Moskwa z Ambasadorem USA o atomie

zk

10.03.2023 20:36 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Moskwa z Ambasadorem USA o atomie

Partnerzy portalu

Moskwa z Ambasadorem USA o atomie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl
Rozwój polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie energetyki jądrowej oraz priorytety Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące bezpieczeństwa energetycznego to główne tematy spotkania minister Anny Moskwy z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim, które odbyło się 10 marca 2023 r.

Podczas rozmów szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła dotychczasową współpracę z rządem amerykańskim w zakresie energetyki jądrowej przy realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, wyrażając jednocześnie nadzieję, że strategiczna współpraca w obszarze energii będzie kontynuowana i umacniana w przyszłości.

– Nasz kraj bardzo wysoko ceni sobie relacje ze Stanami Zjednoczonymi, a rozwój strategicznego dialogu energetycznego pomiędzy Polską i USA przebiega wzorowo. Mamy nadzieję na dalsze wzmacnianie tej współpracy, zarówno na polu rządowym,  jak i biznesowym – powiedziała.

Podczas spotkania omówiono także wspólne działania w obszarze kształcenia przyszłych kadr w sektorze energetyki jądrowej oraz współpracę Polski i USA w przygotowaniu programów szkoleniowych i edukacyjnych w tym zakresie. Wspólnie uznano, że kształcenie nowych kadr w tym obszarze to jeden z ważniejszych filarów tego strategicznego projektu.

– Jestem przekonana, że dynamiczna współpraca technologiczna i inwestycyjna z USA przy realizacji naszego pierwszego projektu elektrowni jądrowej w Polsce oraz skuteczne wykorzystanie doświadczenia strony amerykańskiej w kształceniu kadr w sektorze jądrowym wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne w Polsce i w całym naszym regionie. Z zainteresowaniem patrzymy na kwestie dotyczące utworzenia centrum edukacyjnego w Polsce dla rozwoju kadr niezbędnych dla wdrożenia efektywnej i bezpiecznej energetyki jądrowe – dodała minister klimatu i środowiska.

Poruszona została także kwestia dotychczasowej współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie organizacji posiedzenia Dialogu Strategicznego Polski i USA w obszarze energii.

– Polska i USA posiadają wielki potencjał we współpracy również w pozostałych obszarach sektora energetycznego. Takim przykładem jest gaz i LNG. Budujemy nasze bezpieczeństwo energetyczne na wiarygodnych relacjach partnerskich, które skutkują wspólnymi projektami energetycznymi – podsumowała minister Anna Moskwa.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.