kapania "Tydzień lasów FSC"

Tydzień Lasów to kampania zainicjowana przez Forest Stewardship Council, która podkreśla korzyści zrównoważonej gospodarki leśnej. Jej celem jest zwrócenie uwagi przedsiębiorców i konsumentów na to, w jaki sposób odpowiedzialna gospodarka leśna przyczynia się do ochrony środowiska, przeciwdziała spadkowi bioróżnorodności oraz łagodzi zmiany klimatu i związane z tym negatywne zjawiska.
19.09.2023

Pająki wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska

Żyjące w pobliżu skażonych rtęcią rzek i zbiorników wodnych pająki mogą przenosić to skażenie na zwierzęta lądowe i są dobrym wskaźnikiem zanieczyszczenia – informuje pismo „Environmental Sciences & Technology Letters”.
16.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
15.09.2023

We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii

We Wrocławskim Parku Technologicznym przy ul. Duńskiej 9 otwarto właśnie innowacyjne laboratorium wyposażone w urządzenia  Viessmann. To pierwsza tego typu inwestycja, jaka powstała przy Centrum Badań i Rozwoju tej firmy, która umożliwi pracę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie oszczędzania energii.
13.09.2023

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.
13.09.2023

Premiera iPhone'a 15 i pierwszy neutralny węglowo Apple Watch. Gigant z Cupertino dąży do zeroemisyjności

Za nami coroczna, najważniejsza konferencja produktowa Apple. Tradycyjnie we wrześniu poznaliśmy nowe modele smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch. Jednym z głównych elementów konferencji był film poświęcony neutralności węglowej do której dąży Apple. Program Apple 2030 to plan osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej firmie do 2030 r. Następnym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego wszystkich produktów do 0 do 2030 r.
12.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Karpacz’23: wyniki raportu UNGC o konsumentach i gospodarce obiegu zamkniętego

79 proc. Polaków uważa, że wprowadzanie standardów gospodarki obiegu zamkniętego ma sens, zaś 69 proc. deklaruje chęć pogłębiania swej wiedzy na temat postaw i praktyk przyjaznych środowisku - wynika z raportu przygotowanego przez UN Global Compact we współpracy z McDonald’s, zaprezentowanego podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
08.09.2023

Zyska zapowiada krajowego operatora innowacji dolin wodorowych

W przyszłym roku powinien rozpocząć działalność krajowy operator innowacji dolin wodorowych, koordynujący działania w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej – zapowiedział w czwartek w Karpaczu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.09.2023

Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

Dział Gas Power GE Vernova (spółki GE notowanej na NYSE) osiągnął dziś kamień milowy dla swojej zaawansowanej floty wysokowydajnych turbin gazowych klasy H, która przekroczyła pułap ponad dwóch milionów godzin komercyjnej pracy w 88 jednostkach na całym świecie.
07.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Pierwszy krok należy do Ciebie – jak w prostych krokach możesz wesprzeć bioróżnorodność w Polsce

Podstawą funkcjonowania życia na Ziemi jest zachowanie różnorodności biologicznej, czyli zróżnicowania gatunków we wszystkich ekosystemach. Musimy mieć świadomość, że jej spadek, obserwowany w ostatnich latach, może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie przyszłych pokoleń. Co zatem możemy zrobić, żeby chronić bioróżnorodność?
04.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.