Wynik wyszukiwania - "onde" - Wiadomości

Czy użytkownicy aut w Polsce są gotowi na samochody elektryczne? Wyniki badania HERTZ Polska

HERTZ Polska – polski przedstawiciel światowego lidera w wynajmie samochodów – przeprowadził badanie podejścia do elektromobilności wśród pracowników polskich firm. Badanie obejmowało użytkowników aut służbowych, jak też menedżerów zarządzających flotami. Jego celem była ocena świadomości w obszarze elektromobilności, zbadanie postrzegania samochodów elektrycznych i związanych z nimi doświadczeń oraz zidentyfikowanie obaw, potrzeb i oczekiwań, w kontekście zachodzącego procesu elektryfikacji flot, jak i całej branży motoryzacyjne
07.05.2024

Zielony list. Usługi pocztowe także muszą być zrównoważone

W obliczu narastających wyzwań klimatycznych, branża pocztowa przyjmuje zielone rozwiązania logistyczne jako kluczową odpowiedź na zmieniające się regulacje dotyczące emisji. Optymalizacja tras i skrócenie czasu dostaw oraz automatyzacja kompletacji i pakowania w magazynach stają się nieodłącznymi elementami transformacji sektora dostaw pocztowych i kurierskich.
02.05.2024

Badania wskazują, że dzięki segregacji odpadów ludzie czują się lepiej

Jak pokazały badania, dużo narzekamy na segregację, popełniamy wiele błędów, ale jednocześnie ponad 70% osób segregujących odpady dzięki temu działaniu czuje się lepszymi ludźmi. Największy problem z segregacją odpadów na 5 frakcji mają… młodzi, mity dotyczące segregacji są w Polsce ciągle żywe, a aż 1/3 Polaków woli być zachęcana, a nie zmuszana do segregacji odpadów, chociaż połowa z nas robi to tylko ze względu na wymóg prawny.
18.04.2024

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Powstała bajka dla najmłodszych nt. gospodarki obiegu zamkniętego

Jak podaje raport Circular Voice aż 60 proc. badanych Polaków wyraziło gotowość do zmiany swoich nawyków, w celu zmniejszenia wpływu na klimat. Również 59 proc. respondentów zgadza się, że należy zakazać tworzenia produktów, których nie można poddać recyklingowi. Jednakże, aby podejmować świadome decyzje w tej kwestii, niezbędna jest odpowiednia edukacja już od najmłodszych lat. Dlatego też, eksperci ze Stena Recycling i Fundacji Zaczytani.org przygotowali wspólny projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych.
12.04.2024

Raport: jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji CO2

Jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji emisji CO2, a 3 proc. sądzi, że transformacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.
03.04.2024

Coraz więcej firm energetycznych uważa, że osiągnięcie neutralności klimatycznej opóźni się do 2060 roku

Coraz więcej firm z sektora energetycznego wierzy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej na świecie opóźni się o co najmniej dekadę, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Pomimo rosnącego zaniepokojenia kosztami transformacji, większość spółek z branży utrzymuje lub zwiększa poziom zielonych inwestycji.
22.03.2024

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

Jakość powietrza w Europie uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale sytuacja nadal nie jest idealna – informują naukowcy na łamach pisma “Nature Communications”.
14.03.2024

Grupa Orlen kupuje projekt wiatrowy ONDE

ONDE sprzedało na rzecz Energa Green Development, spółki zależnej Energi z Grupy ORLEN udziały w spółce celowej, do której należy 37,4-megawatowa elektrownia wiatrowa Szybowice. Energa Green Development zleciła jednocześnie ONDE wykonanie robót budowlanych i elektrycznych za około 105 mln zł.
11.03.2024

Innowatorzy z branży OZE poszukiwani. Rusza 3. edycja programu grantowego SOFIA

Już trzeci raz ONDE SA., lider branży OZE w Polsce, ogłasza nabór do programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) i zaprasza do udziału młodych naukowców. Program nagradza pomysły, które mają szansę w realny sposób przyczynić się do transformacji energetycznej i wesprzeć jej rozwój. Do zdobycia są granty finansowe aż do 20 tys. zł. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zgłoszonych w zeszłym roku projektów przerosła najśmielsze oczekiwania.
11.03.2024

Przywództwo w zrównoważonym rozwoju. Lider na ‘open space’

Wśród uczestników, szeroko pojętego życia gospodarczego, obserwujemy, wyraźnie widoczne szczere zainteresowanie tematami związanymi z ESG - zrównoważonym rozwojem. To jest właśnie tzw. jedyny optymalny moment dla każdego, na to, aby przysłowiowo, wziąć sprawy w swoje ręce i działać. Kto bierze sprawy w swoje ręce i zaczyna działać? Przywódca, Lider Zmian.
03.03.2024

Inteligentne liczniki odmienią krajową energetykę – co warto wiedzieć o programie wymiany na inteligentne opomiarowanie?

Stoen Operator zainstalował już 200 tysięcy inteligentnych liczników zdalnego odczytu w sieci warszawskiej. Modernizacja systemu pomiarowego jest częścią unijnego planu zastępowania tradycyjnych liczników prądu nowoczesnymi urządzeniami. Oferują one znaczne korzyści zarówno operatorom, jak i klientom. Dla odbiorców energii elektrycznej wymiana liczników jest obowiązkowa i bezpłatna.
29.02.2024

Orlen: większe niż szacowano wydobywalne zasoby złoża Adriana na Morzu Norweskim

Odwiert rozpoznawczy PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen wykonany na koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim potwierdził, że w złożu Adriana znajdują się zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28 do 43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To więcej niż szacowano - podał koncern.
29.02.2024

Tauron wprowadzi nową aplikację do obsługi stacji ładowania

Od połowy marca br. Tauron udostępni nową aplikację do obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych. Proces przenoszenia stacji do nowego systemu potrwa do 1 kwietnia; przez ten czas dotychczasowa i nowa aplikacja będą działały równolegle.
29.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Polska wykorzystuje około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu

Polska wykorzystuje około 3 proc. potencjału produkcji biogazu - wynika z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" przygotowanym przez firmę Strategy& w Polsce. Rozwój produkcji ułatwiłyby m.in. dotacje, dostęp do finansowania i uproszczenie przepisów - dodano.
19.02.2024

Polskie biura stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska

Drukujemy na papierze makulaturowym, kupujemy energooszczędne sprzęty, segregujemy odpady biurowe. Wiele na to wskazuje, że pojęcie zrównoważonego rozwoju trafiło do biznesowego krwioobiegu. Opinie zebrane w badaniu Canon Polska i agencji badawczej K+Research by Insight Lab pokazują, że średnie i duże firmy podchodzą z pełną powagą do kwestii środowiskowych i społecznych. Szacunek do idei zrównoważonego rozwoju przejawia się zarówno w codziennych biurowych czynnościach, jak i w decyzjach biznesowych.
12.02.2024

Delloite: dla 60 proc. Polaków przy zakupie auta elektrycznego najważniejszy jest koszt ładowania

Według opublikowanego w poniedziałek badania Delloite, dla 60 proc. Polaków najważniejszym argumentem za zakupem samochodu elektrycznego jest niższa cena ładowania niż zakupu paliwa. Podkreślono, że troska o środowisko schodzi na dalszy plan.
05.02.2024

GIOŚ: blisko 18 ton nielegalnych elektroodpadów wróciło do Holandii

Bisko 18 ton odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nielegalnie wysłanego do Polski wróciło do Holandii - podał we wtorek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Wśród odpadów były m.in. płytki elektroniczne, obudowy sprzętu elektrycznego i gniazdka elektryczne.
30.01.2024

Za usunięcie nielegalnego składowiska śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, zapłaci projektant

Koszty usunięcia przez miasto 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, ostatecznie pokryje projektant arterii – powiedział w niedzielę PAP prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
28.01.2024

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska: 4 tony odpadów karoserii zwrócono do Niemiec

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uzgodnił z właściwym urzędem niemieckim zwrot 4 ton odpadów karoserii z tworzyw sztucznych, które zostały nielegalne wysłane do Polski. Odpady zostały zwrócone do Niemiec - poinformował w piątek w komunikacie GIOŚ.
26.01.2024

Polacy chcą bardziej zrównoważonych podróży służbowych, ale tylko 1 na 4 firmy dokładnie śledzi emisje.

