Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Strona główna Energetyka, OZE Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Partnerzy portalu

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. SolarinBlue

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające. 

W kwietniu br. Yantai CIMC Raffles Offshore (CIMC Raffles) uruchomił pierwszą w Chinach morską pływającą platformę do wytwarzania energii słonecznej. Francuski start-up SolarinBlue rozmieścił na Morzu Śródziemnym dwie pływające jednostki słoneczne w ramach projektu Sun’Sète, którego celem jest dostarczanie czystej energii elektrycznej do jednego z francuskich portów. 

Sud Renovables, hiszpańska spółka zależna Soltech Group, zainstalowała pierwszą pływającą jednostkę słoneczną firmy, która jest również pierwszą tego typu instalacją w Katalonii w Hiszpanii. Szkocka firma Nova Innovation koncentrująca się dotychczas na energetyce wykorzystania pływów morskich rozszerza ofertę o technologię pływających paneli słonecznych. W Szkocji ma zostać zainstalowany zestaw pływających paneli słonecznych jeszcze w 2023 roku.

Crist w słonecznym projekcie


Crist został zaproszony do produkcji unikalnego układu SYNWATER®/Floating WINDdesal (FWD). To  pływająca elektrownia wiatrowa z panelami słonecznymi, której energia wykorzystywana jest do odsalania wody i morskiej i produkcji czystej wody. Projekt realizują również Thyssenkrupp Industrial Solutions, Prysmian Group, Boll & Kirch Filterbau, AEROVIDE, EMS Maritime Offshore. 

Ze strony polskiej w projekt włączone zostało biuro StoGda Ship Design & Engineering. Projekt realizowany jest z myślą o pozycjonowaniu w krajach usytuowanych na Półwyspie Arabskim. Pisaliśmy o tym na łamach GospodarkaMorska.pl.

Panele na chińskim morzu


Niedawno China International Marine Containers (CIMC) Raffles zakończyła operację wodowania i holowania na miejsce cumowania półzanurzalnej morskiej platformy słonecznej.  Jej eksploatacją zajmie się CIMC Jiguang Marine Technology (Yantai).

Prawa własności intelektualnej tego rozwiązania należą do CIMC. Jest to zestaw  czterech pływających klastrów paneli słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 400 kWp i całkowitej powierzchni na której pozyskuje się energię słoneczną około 1900 m2. 

Układ ma osiem systemów  połączeń i układ cumowania. Ma nowego typu system wytwarzania energii słonecznej z inteligentnym monitoringiem, dynamiczną transmisją energii kablem podwodnym. Ma układ zarządzający zużyciem energii. Na platformie zainstalowano systemem zabezpieczający przez kolizjami z obiektami pływającymi. Ma również układ stabilizujący.  Według producenta platforma może bezpiecznie działać przy falach o wysokości 6,5 metra i prędkości wiatru 34 m/s, przy wahaniach pływów do 4,6 metra.

CIMC Raffles twierdzi, że zainstalowane urządzenie może już być wykorzystane na skalę komercyjną. Rzecznik CIMC Raffles stwierdził, że udana wersja demonstracyjna platformy dowodzi, że możliwe jest  komercyjne wykorzystanie technologii pływającej farmy słonecznej na morzu. Zaproponowany projekt zapewnia przejścia wyjścia do dalszego rozwoju produktu i zastosowania tego typu rozwiązań na dużą skalę. Zwodowany układ umożliwia prowadzenie badań, dalszy rozwój i promocję pływających morskich  platform złożonych z paneli słonecznych na głębszych morzach. 

Panele w pływakach


Z kolei SolarinBlue zaprojektował pływające układy paneli solarnych specjalnie na użytkowanie w warunkach środowiska morskiego.  Pierwsze  jednostki projektu Sun’Sète zostały zwodowane w połowie marca 2023 r. Demonstrator został zainstalowany w porcie handlowym, położonym 1,5 km od brzegu, w miejscu dawnej morskiej stacji rozładunku ropy.

Projekt Sun'Sète w porcie Sète obejmuje kilka etapów działań, z których pierwszy obejmuje instalację dwóch zestawów pływających. Następnie  w ostatecznej wersji projekt powiększy się do 25 klastrów o łącznej zainstalowanej mocy 300 kW i powierzchni pół hektara .

Według dostępnych informacji SolarinBlue planuje zakończyć montaż pozostałych jednostek do końca 2023 roku. Szacunkowa produkcja wyniesie wówczas 400 MWh rocznie i będzie transportowana kablem podmorskim w celu dostarczania odnawialnej energii elektrycznej do infrastruktury portu Sète, który jest jednym z 10 największych francuskich portów.

– W ciągu najbliższych dwóch lat zespół SolarinBlue będzie badał zachowanie pływaków na których usytuowano kratownice z panelami słonecznymi, produkcję fotowoltaiczną oraz przeprowadzi prace konserwacyjne na demonstratorze. Badania te pozwolą na sprawdzenie wydajności tej autorskiej technologii i przygotują do jej rozwoju na dużą skalę – zapowiadają konstruktorzy firmy SolarinBlue. 

Francuski łącznik z energetyką solarną


Według firmy, technologia SolarinBlue charakteryzuje się lekką, przyjazną dla środowiska konstrukcją, która w 90% nadaje się do recyklingu dzięki poddanej obróbce stalowej ramie i nadającym się do recyklingu pływakom z polietylenu o dużej gęstości (HDPE).

Duży przestrzeń nad wodą i wyporność konstrukcji pływających chronią panele przed uszkodzeniem i maksymalizują ich trwałość. Panele nie stykają się z falami, a pływająca konstrukcja jest w stanie wytrzymać 12-metrowe fale i wiatr o prędkości 200 km/h, twierdzi Armand Thiberge, założyciel SolarinBlue oraz jego koledzy, Aurélien Croq, CEO i Antoine Retailleau, współzałożyciel & COO. 

