NFOŚiGW planuje przeznaczyć 1 mld zł na dofinansowanie wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych

NFOŚiGW planuje przeznaczyć 1 mld zł na dofinansowanie wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych - ZielonaGospodarka.pl
07.07.2023 08:56
Strona główna Klimat, Edukacja NFOŚiGW planuje przeznaczyć 1 mld zł na dofinansowanie wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych

Partnerzy portalu

NFOŚiGW planuje przeznaczyć 1 mld zł na dofinansowanie wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych - ZielonaGospodarka.pl

Na wymianę kopciuchów w budynkach wielorodzinnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć 1 mld zł - poinformował PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Nowa edycja programu "Ciepłe Mieszkanie" ma ruszyć w trzecim kwartale 2023 r. - dodał.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomniał, że program "Ciepłe Mieszkanie" dotyczy budynków wielorodzinnych. Dzięki programowi można wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła. Z pieniędzy NFOŚiGW można też lokal podłączyć do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku, czy do sieci ciepłowniczej. Dofinansowywana jest również wymiana okien i drzwi, a także wykonanie lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Operatorem programu są wojewódzkie fundusze środowiska i gospodarki wodnej, które na program otrzymują środki z NFOŚiGW. Wojewódzkie fundusze przekazują następnie środki do gmin, które podpisują umowy z beneficjantami końcowymi, czyli właścicielami lokali mieszkalnych.

"W lipcu 2022 r. ogłosiliśmy pierwszy nabór w programie +Ciepłe Mieszkanie+ z budżetem 1 mld zł, cały budżet programu określiliśmy na 1,4 mld zł. W ramach pierwszego naboru wartość umów podpisanych z gminami to blisko 740 mln zł. Najbardziej aktywnymi gminami były te w województwach: dolnośląskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim. Z pierwszego budżetu zostało nam ok. 660 mln zł. Chcemy go uzupełnić i przesunąć do drugiego naboru w programie, który uruchomimy jeszcze w trzecim kwartale 2023 r." - powiedział wiceszef NFOŚiGW.

Mirowski doprecyzował, że planowany budżet drugiej edycji "Ciepłego Mieszkania" ma wynieść 1 mld zł, a nabór wniosków ma ruszyć pod koniec września. "Informując wcześniej o naborze chcemy wysłać jasny sygnał gminom, że warto już teraz zrobić rozeznanie wśród swoich mieszkańców, czy będą chcieli skorzystać z dofinansowania. Chodzi nam również o to, by wniosek o finansowanie do wojewódzkich funduszy jaki przekazują gminy był odpowiednio zwymiarowany i odzwierciedlał realne zapotrzebowanie, tak by nie blokować środków dla innych" - dodał.

Przedstawiciel Funduszu poinformował, że pierwszy nabór skierowany był do właścicieli lokali. Druga edycja programu będzie szersza. Z dotacji ma skorzystać większa liczba beneficjentów. Oprócz właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych będą to również małe wspólnoty mieszkaniowe (od 3 do 7 lokali), a także najemcy lokali mieszkalnych z zasobu gminnego. W przypadku wspólnot mieszkaniowych będą one mogły również wnioskować o wsparcie kupna i instalacji na budynku paneli fotowoltaicznych, a także wymiany kilku źródeł ciepła na jedno (zbiorcze).

Wiceprezes dodał, że podwyższone mają być również progi dochodowe w programie, tak jak to było w przypadku "Czystego Powietrza". Próg dochodowy obowiązujący dla części pierwszej wyniesie zatem 135 tys. zł rocznie, a podwyższony dla części drugiej - 1894 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W części trzeciej programu próg uprawniający do najwyższych dotacji to odpowiednio 1090 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz 1526 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Mirowski przekazał, że zwiększyć się ma też poziom dotacji o ok. 10 proc. względem pierwszej edycji programu, choć ostateczne kwoty zostaną podane bliżej terminu ogłoszenia naboru wniosków w programie.

Dotychczas w pierwszym poziomie dofinansowania kwota wsparcia wynosiła nie więcej niż 15 tys. zł na mieszkanie, oraz nie więcej niż 17,5 tys. na mieszkanie w budynku znajdującym się w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin. Intensywność dofinansowania wynosiła odpowiednio do 30 i do 35 proc. Przy podwyższonym poziomie można było uzyskać do 25 i 26,9 tys. zł (dotacje do 60 i 65 proc.), a przy trzecim najwyższym poziomie - 37,5 oraz 39,9 tys. zł (dotacje do 90 i 95 proc.).

W związku z tym, że w programie umożliwiono składanie wniosków o dofinansowanie także przez małe wspólnoty mieszkaniowe - w ramach przygotowanych zmian - dołożono część czwartą programu, w której wprowadzono dwa rodzaje przedsięwzięć. Pierwsze dotyczące kompleksowej wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w tym ocieplenia przegród budowlanych oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Drugi rodzaj przedsięwzięcia dotyczy termomodernizacji budynku bez wymiany źródła (lub źródeł) ciepła oraz montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Dodatkowo w części czwartej programu dodano gruntowe pompy ciepła, co dodatkowo pozwoli na promowanie pomp ciepła wśród beneficjentów końcowych, jakimi są właśnie wspólnoty mieszkaniowe.

Wiceszef NFOŚiGW dodał, że druga edycja "Ciepłego Mieszkania" została już przyjęta przez zarząd Funduszu i uzyskała pozytywną opinię resortu klimatu i środowiska. (PAP)

autor: Michał Boroń
mick/ drag/ amac/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.