Aż 3/4 Polaków bierze pod uwagę zrównoważony transport podczas podróży służbowych — tak wynika z raportu „Transport naziemny w Europie” FREENOW For Business we współpracy z Global Business Travel Association. Choć znaczenie kwestii zrównoważonego rozwoju stale rośnie, to niemal połowa firm w Polsce ma trudności z monitorowaniem śladu węglowego generowanego przez środki transportu naziemnego, a 1/4 nie robi tego wcale. Śledzenie emisji jest kluczowe dla realizacji celów ESG firmy, dlatego aplikacje do zamawiania przejazdów takie,
23.01.2024

Zarządzający największymi firmami w Polsce prognozują zwrot inwestycji w ESG w perspektywie od 3 do 5 lat

76% prezesów z Polski biorących udział w badaniu KPMG deklaruje, że w pełni wdrożyło praktyki społeczne, środowiskowe i ładu korporacyjnego (ESG) w swojej działalności, koncentrując się na tworzeniu wartości. Jednocześnie większość z nich uważa, że na zwrot z inwestycji w ESG trzeba poczekać od 3 do 5 lat. Prezesi biorący udział w badaniu przyznają, że muszą zintensyfikować swoje działania w celu przejścia na neutralność węglową. Za największe przeszkody w osiągnięciu zeroemisyjności uważają brak odpowiednich rozwiązań technologi
23.01.2024

Hennig-Kloska: Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej

Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która spotkała się z ambasadorem USA. Dodała, że współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
20.01.2024

Farma wiatrowa lepszym sąsiadem niż klub nocny, czy ruchliwa ulica? Badanie nie pozostawia wątpliwości

Ankieta przeprowadzona przez YouGov nie pozostawia wątpliwości. Duńczycy uważają mieszkanie w pobliżu ruchliwych dróg (32%) lub nocnych klubów (47%) za niepożądane. Jednocześnie tylko niewielki odsetek z badanych wyraził zaniepokojenie bliskością turbin wiatrowych (9%) lub farm słonecznych (4%).
18.01.2024

Schneider Electric w Davos wzywa do skupienia się na elektryfikacji i cyfryzacji, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarek

Aby powstrzymać niekontrolowane zmiany klimatyczne, konieczne jest zwiększenie wykorzystania istniejących technologii. Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, wzywa do działania.
17.01.2024

Prokuratura w Kaliszu wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi

Prokuratura wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.01.2024

Deloitte: do 2050 r. straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów, co odpowiada rocznym PKB Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - wskazała w raporcie firma doradcza Deloitte.
10.01.2024

Zdaniem radnych z Kalisza sprawą nielegalnego wysypiska śmieci powinna zająć się prokuratura

Domagamy się wyjaśnienia sprawy nielegalnego wysypiska śmieci i zutylizowania go za publiczne pieniądze; sprawą powinna zająć się prokuratura – poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej radni z klubu Polska 2050.
08.01.2024

VII edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego

W erze globalnej konkurencji i rosnącej presji związanej z ochroną środowiska, umiejętność prowadzenia biznesu zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego przestaje być jedynie atutem, stając się wręcz niezbędnym elementem dla przedsiębiorstw. Również konsumenci odgrywają kluczową rolę w tym kontekście.
08.01.2024

Oszczędne rozwiązania wspierające łagodzenie zmian klimatycznych i nawiązujące do ESG, które pojawiły się w 2023 r.

Przepisy obligujące coraz więcej firm do publikowania raportów niefinansowych za 2024 r. coraz bardziej motywują do podejmowania inwestycji w rozwiązania oszczędzające energię. Może to być oprogramowanie rozwijające BMS, czyli systemy sterowania budynkami czy tzw. strażnicy mocy. Możliwości niewymagających dużych nakładów jest jednak dużo więcej.
08.01.2024

Orlen inwestuje w efektywność energetyczną w czeskiej rafinerii

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą. Inwestycja umożliwi poprawę efektywności energetycznej rafinerii, tj. ciepło gazów spalinowych, które do tej pory uchodziło do atmosfery, zostanie wykorzystane do podgrzewania wody na potrzeby procesów technologicznych. Projekt o wartości ok. 500 mln czeskich koron (ok. 100 mln złotych) jest częścią działań na rzecz osiągnięcia przez Grupę Orlen neutralności emisyjnej do 2050 roku.
05.12.2023

Rozpoczęła się budowa największej inwestycji w branży wodno-ściekowej

Na terenie zakładu produkcyjnego ORLEN S.A. w Płocku uroczyście wbito pierwszą łopatę pod budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej. Kontrakt na zaprojektowanie i budowę obiektów realizuje SEEN Technologie Sp. z o.o. (Lider) w konsorcjum z ATREM S.A. Projekt realizowany jest w systemie zaprojektuj i zbuduj, a jego wartość to blisko 1,27 miliarda złotych netto.
05.12.2023

Polacy mają problem ze zidentyfikowaniem elektroodpadów

Choć Polacy wiedzą, że należy segregować elektroodpady, to tylko 2/3 społeczeństwa deklaruje, że faktycznie to robi. Znaczna część też nie do końca ma świadomość, jakie produkty zaliczyć do tej grupy - wynika z badania przeprowadzonego w okresie sierpień-wrzesień 2023 r. przez firmę badawczą Zymetria, na zlecenie RLG w Polsce.
01.12.2023

Polski rynek upomina się o zrównoważoną produkcję owoców

Konsumenci owoców oczekują dziś produktów bezpiecznych, nie zostawiających śladu węglowego, z jak najmniejszą liczbą pośredników w łańcuchu dostaw. Dlatego sadownicy muszą zmienić sposób myślenia o swoich uprawach i dostosować produkcję do potrzeb rynku. O tym, jakimi metodami można ten cel osiągnąć, rozmawiali uczestnicy konferencji „Czy polska produkcja owoców spełnia oczekiwania konsumentów?”, która odbyła się 29 listopada 2023 r. w Centrum Prasowym PAP Warszawie.
01.12.2023

2/3 Polaków za wyższym podatkiem dochodowym, by wpomóc transformację klimatyczną

65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
28.11.2023

Ocena Świadomości Klimatycznej polskich spółek giełdowych. Dynamiczny wzrost liczby liderów

W ciągu ostatniego roku z 21 do 38 wzrosła liczba spółek, które otrzymały tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie. Wskazują na to wyniki 5 edycji Badania Świadomości Klimatycznej CCA, przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska, we współpracy z MATERIALITY oraz Energopomiarem. Jedna z badanych spółek, CCC S.A., osiągnęła maksymalną punktację 10 na 10, co stanowi bezprecedensowe osiągnięcie w historii badania.
28.11.2023

