10 nowych autobusów Scania Fencer F6 trafiło do Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie S.A. Dostawa ma szczególne znaczenie nie tylko dla operatora i pasażerów z południowo-wschodniej Polski, ale także dla całego rynku transportu publicznego — to bowiem pierwsze autobusy Scania Fencer F6 w Polsce. Pojazdy z napędem CNG łączą niskoemisyjność, wysoką pojemność oraz bogate wyposażenie w obszarze komfortu i bezpieczeństwa.
Przekazanie 10 autobusów Scania Fencer F6 dla PKS w Rzeszowie to ważny moment dla Scania Polska oraz dla segmentu autobusowego w kraju. Nowe pojazdy są pierwszymi egzemplarzami tego modelu dostarczonymi do operatora w Polsce.
Autobusy będą wykorzystywane przez PKS w Rzeszowie S.A. w codziennej obsłudze przewozów, wspierając rozwój nowoczesnego i bardziej przyjaznego środowisku transportu zbiorowego w regionie.
Dostarczone do Rzeszowa autobusy zostały wyposażone w napęd na sprężony gaz ziemny CNG. Każdy pojazd napędza 9,3-litrowy silnik Scania o mocy 340 KM, spełniający normę emisji spalin Euro 6, współpracujący z 12-biegową zautomatyzowaną skrzynią biegów Scania Opticruise.
Tak skonfigurowany układ napędowy został dobrany z myślą o ekonomicznej i efektywnej eksploatacji, a także o ograniczeniu wpływu transportu publicznego na środowisko.
Scania Fencer F6 to autobusy o długości 12,5 metra i pojemności 60 pasażerów, w tym 47 na miejscach siedzących oraz 13 stojących. Pojazdy oferują wysoki standard podróży dzięki bogatemu wyposażeniu, obejmującemu m.in. wygodne fotele pasażerskie z zagłówkami i pasami bezpieczeństwa, system głosowej informacji pasażerskiej, zewnętrzne i wewnętrzne tablice świetlne firmy R&G oraz monitoring wizyjny oparty na siedmiu kamerach firmy DTI.
Każdy autobus został także wyposażony w klimatyzację — oddzielną dla kierowcy i oddzielną dla przestrzeni pasażerskiej — co przekłada się na większy komfort użytkowania niezależnie od warunków pogodowych.
Istotnym elementem specyfikacji nowych autobusów jest ich dostępność. W pojazdach przewidziano możliwość przewożenia osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, a także specjalną windę ułatwiającą wejście na pokład osobom o ograniczonej mobilności. Autobusy umożliwiają także przewóz wózka dziecięcego.
To rozwiązania, które odpowiadają na rosnące oczekiwania wobec nowoczesnego transportu publicznego i zwiększają dostępność usług dla różnych grup pasażerów.
Scania zadbała również o komfort i bezpieczeństwo pracy kierowcy. W nowych autobusach zastosowano podgrzewany i wentylowany fotel kierowcy z możliwością obrotu, a także kamerę cofania oraz kamerę drzwi środkowych, wspierające manewrowanie i obsługę pojazdu w ruchu liniowym.
Takie wyposażenie pomaga ograniczać obciążenie kierowcy w codziennej pracy i zwiększa bezpieczeństwo operacyjne.
– Bardzo cieszymy się, że kolejne pojazdy Scania będą bezpiecznie przewozić pasażerów w południowej części Polski. Autobusy posiadają bardzo bogate wyposażenie seryjne. Nowe Scanie Fencer F6 to pojazdy zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie, dostępności i komforcie, a jednocześnie o efektywności kosztowej po stronie operatora – mówi Artur Wojtowicz, regionalny kierownik sprzedaży autobusów Scania Polska S.A.
Scania Fencer to rodzina autobusów rozwijana wspólnie przez Scania i Higer, oparta na modułowej konstrukcji i oferowana w różnych długościach, konfiguracjach drzwi oraz wariantach napędu. W zależności od potrzeb przewoźnika może być dostępna z różnymi typami napędu: gaz, diesel, hybrydowy lub elektryczny. Producent podkreśla przy tym nacisk na niezawodność, efektywność energetyczną i łatwiejszą obsługę serwisową dzięki ujednoliceniu części.
Zakup pojazdów został zrealizowany w ramach przedsięwzięcia „Zakup autobusów niskoemisyjnych przez operatora publicznego transportu zbiorowego PKS w Rzeszowie S.A.”. Inwestycja o wartości 18 819 000 zł została sfinansowana ze środków CUPT w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w komponencie „Zielona, inteligentna mobilność”, w inwestycji dotyczącej zero- i niskoemisyjnego transportu zbiorowego.
Dostawa autobusów dla PKS w Rzeszowie pokazuje, że rozwój transportu publicznego w Polsce coraz częściej łączy dwa cele: ograniczanie emisji oraz podnoszenie jakości podróży.
Dla Scania Polska to zarazem istotny moment związany z rynkowym debiutem modelu Fencer F6 w Polsce oraz kolejna realizacja potwierdzająca zainteresowanie autobusami z napędem CNG.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
EDF power solutions uruchomiło największy magazyn energii w Polsce
Krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż import tańszego gazu ziemnego
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
00:03:07
Potrzebne są inwestycje w system gospodarowania odpadami. Spór o zasady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Europa traci pozycję lidera. Branża tworzyw sztucznych apeluje o wsparcie inwestycji i recyklingu
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Handel obawia się systemu kaucyjnego dla szklanych butelek. Ostrzega przed paraliżem sklepów
Ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów z podpisem prezydenta
Nowy holownik z Damen z decyzją o dopuszczeniu instalacji na metanol
Raport DSV. Ponad połowa konsumentów oczekuje informacji o wpływie łańcucha dostaw na środowisko
Miejskie systemy rowerowe w Europie - gdzie najlepiej?
Orlen uruchomił ogólnodostępną stację wodorową w Płocku
Orlen obniżył ceny ładowania samochodów elektrycznych. Nawet 50 gr mniej na kWh
Ministerstwo Energii publikuje nowe limity cen paliw. Jest o kilka groszy drożej
| Ropa brent | 97.91 $ | baryłka | 2,25% | 04.06.2026 09:05 |
| Cyna | 57475 $ | tona | 1,91% | 04.06.2026 09:05 |
| Cynk | 3611 $ | tona | 1,58% | 04.06.2026 09:05 |
| Aluminium | 3854.5 $ | tona | 1,56% | 04.06.2026 09:05 |
| Pallad | 1316 $ | uncja | -5,46% | 04.06.2026 09:05 |
| Platyna | 1862 $ | uncja | -3,90% | 04.06.2026 09:05 |
| Srebro | 72.97 $ | uncja | -3,27% | 04.06.2026 09:05 |
| Złoto | 4462.6 $ | uncja | -1,26% | 04.06.2026 09:05 |