W ciągu najbliższych dwóch lat zespół SolarinBlue będzie badał zachowanie pływaków na morzu, produkcję energii, a także przeprowadzi czynności konserwacyjne na demonstratorze. 

Badania te potwierdzą potencjał morskiej pływającej technologii słonecznej i przygotują ją do rozwoju na dużą skalę, twierdzą inżynierowie SolarinBlue. Zespół tworzy kilku młodych inżynierów wraz z Kapil Sharma, współzałożyciel firmy oraz  CEO  SolarinBlue India. 

Solary na zbiorniku z wodą


Ciekawe rozwiązanie pływającej farmy fotowoltaicznej zaproponował Sud Renovables. Firma zainstalowała pływający zestaw paneli słonecznych w Katalonii,  w Hiszpanii. Panele słoneczne są zamontowane na powierzchni wody zbiornika na wodę deszczową, która jest wykorzystywana do nawadniania gruntów. Rozwiązanie wykorzystujące energię słoneczną obejmuje powierzchnię około 715 m2. Inżynierowie hiszpańscy zapowiadają, że moc zainstalowana ma zapewnić około 140 tys. kWh rocznie. Zbiornik usytuowany jest  w Tarragonie. Projekt został zrealizowany na zamówienie firmy Atens, która od wielu lat tworzy rozwiązania biotechnologiczne dla rolnictwa.

Mimo że jest to pierwsza tego typu instalacja Sud Renovables, prezes firmy Manel Romero przewiduje, że tego typu rozwiązań będzie przybywać w przyszłości i firma rozpoczęła już kolejny projekt dotyczący projektu pływających paneli słonecznych.

– Wyraźnie widzimy, że tego typu rozwiązań będzie przybywać w regionie, ponieważ takich zbiorników mamy wiele. Pływające panele słoneczne zmniejszają również parowanie wody, a woda z kolei pomaga w chłodzeniu paneli słonecznych, co zwiększa ich wydajność o 10-15%. Pływające instalacje energii słonecznej są zatem korzystne z kilku perspektyw – wyjaśnia Romero.

Hiszpańska firma Sud Renovables ma na swoim koncie ponad 56 tys. różnej wielkości zainstalowanych urządzeń, które rocznie produkują 67 422 MWh energii rocznie, co zapewnia zasilanie około 21 tys. gospodarstw domowych. Dzięki temu roczna emisja CO2 została zmniejszona o ponad 42 200 t – informuje firma, która montuje stacjonarne panele  słoneczne i magazyny energii. 

Szkocja – energia z fal i słońca


Pierwszy w Szkocji zestaw  pływających paneli słonecznych zostanie zainstalowan w tym roku w ramach innowacyjnego projektu wytwarzania energii odnawialnej i redukcji emisji dwutlenku węgla, poinformował Humza Yousaf, pierwszy minister Szkocji, w czasie gdy zwiedzał zakład produkcyjny Nova Innovation w Leith. W warunkach laboratoryjnych  panele słoneczne są testowane przed ich zamontowaniem na morzu.

W 2016 r. szkocka firma zainstalowała na Szetlandach pierwszą na świecie przybrzeżną turbinę wykorzystującą pływy. We wrześniu 2021 roku Nova Innovation otrzymała wsparcie 6,4 miliona funtów (7,3 miliona EUR) ze Szkockiego Narodowego Banku Inwestycyjnego na zwiększenie produkcji innowacyjnych generatorów energii odnawialnej. Od tego czasu zainstalowano urządzenia w Kanadzie, Francji i Indonezji. 

Pływające panele słoneczne firmy opracowano na bazie najnowszej wiedzy, a oficjalne uruchomienie instalacji nastąpi później w 2023 r., a międzynarodowe zamówienie na wiele megawatów jest już w przygotowaniu, potwierdził szkocki rząd, nie ujawniając żadnych dodatkowych szczegółów.

 – Panele te dają fascynujący wgląd w możliwości przyszłego systemu energetycznego Szkocji i są pierwszym krokiem w kierunku wykorzystania naszego znaczącego potencjału pływającej energii słonecznej – powiedział Yousaf w czasie wizyty w Nova Innovation. 

– Inwestycja Szkockiego Narodowego Banku Inwestycyjnego w Nova Innovation pomogła rozwinąć bazę produkcyjną tutaj, w Leith i była ściśle zgodna z priorytetem rządu szkockiego, jakim jest wspieranie innowacyjnych technologii, które pomogą nam osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2045 roku – podkreślił Yousaf.

– W związku z rekordowo wysokimi cenami energii i rosnącymi obawami o bezpieczeństwo dostaw, Szkocja musi natychmiast skupić się na pozyskiwaniu energii z naszych obfitych zasobów naturalnych – stwierdził Simon Forrest, dyrektor generalny Nova Innovation.

Może Szkocja, może i Polska. Wydaje się, że wraz z ociepleniem klimatu Bałtyk również ma szansę stać się morzem z instalacjami fotowoltanicznymi. Rozwiązanie może być szczególnie warte wykorzystania w małych  portach i marinach. 

Dyskutując o rozwoju polskiej morskiej  energetyki wiatrowej warto zastanowić nad uzupełnieniem jej o instalacje solarne i wodorowe zanim jeszcze zostaną zbudowane. Nadszedł czas na poszukiwanie rozwiązań kompleksowych. Może tutaj jest miejsce dla badań polskich naukowców zajmujących się pozyskiwaniem energii.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.