Sondaż prawdę Ci powie. Respondenci na całym świecie zatroskani o klimat

Zmiany klimatyczne stanowią pole zainteresowania nie tylko decydentów politycznych oraz aktywistów środowiskowych. Wiele sondaży przeprowadzonych przez szereg instytucji uświadamia, że zmiany klimatyczne stanowią jeden z najważniejszych współczesnych problemów, któremu należy stawić czoło.
27.11.2023

Polacy chcą budownictwa przyjaznego dla środowiska

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dla ponad połowy ankietowanych drewno to także przyszłość budownictwa, a branża powinna szukać sposobów na zastąpienie betonu i stali materiałami odnawialnymi. Badanie potwierdza stałą potrzebę wdrażania zmian w budownictwie z korzyścią dla ludzi, klimatu i plan
24.11.2023

Spółka zależna ZE PAK ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global za ok. 2,3 mld zł

Spółka zależna ZE PAK - PAK CCGT - ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global na budowę bloku CCGT klasy 600 MWe na terenie elektrowni Adamów za ok. 2,3 mld zł oraz umowę serwisową bloku CCGT na 12 lat od przekazania bloku CCGT przez Siemens Energy sp. z o.o. - podał ZE PAK w komunikacie.
21.11.2023

Nawyki ekologiczne Polaków to troska o środowisko czy własny portfel? [BADANIE]

Czasy wysokiej inflacji wydają się wpływać na przyzwyczajenia Polaków. Ponad 84 proc. badanych deklaruje, że segreguje śmieci. Stopniowy wzrost notują też skłonności do oszczędzania wody, prądu oraz ograniczania konsumpcji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay.
20.11.2023

W Ostrowie Wielkopolskim powstanie kolejny ekologiczny korytarz

4 tysiące krzewów róż i platany ozdobią wkrótce Aleję Słowackiego. Celem jest tworzenie w mieście ekologicznych korytarzy – powiedziała PAP prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.
13.11.2023

Polscy konsumenci chcą zakazu sprzedaży produktów nienadających się do recyklingu

Czterech na pięciu polskich konsumentów uważa, że producenci powinni wykorzystywać w swoich produktach materiały pochodzące z recyklingu. Co więcej, większość z nich sądzi, że sprzedaż produktów, których nie można poddać recyklingowi, powinna być zakazana. To wnioski z najnowszego badania Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling. Cały raport zostanie opublikowany już 14 listopada, podczas międzynarodowej konferencji Circular Initiative w Sztokholmie.
09.11.2023

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.
09.11.2023

Raport Wolters Kluwer Future Ready Lawyer 2023: branża prawnicza nie jest gotowa na usługi ESG

- 73% prawników spodziewa się, że zastosuje generatywną sztuczną inteligencję w pracy - 69% kancelarii i 61% działów prawnych nie jest jeszcze dobrze przygotowanych, aby sprostać oczekiwaniom ESG - 87% prawników twierdzi, że technologia usprawniła ich codzienną pracę - 43% organizacji nie wdrożyło jeszcze formalnej polityki różnorodności, równości, inkluzywności i przynależności.
08.11.2023

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w firmach. Świadomość klimatyczna wciąż jednak jest niewystarczająca

W biznesie, wśród menedżerów i kadry zarządzającej, cały czas rośnie świadomość wyzwań klimatycznych i środowiskowych, do czego przyczyniają się m.in. globalne i unijne regulacje. – Ta świadomość cały czas jest jednak zbyt mała w stosunku do wyzwań – ocenia Maria Krawczyńska-Kaczmarek, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
02.11.2023

Bydgoszcz na czele innowacyjności w branży OZE: naukowcy z regionu zwycięzcami konkursu grantowego SOFIA!

Innowatorzy z Bydgoszczy zostawili w tyle konkurencję. Lider branży OZE, firma ONDE SA, z dumą ogłosiła zakończenie naboru do programu grantowego SOFIA skierowanego do młodych naukowców z całej Polski.
25.10.2023

W Polsce może powstać 37 tys. punktów zbiórki opakowań po napojach

Na starcie systemu kaucyjnego, czyli od 1 stycznia 2025 r. w Polsce może działać 16-17 tys. recyklomatów; w kolejnych latach będzie ich więcej - przewiduje firma Tomra. W Polsce może powstać 37 tys. punktów zbiórki opakowań po napojach (manualnej i automatycznej) - wynika z wyliczeń przedsiębiorstwa.
24.10.2023

Dwóch na pięciu kierowców rozważyłoby zakup auta na wodór

41 proc. polskich kierowców może kupić auta na wodór, a 24 proc. nie zdecydowałoby się na takie rozwiązanie - wynika z badania "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Jak dodano, 51 proc. badanych byłoby zainteresowanych samochodem z napędem hybrydowym, a 7 proc. - na prąd.
24.10.2023

Polscy konsumenci domagają się oznaczania produktów pod kątem emisji CO2

Czterech na pięciu Polaków przywiązuje dużą wagę do tego, aby produkty były wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu, a większość jest skłonna dostosować swoją konsumpcję, aby zmniejszyć wpływ na klimat. Jednocześnie trzech na pięciu konsumentów chce, aby informacja dotycząca całkowitej emisji CO2 cyklu życia produktów była dostępna. Pokazują to wyniki najnowszego badania konsumenckiego Stena Recycling, które w całości zostanie przedstawione podczas międzynarodowej konferencji Circular Initiative.
19.10.2023

Allegro przełamuje bariery związane ze sprzedażą rzeczy używanych

Na Allegro pojawiła się nowa zakładka „Lista rzeczy na sprzedaż ”, która ułatwi użytkownikom sprzedaż na Allegro Lokalnie produktów zakupionych wcześniej na Allegro. Nowa funkcjonalność to odpowiedź na rosnące zainteresowanie Polaków obiegiem rzeczy używanych.
17.10.2023

Zmiany klimatyczne oczami Europejczyków

Czy kolejne pokolenia mają szansę na dobre życie pomimo postępujących zmian klimatycznych? Jakie źródła pokryją w przyszłości rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną? Czy zmiana codziennych nawyków na bardziej proekologiczne jest istotna dla ochrony klimatu? Na te i inne pytania odpowiedzieli obywatele dziewięciu krajów europejskich, w tym Polski, w ramach badania opinii przeprowadzonego przez instytut Civey na zlecenie Fundacji E.ON.
17.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

Eksperci biją na alarm. Zanieczyszczenie powietrza w miastach zabija

Eksperci uczestniczący w premierze raportu opracowanego w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu” wiążą skutki długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza z niemal wszystkimi problemami zdrowotnymi współczesnej cywilizacji. Rozwiązanie widzą m.in. w ustanowieniu stref czystego transportu (SCT) w centrach miast.
06.10.2023

Polska tonie w tanim plastiku. Recyklerzy apelują o zmiany

4 miliony ton rocznie pierwotnych tworzyw sztucznych jest wprowadzanych na polski rynek. Nasz kraj jako jedyny w Europie ociąga się z wprowadzeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta właśnie za ten, degradujący środowisko, odpad. Sytuacja ta, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko niezgodna z europejskimi dyrektywami, ale także stanowi znaczne obciążenie dla środowiska naturalnego oraz budżetu państwa.
04.10.2023

Konsumenci a produkty z recyklingu: co wynika z nowego badania Stena Recycling?

