NFOŚiGW: osiem banków zgłosiło się do "Czystego powietrza"

zc

16.03.2021 19:37 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia NFOŚiGW: osiem banków zgłosiło się do "Czystego powietrza"

Partnerzy portalu

NFOŚiGW: osiem banków zgłosiło się do "Czystego powietrza" - ZielonaGospodarka.pl
Photo by <a href="https://unsplash.com/@micheile?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Micheile Henderson</a> on <a href="/s/photos/financial?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Unsplash</a>

Osiem banków w tym m.in. Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska chce uruchomić ścieżkę kredytową w ramach programu "Czyste powietrze" - podał we wtorek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

NFOŚiGW poinformował, że pierwszymi bankami, które zgłosiły się do programu, są: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

Jak wyjaśniono, w latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków 1,5 mld zł, w ramach których będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem "Czyste powietrze".

Ogłoszony przez NFOŚiGW, w porozumieniu z funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu zakończył się 23 lutego. Złożono osiem aplikacji i wszystkie uzyskały pozytywne decyzje. W pierwszej połowie kwietnia jest planowane podpisywanie pierwszych umów o współpracy między NFOŚiGW, wfośigw a bankami.

Narodowy Fundusz wskazał, że przygotowywana ścieżka bankowa w "Czystym powietrzu" przewiduje objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki gwarancjom BGK banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji m.in. przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Jak dodano, pierwsze wnioski o kredyt na cele zgodne z programem "Czyste powietrze" i dotację na częściową jego spłatę będzie można złożyć w bankach w połowie tego roku.

Fundusz wskazał, że z rozmów ze Związkiem Banków Polskich – partnera NFOŚiGW we wdrożeniu programu "Czyste Powietrze" – wynika, że kolejne banki komercyjne rozważają dołączenie do systemu wdrażania powszechnego kredytu antysmogowego jeszcze w tym roku.

W ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze" beneficjenci mogą otrzymać dotację do wymiany pieca oraz termomodernizacji domu jednorodzinnego. Zakładany budżet programu to ponad 100 mld zł.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.