Polsko-brytyjski okrągły stół poświęcony tematyce biomasy

zk

07.04.2022 11:22 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Polsko-brytyjski okrągły stół poświęcony tematyce biomasy

Partnerzy portalu

Polsko-brytyjski okrągły stół poświęcony tematyce biomasy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Za nami zdalny, polsko-brytyjski okrągły stół poświęcony tematyce biomasy. Polska ma jeden z największych w Europie potencjałów do produkcji biogazu i biometanu. Biomasa stanowi również ważną część krajowego miksu energetycznego Wielkiej Brytanii. „PL-UK Biomass Roundtable” zorganizowany przez NCBR dał przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz zaplanowania wielotorowej współpracy na rzecz rozwoju innowacji w tym obszarze.

Biomasa, czyli wszelkiego rodzaju materia organiczna oraz odpady podlegające biodegradacji, coraz częściej postrzegana jest jako nowe paliwo energetyczne. Do tego jest łatwa w pozyskaniu i w pełni naturalna. Dlatego biomasa jest coraz częściej przedmiotem debaty publicznej.

- Polsko-Brytyjski okrągły stół pod nazwą PL-UK Biomass Roundtable był niejako kontynuacją III Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego, które odbyło się w październiku 2021 r. z udziałem m.in. przedstawicieli NCBR. Już wtedy wybrzmiało, dlaczego temat biomasy jest tak ważny. Teraz kontynuujemy nasze starania o ciekawe projekty w tym obszarze – mówi Cezary Błaszczyk, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR.

Uroczystego otwarcia obrad okrągłego stołu dokonali James Hughes, Radca-Minister/p.o. Zastępcy Szefa Misji w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie oraz Cezary Błaszczyk, Dyrektor DWM NCBR. W dyskusji uczestniczyło kilkunastu ekspertów z Polski i Wielkiej Brytanii. PL-UK Biomass Roundtable umożliwił konstruktywną wymianę poglądów nt. badań i prac rozwojowych prowadzonych w ośrodkach w obu krajach. Prace te dotyczą m.in. gospodarki chemicznej o obiegu zamkniętym, surowców niskoemisyjnych, innowacyjnych technologii wykorzystania ubocznych produktów spalania biomasy w energetyce czy też bioodpadów z produkcji przemysłu spożywczego, które niekoniecznie muszą być przetwarzane w energię.

Zdalna formuła spotkania sprawiła, że uczestnicy wymieniali fachowe poglądy i doprecyzowywali swoje wypowiedzi także na czacie podczas rozmów. To właśnie tam wykuwały się już pierwsze, nieformalne możliwości współpracy, jak np. w dziedzinie rekultywacji silnie zanieczyszczonych terenów oraz produkcji wodoru z biomasy.

- Liczymy, że szerokie spektrum specjalizacji i wzajemne zainteresowanie działalnością zawodową prelegentów zaowocuje polsko-brytyjskimi projektami badawczo-rozwojowymi, które będą mogły być sfinansowane choćby za pośrednictwem prowadzonego przez NCBR programu INNOGLOBO - dodaje dyrektor Błaszczyk.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23100,00 $ tona 0,65% 1 gru
 Cynk 3056,00 $ tona 2,79% 1 gru
 Aluminium 2430,00 $ tona 1,84% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.