Realia ekonomiczne wpływają na decyzje polskich konsumentów. Co czwarty z nich kupił mniej produktów nadających się do recyklingu właśnie ze względu na tegoroczne wzrosty cen. Jednocześnie, jeden na pięciu konsumentów jest skłonny zapłacić więcej za produkt pochodzący z materiałów z recyklingu lub nadający się do recyklingu. Wynika to z najnowszego badania The Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling. Cały raport zostanie opublikowany podczas Circular Initiative w Sztokholmie już 14 listopada.
03.10.2023

SHEIN X prezentuje pierwsze kolekcje w ramach inicjatywy evoluSHEIN by Design

SHEIN, międzynarodowa zintegrowana platforma oferująca produkty w kategoriach moda i lifestyle, ogłosiła premierę pierwszych kolekcji zaprojektowanych przez uczestniczki programu SHEIN X Designer Incubator w ramach inicjatywy evoluSHEIN by Design. Projekt ma na celu większe wykorzystanie tzw. materiałów preferowanych i skalowanie odpowiedzialnych procesów produkcyjnych.
03.10.2023

Barometr: dla 51 proc. respondentów ceny elektryków nie zrównają się z cenami aut spalinowych

Ponad połowa (51 proc.) przedstawicieli polskiej branży motoryzacyjnej prognozuje, że ceny samochodów elektrycznych nigdy nie zrównają się z cenami aut spalinowych - wynika z raportu Exact Systems "MotoBarometr 2023. Nastroje w automotive w Europie".
02.10.2023

Jakie wnioski wynikają z badania o strefach czystego transportu?

Wnioski z raportu, którego premiera miała miejsce 27 września podczas Kongresu Nowej Mobilności (KNM) w Łodzi są optymistyczne. Strefy czystego transportu (SCT) oznaczają lepsze powietrze dla nas oraz przyszłych pokoleń, a także kojarzą się ankietowanym ze zdrowszym i spokojniejszym życiem. Zastrzeżenia dotyczą jednak tempa i kosztów ich wprowadzania.
02.10.2023

Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji II generacji biopaliw

Polska firma Ekotrend, dysponująca wyjątkową na skalę światową technologią produkcji II generacji biopaliw w oparciu o katalityczną depolimeryzację biomasy, szuka partnera do dalszego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. Oferuje unikalny know-how, nowoczesny zakład produkcyjny gotowy do produkcji oraz własne centrum badawczo-rozwojowe biopaliw II generacji.
29.09.2023

Kampania informacyjna „Energia naprawdę” edukuje w zakresie energetyki i walczy z dezinformacją

Co drugi Polak spotkał się w internecie z treściami dotyczącymi energetyki. Aż pół miliona przebadanych przez ekspertów informacji zawierało fałszywe informacje lub były po prostu fakenewsami. Aby konsumenci energii mogli zweryfikować swoją wiedzę i dać odpór fałszywym informacjom rusza kampania informacyjna „Energia naprawdę”.
27.09.2023

Kolejne zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Czy to nowa szansa dla przedsiębiorców, co z prosumentami?

Podpisana ostatnio nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii ma na celu zwiększenie ich udziału w krajowym zużyciu energii brutto oraz wspieranie rozwoju sektora zielonej energii w kontekście międzynarodowych zobowiązań związanych z redukcją emisji. Zmiany te cieszą, tym bardziej, że do wyznaczonego celu mamy jeszcze daleko.
25.09.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
25.09.2023

No to cóż, że ze Szwecji? Szwecja inwestuje w energetykę jądrową

W zeszłym miesiącu szwedzki rząd zatwierdził plan zniesienia zakazu wydobycia uranu w tym kraju. Sztokholm również planuje budowę co najmniej dziesięciu reaktorów nuklearnych w ciągu najbliższych 20 lat, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niskoemisyjną energię.
18.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Polska Spółka Gazownictwa dzięki współpracy z GRDF stanie się dystrybutorem biometanu

Dekarbonizacja sektora gazowego w Europie oznacza całkowite wyłączenie gazu ziemnego z sieci dystrybucyjnej do 2050 r. Dostosowanie sieci do transportu biogazu, biometanu i wodoru oraz ich mieszanek z gazem ziemnym wymaga regulacji, ogromnych inwestycji, a także ustalenia taryf przesyłowych - mówią eksperci i podają przykłady z europejskiego rynku.
14.09.2023

Zrównoważona konsumpcja i produkcja - deklaracje biznesu i konsumentów. Startuje międzynarodowy tydzień Agendy 2030

Rok 2023 wyznacza półmetek na drodze realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Jak co roku, we wrześniu obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Tydzień Działania, który ma skupić uwagę świata na postępach i wyzwaniach związanych z tą globalną agendą. Z tego powodu również Kampania 17 Celów, której Stena Recycling jest partnerem, organizuje w Polsce szereg spotkań dedykowanych biznesowi, aby intensyfikować działania firm na rzecz tych celów.
13.09.2023

Miesiąc darmowego prądu dla gospodarstw domowych

Rząd wprowadził ponad 120 zł obniżki na rachunkach za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Sprzedawcy energii będą zobowiązani do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu wszystkim gospodarstwom domowym, które spełnią jeden z opcjonalnych warunków. Aby skorzystać z rządowego wsparcia, wystarczy np. wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków lub potwierdzić poprawność swoich danych u sprzedawcy energii.
13.09.2023

Niecałe 16% energii ze źródeł odnawialnych w Polsce – jak wypadamy na tle innych krajów?

Według najnowszych danych Eurostatu udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wynosi w Polsce 15,6%. Czy jest to powód do dumy, czy raczej smutku? Jak wypadamy na tle innych krajów? Odpowiadając na te pytania, warto pamiętać, że w marcu 2023 r.
13.09.2023

Czy polski przemysł ma plan, jak odejść od węgla?

Jak obecnie wygląda sytuacja w zakładach przemysłowych korzystających z węgla w procesach technologicznych w kontekście transformacji energetycznej? Czy polskie przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje pozwalające na odejście od tego paliwa? Firma DUON już po raz drugi przeprowadziła badanie dotyczące znajomości nowych standardów, planowanych zmian oraz wyzwań, jakie stoją przed polskim przemysłem.
12.09.2023

Karpacz’23: wyniki raportu UNGC o konsumentach i gospodarce obiegu zamkniętego

79 proc. Polaków uważa, że wprowadzanie standardów gospodarki obiegu zamkniętego ma sens, zaś 69 proc. deklaruje chęć pogłębiania swej wiedzy na temat postaw i praktyk przyjaznych środowisku - wynika z raportu przygotowanego przez UN Global Compact we współpracy z McDonald’s, zaprezentowanego podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
08.09.2023

Zwycięzcy SOFII wyłonieni! Zielona rewolucja może stać się faktem

Sztuczna inteligencja, tracker solarny czy recykling chemiczny – po raz kolejni młodzi innowatorzy nie zawiedli. Do Programu grantowego SOFIA zostało zgłoszonych kilkadziesiąt projektów, które mają szanse realnie wpłynąć na poprawę życia nas wszystkich. Do czego w OZE można wykorzystać np. bezzałogowe statki powietrzne? Zapraszamy do lektury.
29.08.2023

Nowa farma wiatrowa Polenergii zasili 20 tys. domów

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło. To dwunasta lądowa elektrownia wiatrowa Grupy.
25.08.2023

Francja: koniec upałów, czas na burze

W piątek o godz. 6 rano we Francji zostanie zniesiony najwyższy, czerwony alert dla 17 departamentów, które doświadczyły rekordowych temperatur podczas największej fali upałów w tym roku – informują francuskie media. W najbliższych dniach gwałtownemu spadkowi temperatur będą towarzyszyć burze.
25.08.2023

Berlin najbrudniejszym miastem w Niemczech

Berlin to najbrudniejsze miasto w całych Niemczech – uznała blisko połowa (44,9 proc.) uczestników sondażu, przeprowadzonego w maju przez portal t-online. Respondenci wskazali także, w których dzielnicach niemieckiej stolicy jest ich zdaniem najbrudniej.
24.08.2023

Głęboka dekarbonizacja miast niezbędna do osiągnięcia kluczowych celów klimatycznych

Najnowszy raport Danfoss przedstawia nową mapę drogową dla procesu dekarbonizacji miast.
24.08.2023

Niemcy. Gwałtowny spadek poparcia dla ruchu klimatycznego

Poparcie dla ruchu klimatycznego spadło w Niemczech o połowę od 2021 roku, gdy 68 proc. respondentów deklarowało, że go popiera. W 2023 roku tylko 34 proc. Niemców jest tego zdania - wynika z badania przeprowadzonego przez organizację pozarządową More in Common.
27.07.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

Jak doprowadzić do dekarbonizacji warszawskich budynków?

Przez prawie dwa lata studenci Politechniki Warszawskiej pracowali nad planami dekarbonizacji dla Warszawy. Plany powstały i zostały zaprezentowane. Teraz czas na ich wykorzystywanie.
24.07.2023

Konsorcjum P&Q podpisuje kontrakt na budowę Farmy Wiatrowej Głuchów II

Konsorcjum P&Q – ONDE, na czele z firmą P&Q Sp. z o.o. jako liderem, świętuje podpisanie ważnego kontraktu na budowę Farmy Wiatrowej Głuchów II. To niezwykle istotne przedsięwzięcie, które warte jest 37 mln. PLN netto i znajduje się pod inwestycyjnym nadzorem firmy NOVENERGIA, będącej częścią koncernu Total Eren.
24.07.2023

Elektroliza napędzana światłem

Bardzo dobrą wydajność fotoelektrokatalitycznego rozkładu wody uzyskał zespół zainicjowany przez badaczkę z WAT. Opracowane przez nią materiały mogą znaleźć zastosowanie w produkcji wodoru z wody pod wpływem światła. To obiecująca alternatywa dla obecnie stosowanych metod pozyskiwania tego nośnika energii - poinformowała uczelnia.
24.07.2023

Coraz więcej osób cierpi na depresję klimatyczną [WIDEO]

Według specjalistów z WHO zmiany, jakie zachodzą w klimacie, mogą się stać jednym z największych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gwałtowne zjawiska pogodowe, walka z dotkliwymi skutkami suszy czy rekordowe dodatnie temperatury w środku zimy powodują, że rośnie w nas uczucie lęku i przygnębienia, które może działać destrukcyjnie. Towarzyszą temu często obawy o przyszłość, zdrowie i los następnych pokoleń, a także o dobytek i o pracę. Aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak uważa,
19.07.2023

Francuzi przeciwni radykalnym akcjom ekologów: niszczeniu upraw, dzieł sztuki i sabotażom elektrowni atomowych

Francuzi są przeciwni radykalnymi akcjami ekologów, w tym niszczeniu dzieł sztuki, upraw rolniczych, sabotażom firm, w tym elektrowni atomowych i blokadom dróg - pisze w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.
17.07.2023

Warszawiacy chcą stref czystego transportu

Badanie przeprowadzone na zlecenie warszawskiego ratusza na reprezentatywnej grupie mieszkańców stolicy o strefie czystego transportu (SCT) pokrywa się z wynikami wcześniejszych sondaży na ten temat. Pokazuje ono, że 70 proc. Warszawian chciałoby powstania w mieście strefy ograniczającej możliwość wjazdu do niej najstarszym pojazdom, emitującym najwięcej zanieczyszczeń.
17.07.2023

Podstawą do zwiększania efektywności energetycznej są dane. Ekspert wyjaśnia, jak je analizować z korzyścią dla biznesu

Efektywność energetyczna to cel, do którego dąży dziś większość firm. Z przyczyn ekonomicznych, ekologicznych czy w końcu ze względu na uregulowania prawne. Nie każdy przedsiębiorca potrafi jednak odnaleźć się w gąszczu branżowych pojęć, które są kluczowe dla tego zagadnienia. Ich sens sprowadza się do elementu najważniejszego, jeśli chodzi o zwiększanie energetycznej efektywności – danych oraz ich właściwej analizy. Jak właściwie rozumieć wdrażanie polityki efektywnościowej oraz pojęcia takie jak: Business Intelligence, telemetr
16.07.2023

PKEE: Polacy potrafią wpływać na wysokość swoich rachunków za prąd

Więcej niż 3 na 4 Polaków zetknęło się z informacjami o nadchodzących zmianach cen energii – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przez agencję badawczą YOTTA. Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej i zaangażowaniu spółek energetycznych, rachunki konsumentów nie wzrosły. Niebagatelną rolę odegrała też stale rosnąca świadomość w zakresie programów osłonowych i czynników wpływających na kształtowanie cen energii w Polsce.
03.07.2023

ONDE skomercjalizowało pierwszą farmę ze swojego portfela deweloperskiego

Około 75 mln zł uzyska ONDE z tytułu sprzedaży farmy fotowoltaicznej „Cyranka”, czyli pierwszego projektu deweloperskiego, zrealizowanego w formule develop, build and sale. Spółka zamierza przeznaczyć środki na realizację kolejnych elektrowni ze swojego portfela.
03.07.2023

Badanie: z uwagi na wymogi ekologiczne w ciągu 5 lat w branży budowlanej pojawią się nowe stanowiska

W związku z wymogami ekologicznymi w kontekście budownictwa w ciągu najbliższych 5 lat pojawią się w branży nowe stanowiska, m.in specjalista ds. wykorzystania ekologicznych materiałów i technologii czy inspektor ds. ochrony środowiska – wynika z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego
15.06.2023

Badanie Mobil 1 – polskie warsztaty samochodowe realizują zielone inwestycje

Ponad połowa warsztatów samochodowych (52%) dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje starania na rzecz ograniczania wpływu branży motoryzacyjnej na środowisko. 7 na 10 mechaników realizuje zielone inwestycje – wynika z ogólnopolskiego badania Mobil 1, którego rezultaty zostały opublikowane 5 czerwca, w Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony przez ONZ i obchodzony w ponad 100 państwach na świecie.
13.06.2023

Szkoła na ostatnim miejscu: pokolenie Z opiera swoją ekologiczną edukację na social mediach

Jak pokazuje najnowsze badania przeprowadzone przez EY, zaledwie 21 procent osób urodzonych w ciągu ostatnich 25 lat podaje swoich nauczycieli i szkoły jako źródło informacji na temat zrównoważonego rozwoju i ekologii.
10.06.2023

Ursula von der Leyen matką chrzestną statku napędzanego metanolem od Maersk

Przewodnicząca Komisji Europejskiej oficjalnie nada nazwę transportowcowi podczas ceremonii w Kopenhadze 14 września, gdzie statek wyruszy w swój dziewiczy rejs, a następnie uda się na swoją regularną trasę operacyjną na Morzu Bałtyckim. 172-metrowa jednostka pływająca pod duńską banderą ma się stać kamieniem milowym w planach Maersk dotyczących osiągnięcia przez firmę zerowej emisji CO2 do 2040 roku.
08.06.2023

Emisje tlenków azotu spadły w Warszawie i Wrocławiu w czasie pandemii [ANALIZA]

Toksyczne tlenki azotu to składnik smogu związany przede wszystkim z transportem drogowym. Pomiary przeprowadzone przez GIOŚ we Wrocławiu i nowa analiza Clean Cities Campaign dla Warszawy pokazały wyraźny spadek jego stężenia w 2020 r., kiedy w związku z pandemią mobilność Polaków znacznie spadła. Potwierdza to wcześniejsze obserwacje o istotnej roli spalin samochodowych w zanieczyszczeniach powietrza.
06.06.2023

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0". Na co stawiają Polacy?

W kwietniu br. ruszył Programu Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami, w porównaniu z poprzednimi edycjami, jest m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska prawie miesiąc od uruchomienia wsparcia złożono już blisko 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie, w tym 1132 na same pompy ciepła. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie?
01.06.2023

Ponad połowa polskich firm planuje wspierać rozwój offshore wind

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej; 9 proc. ankietowanych już się w nią zaangażowało – wynika z badania BGK. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce jest m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy – dodano.
29.05.2023

Enea wspiera zamrożenie cen energii. Blisko miliard złotych tylko za I kwartał 2023

Enea tylko za pierwszy kwartał 2023 roku przekaże na wsparcie klientów blisko miliard złotych do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Enea przypomina, że 30 czerwca mija termin składania oświadczeń w sprawie gwarantowanej w 2023 r. ceny energii elektrycznej, zgodnie z limitami przyjętymi w programie Rządowej Tarczy Solidarnościowej.
29.05.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Sondaż IBRiS: Polacy chcą inwestycji w mały atom

Blisko 60 proc. respondentów uważa, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne – tak wynika z najnowszego badania IBRiS przygotowanego na zlecenie PKN ORLEN, lidera we wdrażaniu technologii małych reaktorów modułowych (z ang. small modular reactors – SMR) w Polsce.
24.05.2023

Obajtek: do końca roku kolejne potencjalne lokalizacje dla SMR-ów

Do końca roku przedstawimy kolejne potencjalne lokalizacje dla SMR-ów – przekazał w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że na podstawie przeprowadzonych badań jest pełne przyzwolenie społeczne na takie technologie w kraju.
24.05.2023

Branża modowa coraz bardziej ekologiczna. Zmiany w coraz większym stopniu wymuszają sami konsumenci

Konsumenci, którzy decydują się na zakup nowych ubrań, wciąż zwracają uwagę przede wszystkim na ich cenę i trwałość. Jednak coraz większe znaczenie ma też to, czy odzież została wyprodukowana w sposób zrównoważony, z poszanowaniem dla środowiska. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również ubrania z tzw. drugiej ręki, a ponad połowa konsumentów przekazuje swoje nienoszone i niechciane ubrania dalej, innym osobom – wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Fashion Revolution wśród mieszkańców czterech krajów Grupy Wy
23.05.2023

Świetlane perspektywy branży centrów przetwarzania danych. Kluczowe przy ich projektowaniu stają się kwestie ekologii i oszczędzania energii

– Ilość danych będzie gwałtownie rosła, wiec branża data center ma przed sobą bardzo dobre perspektywy rozwoju – ocenia Ryszard Hordyński z Huawei Polska. W kolejnych latach będzie ją napędzać postępująca cyfryzacja w krajach rozwiniętych, rozwój 5G czy poprawa dostępu do sieci w krajach Azji czy Afryki. Jak wskazują eksperci, Polska, m.in. ze względu na błyskawicznie postępujący rozwój usług cyfrowych i rosnący popyt, przyciąga coraz więcej inwestycji w centra danych. Coraz większą rolę zaczynają w niej odgrywać zielone rozwiąz
22.05.2023

Klęska nieurodzaju po trzech latach suszy zapowiedzią głębokich zmian politycznych w Argentynie

Wielka klęska nieurodzaju zbóż, jaka dotknęła Argentynę, jednego z ich wielkich światowych eksporterów, nałożyła się na 109-procentową, najwyższą na świecie, po libańskiej, inflację i wszystkie prognozy przewidują jako skutek głębokiego kryzysu gospodarczego poważne zmiany polityczne w kraju rządzonym przez lewicę.
18.05.2023

PKEE: Polacy wiedzą o programach wsparcia związanych z energią elektryczną

Dwóch na trzech Polaków słyszało o istnieniu choć jednego programu ograniczającego wpływ wzrostu cen energii na budżet gospodarstwa domowego – tak wynika z badania agencji YOTTA przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Najpopularniejszym programem jest dodatek węglowy, a jego znajomość deklaruje aż 80 proc. respondentów.
14.05.2023

35 proc. Polaków na termomodernizację przeznaczyło od 10 do 30 tys. zł

35 proc. Polaków, którzy przeprowadzili termomodernizację w ciągu ostatnich 5 lat, przeznaczyło na nią od 10-30 tys. zł. – wynika z badania Zimno, cieplej, gorąco... Co Polacy wiedzą o termomodernizacji? Spośród osób, które przeprowadziły termomodernizację, 91 proc. poleciłoby ją innym – dodano.
14.05.2023

RVO wkrótce ogłosi przetarg na zintegrowany model gruntu dla holenderskich obszarów farm wiatrowych

Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland; RVO) wydała wstępny komunikat dotyczący zamówienia opracowania zintegrowanego modelu gruntu (IGM) oraz geotechnicznego raportu interpretacyjnego dla stref farm wiatrowych Nederwiek Noord i Hollandse Kust West VIII.
14.05.2023

Inspekcja Ochrony Środowiska na naradzie Grupy OPZ

Przedstawiciele Inspekcji Ochrony Środowiska uczestniczyli w naradzie Grupy Roboczej ds. ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniami. Spotkanie odbyło się na Słowacji, a jego rezultatem jest m.in. ujednolicenie wyników badań wód na granicy polsko-słowackiej.
11.05.2023

TotalEnergies dołącza do dwóch konsorcjów pływających morskich farm wiatrowych

TotalEnergies ogłosiła, że dołącza do dwóch konsorcjów prowadzonych przez Ocergy i Esteyco, które niedawno zostały wyróżnione przez amerykański Departament Energii (DOE) w pierwszej fazie konkursu FLoating Offshore Wind ReadINess (FLOWIN).
11.05.2023

Nowe badanie pokazuje, że zaawansowana energetyka jądrowa cieszy się silnym poparciem społecznym w wielu krajach

Według raportu Polska wyróżnia się jako kraj o najwyższym poziomie poparcia dla zaawansowanej energetyki jądrowej.
11.05.2023

Naukowcy zbadali, czy gleba małopolskich parków krajobrazowych jest wolna od WWA

Badanie zawartości 10 różnych związków organicznych należących do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w glebach pobranych z obszarowych form ochrony, jakimi są małopolskie parki krajobrazowe, ujawniło, że w jednej czwartej badanych próbek doszło do przekroczenia dopuszczalnych zawartości powodujących ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi.
07.05.2023

Świadomość ekologiczna Polaków nie jest wystarczająca. Wciąż nie jesteśmy też gotowi do zmiany nawyków na rzecz klimatu [WIDEO]

Coraz mniej osób neguje fakt zmian klimatycznych, które mogą doprowadzić do katastrofy klimatycznej, a także odpowiedzialność człowieka za ten proces. Wciąż jednak świadomość ekologiczna Polaków pozostawia wiele do życzenia. Za tym idzie także brak gotowości do zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne środowisku. Eksperci wskazują, że edukacja w tym zakresie jest konieczna, ale może nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli będzie przymusowa. Ważne jest wskazywanie, że każde, nawet najmniejsze działanie ma znaczenie, by zapobiec pogarsz
04.05.2023

Raport: Co Polacy wiedzą o opakowaniach i jak sobie radzą z sortowaniem odpadów

Jedynie 51% respondentów deklaruje, że segreguje odpady w swoim gospodarstwie domowym na wszystkie 5 frakcji, mimo że selektywna zbiórka odpadów komunalnych w minimalnym (czyli 5-pojemnikowym) systemie jest obowiązkiem każdego z nas i wynika z zapisów ustawy. Blisko 90% badanych dzieli odpady na szkło, metale i tworzywa sztuczne, minimalnie mniej na papier (84%), a jedynie 62% segreguje bioodpady. 26% przyznaje, że ma problem z wyborem właściwego pojemnika.
28.04.2023

IBRiS: prawie 57 proc. Polaków za natychmiastowym zaprzestaniem zrzucania do Odry niebezpiecznych substancji

Prawie 57 proc. pytanych opowiada się za natychmiastowym zaprzestaniem zrzucania do Odry niebezpiecznych substancji - wynika z sondażu IBRiS, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą". Zdaniem ekologów ustawa o rewitalizacji Odry posłuży przepychaniu inwestycji, które rzece szkodzą - dodaje gazeta.
26.04.2023

Według najnowszych danych konsumenci na całym świecie coraz częściej wybierają produkty w ekologicznych opakowaniach, pomimo rosnących cen

- 82% konsumentów reprezentujących różne grupy wiekowe wyraziło chęć zapłacenia wyższej ceny za zrównoważone opakowanie, co stanowi wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z 2022 r. i o 8 pp. od roku 2021.
24.04.2023

Niemcy: zdecydowana większość obywateli przeciwna rezygnacji z energetyki jądrowej

W najbliższą sobotę trzy ostatnie elektrownie atomowe w RFN zostaną wyłączone, choć zdecydowana większość Niemców jest przeciwna wygaszaniu energetyki jądrowej - wynika z sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD. Sześciu na dziesięciu respondentów (59 proc.) twierdzi, że decyzja o wyłączeniu elektrowni jest zła. Tylko jedna trzecia (34 proc.) uważa ją za słuszną.
14.04.2023

Polenergia otworzyła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce

Polenergia otworzyła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. FW Dębsk potrafi zasilić czystą energią aż 183 000 gospodarstw domowych rocznie.
14.04.2023

Niemcy za kilka dni wyłączą ostatnie elektrownie atomowe

Na kilka dni przed zamknięciem ostatnich elektrowni jądrowych w Niemczech temat ten jest nadal przedmiotem kontrowersji. Wiceprzewodniczący partii FDP uważa, że wyłączenie elektrowni "jest dramatycznym błędem". Większość obywateli Niemiec jest przeciwna wycofywaniu się z energii jądrowej.
13.04.2023

SEEN Technologie i ATREM pozyskuą największy w branży wodno-ściekowej kontrakt w PKN Orlen

SEEN Technologie sp. z o.o. (Lider) w konsorcjum z Atrem S.A. podpisują największy w branży kontrakt na budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej w PKN Orlen S.A. Obecna inwestycja PKN Orlen powstanie na potrzeby realizacji projektów rozwojowych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Ma na celu zabezpieczenie potrzeb infrastruktury produkcyjnej w najwyższej jakości wodę procesową jak również ochronę środowiska.
06.04.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

Zyska: musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego

Musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego, by firmy produkujące w Polsce nie przeniosły się w inne miejsce - mówił w czwartek w Poznaniu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas kongresu MOVE – International Mobility Congress 2023.
31.03.2023

Wsparcie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu: po raz kolejny wytwórcy nie są zainteresowani premią kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP)

W marcowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną nie wpłynęła do URE ani jedna oferta. Do rozdysponowania było ponad 17 mld zł dla dużych[1] nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji.
29.03.2023

NFOŚiGW wesprze finansowo gruntowną modernizację miejskiego systemu ciepłowniczego w Olecku i Piszu

Inwestycje związane z rozbudową, modernizacją i transformacją miejskiego ciepłownictwa zostaną przeprowadzone w Olecku i Piszu dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki własne NFOŚiGW, udostępnione przedsiębiorstwom energetyki cieplnej z obu miast w ramach programu „Ciepłownictwo Powiatowe”, pozwolą zbudować nowe odcinki sieci ciepłowniczej, przyłącza i węzły cieplne oraz poprawić efektywność dystrybucji ciepła (Olecko) oraz zainstalować kocioł na biomasę i stworzyć nową część siec
28.03.2023

Niewystarczająca infrastruktura zagrozi transformacji motoryzacji

Producenci części motoryzacyjnych inwestują w nowe rozwiązania na rzecz mobilności neutralnej dla klimatu, ale obawiają się, że inwestycjom tym nie będzie towarzyszyć równy wysiłek publiczny mający zapewnić pełne wdrożenie odpowiedniej infrastruktury we właściwym czasie.
23.03.2023

Koszty prądu i ogrzewania pod uważniejszą kontrolą Polaków. Wielu przyspieszyło inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Ostatni rok zmusił wielu Polaków do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Różne badania pokazują, że do tej pory nie mieliśmy świadomości, w jaki sposób rozsądnie gospodarować tymi zasobami, i dopiero niedawno zaczęliśmy kontrolować takie kwestie jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie nieco niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Wiele osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu. Do inwestycji i oszczędności w tym obszarze motywują nas głównie wysokie rachunki
23.03.2023

System kaucyjny, recykling i nasze zachowania zakupowe

Najnowsze badania przeprowadzone w siedmiu europejskich krajach potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko pozwala osiągać wysokie poziomy zbiórki opakowań napojowych, ale też wzbudza duże zaangażowanie konsumentów. Aż 93% badanych zwraca co najmniej 90% zużytych, objętych systemem opakowań. Kwotę zwróconej kaucji najczęściej wykorzystują oni na zakupy w tym samym sklepie, w którym ją otrzymali (87%). W badaniu przeprowadzonym przez TOMRA Collection wzięli udział konsumenci ze Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemie
16.03.2023

Badanie: wysokość kaucji głównym powodem oddawania butelek

Wysokość kaucji to główny powód zwrotu pustych butelek i puszek na Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemiec i Holandii - wynika z przeprowadzonego badania. Sondaż wykazał, że 93 proc. osób zwraca przynajmniej 90 proc. zużytych opakowań objętych systemem kaucyjnym.
14.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
13.03.2023

Policja użyła armatek wodnych wobec blokujących autostradę aktywistów klimatycznych [WIDEO]

Holenderska policja musiała w sobotę wieczorem użyć armatek wodnych, aby odblokować autostradę A12 w Hadze - informuje komenda policji w tym mieście. Zatrzymanych zostało 700 osób określających się jako aktywiści klimatyczni.
13.03.2023

CBOS: 49 proc. Polaków popiera określenie min. odległości wiatraków od mieszkań na 700 m

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, który minimalną odległość turbin od budynków mieszkalnych wyznacza na 700 m, popiera 49 proc. dorosłych Polaków. 36 proc. obywateli jest przeciwnych takiej zmianie przepisów - wynika z badania CBOS.
08.03.2023

GAZ-SYSTEM uruchamia niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach Procedury Open Season uruchomionej w 2021 r., Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu rocznie.
07.03.2023

Chcemy wiatraków!

Ogromna większość Polaków (83%) popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej, a tylko nieliczni (10%) zajmują w tej kwestii stanowisko przeciwne. Ponad połowa badanych (51%) uważa – zgodnie z prawdą – że koszt wyprodukowania energii elektrycznej przez farmy wiatrowe jest niższy niż koszt wyprodukowania jej z węgla. Niespełna jedna piąta respondentów (17%) jest zdania, że jest to koszt zbliżony, a jedna dziewiąta (11%) – że wyższy.
05.03.2023

76 proc. Polaków przeciw zakazowi sprzedaży nowych aut spalinowych

76 proc. Polaków nie popiera zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 r., na co w połowie lutego zielone światło dał Parlament Europejski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla wp.pl.
03.03.2023

Wyciśnięte do ostatniej kropli!! Polska innowacja technologiczna w przetwarzaniu wody

Każdego roku tylko w Polsce przetwarzamy m.in. ponad 2 mln ton jabłek na koncentrat. Około 70 proc. wody z tych owoców jest marnowana, bo jako pozbawiona minerałów nie nadawała się do spożycia. Polska firma opracowała rozwiązanie, które pozwala produkować z niej zdrową i smaczną wodę, a naukowcy z PWr pomogą je udoskonalić.
22.02.2023

ONDE rozwija się zagranicą

ONDE z przytupem rozpoczęło 2023 rok pozyskując kolejne kontrakty na Litwie. Giełdowa spółka wykona prace przy budowie 80-MW farmy wiatrowej dla spółki z grupy Enefit Green. Wartość zleceń to 25,7 mln euro.
16.02.2023

Qair inwestuje w portfel wielkoskalowych projektów PV

Qair Polska dynamicznie rozwija portfel inwestycji OZE i w pierwszym kwartale 2023 roku rozpocznie budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MW. Inwestycje będą zlokalizowane w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Docelową grupę odbiorców zielonej energii będą stanowić duże przedsiębiorstwa, które zakupią energię odnawialną w ramach wieloletnich umów cPPA.
15.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Merus Power otrzymuje zamówienie o wartości 20 mln euro od Taaleri Energia

Firma Taaleri Energia zamówiła u Merus Power akumulatorowy system magazynowania energii o mocy 30 MW/36 MWh o wartości 20 mln euro. System ten ma powstać w Lempäälä w Finlandii, aby wspomóc funkcjonowanie sieci energetycznej.
12.02.2023

Komisja PE zagłosuje w czwartek ws. rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru

Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosuje w czwartek ws. projektów rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru. „To ogromna szansa dla przyszłości gospodarki Unii Europejskiej. Nie możemy jej zmarnować” – mówił dziennikarzom sprawozdawca projektu rozporządzenia, europoseł Jerzy Buzek (PO).
09.02.2023

Estończycy popierają atom

Większość obywateli Estonii popiera budowę mogącej zapewnić państwu bezpieczeństwo energetyczne niewielkiej elektrowni atomowej nowej generacji - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Kantar Emor, opublikowanego w środę przez agencję BNS.
09.02.2023

Deloitte: globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r.

Globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r., zapewniając wystarczające przepływy pieniężne na sfinansowanie swoich strategii w 2023 r. - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
03.02.2023

Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl

Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z zachodu pokazują, że takie strefy mają znaczący, pozytywny wpływ na jakość życia, Polacy wciąż są wobec nich sceptyczni. Problemowi przyjrzeli się eksperci serwisu autobaza.pl.
31.01.2023

ONDE podpisuje największy w historii kontrakt w wykonawstwie PV

Trzy kontrakty na budowę farm fotowoltaicznych podpisało giełdowe ONDE ze spółkami celowymi Qair Polska. Ich łączna wartość to 152 mln zł netto.
30.01.2023

mBanku udzielił ONDE 56 mln zł na budowę farm PV

Spółka celowa ONDE pozyskała 56 mln zł kredytu na finansowanie budowy farm fotowoltaicznych „Cyranka”. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój działalności projektowej ONDE.
30.01.2023

GoldenPeaks Capital podpisała 12-letnią umowę z Mondelez International

GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i obsłudze systemów solarnych oraz inwestycjach w odnawialne źródła energii w całej Europie, zawarła 12-letnią umowę (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA) z Mondelēz International w celu zrównoważenia śladu węglowego zakładów firmy w Polsce.
25.01.2023

Bosch Tech Compass 2023: dla większości osób technologia ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu

Czterech na pięciu respondentów uważa zrównoważony rozwój za ważny czynnik sukcesu gospodarczego. Rośnie zaufanie do technologii: 75 proc. uczestników badania wierzy, że postęp technologiczny uczyni świat lepszym. Życie w wirtualnych światach: 43 proc. respondentów wyobraża sobie zakup samochodu w metawersum. Dr Stefan Hartung, prezes Grupy Bosch: „Ludzie oczekują od firm pomocy w walce ze zmianami klimatu”.
24.01.2023

Ekspert: Wiatr musi być po naszej stronie

Kiedy w ubiegłym tygodniu uwaga opinii publicznej koncentrowała się wokół zmian w sądownictwie i przywróceniu praworządności w Polsce, ustawa wiatrakowa dostała wiatru w żagle. Jak powiedział dziennikarce RMF FM w Brukseli wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej, bez nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie możliwa pierwsza płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Czas biec po popcorn, bo sitcom o „brukselskich srebrnikach”, „niemieckich kolaborantach” i „zamachu na suwerenność energetyczną” nabiera tempa.
19.01.2023

3 sposoby, jak być eko, również zimą

Trend bycia eko jest obecnie bardzo popularny. Warto jednak pamiętać, że także zimą z powodzeniem można go realizować. Istnieje kilka sposobów, które pomagają kontynuować działania, mające na celu ograniczanie szkód dla naszej planety. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby w okresie zimowym być bardziej eko i chronić środowisko naturalne.
10.01.2023

Czy polski biznes jest i chce być eko?

Niemal jeden na czterech respondentów ocenia, że w jego pracy nie podejmuje się żadnych działań w tym kierunku, przy czym podejście to widoczne jest przede wszystkim wśród osób zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 osób).
08.01.2023

Tempo wdrażania gospodarki bez papieru wciąż mało zadowalające. Rozwiązania paperless są nie tylko bardziej ekologiczne, ale też ekonomiczne

– Rozwiązania paperless pozwalają ograniczyć wiele ryzyk po stronie firmy, chociażby takich jak ryzyko operacyjne, prawne lub reputacyjne – mówi Piotr Tomasik z KIR. To także oszczędność kosztów i benefity ekologiczne. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na ograniczanie papierowych faktur, rachunków czy umów i zastępuje je cyfrowymi odpowiednikami. Ważnym narzędziem w tej zmianie jest e-podpis, czyli elektroniczny podpis kwalifikowany, który gwarantuje bezpieczeństwo cyfrowego dokumentu i ustala tożsamość osoby podpisującej.
04.01.2023

Polska zwróciła Niemcom 400 ton odpadów

Zakończył się zwrot do Niemiec blisko 400 ton odpadów tworzyw sztucznych pochodzenia komunalnego, które znajdowały się na terenie gminy Grabów (woj. łódzkie) - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Odpady do Polski trafiły w 2018 r.
03.01.2023

PEJ: wzrost poparcia dla budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

75 proc. mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa popiera budowę elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie. To wzrost o 12 punktów procentowych względem badania, które przeprowadzono rok wcześniej – poinformowała w poniedziałek spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
02.01.2023

USA: śmiertelne ofiary śnieżycy, pomoc nie dociera

Liczba ofiar śmiertelnych zimowej burzy wzrosła do 37 w hrabstwie Erie w stanie Nowy Jork. Ratownicy nie byli w stanie pomóc wszystkim zagrożonym, na ratunek próbowali przyjść zwykli ludzie.
29.12.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.