Ocean Winds rozpoczyna badania dna Bałtyku dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce

zk

17.04.2023 10:29 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Ocean Winds rozpoczyna badania dna Bałtyku dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce

Partnerzy portalu

Ocean Winds rozpoczyna badania dna Bałtyku dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ocean Winds

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona w 2020 roku jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i ENGIE, rozpoczyna kolejny etap prac związanych z realizacją morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce. Geofizyczne i geotechniczne badania dna Bałtyku rozpoczną się na początku kwietnia, a ich ukończenie planowane jest w III kwartale tego roku. Badania zostaną zrealizowane przez brytyjską firmę Gardline Limited.  


Celem badań jest pozyskanie informacji niezbędnych do opracowania szczegółowego planu posadowienia fundamentów turbin wiatrowych oraz morskiej stacji elektroenergetycznej, projektu kabli międzysieciowych i eksportowych, a także wymaganej ochrony ich wkopywania i ich połączenia z lądową infrastrukturą przesyłową.

„Wyniki geofizycznych oraz geotechnicznych badań dna morskiego pozwolą na opracowanie optymalnego projektu pod kątem harmonogramu dalszych prac i ekonomiki. Po otrzymaniu pozwoleń lokalizacyjnych, warunków przyłączenia do sieci, uzyskaniu prawa do kontraktu różnicowego, czy otrzymaniu decyzji środowiskowej, będzie to kolejny etap, który przybliża nas do uzyskania pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.” - powiedział Kacper Kostrzewa, Dyrektor projektu BC-Wind.

Planowane badania to złożony proces, z udziałem wielu specjalistów i zaawansowanego technologicznie sprzętu. Badania geofizyczne obejmują pomiary głębokości pasa dna morskiego na głębokości do 60 m, techniki sonarowe umożliwiające mapowanie zagrożeń powierzchniowych oraz różne systemy sejsmiczne do badań struktur pod dnem morskim. Następnie planowane jest pobranie próbek z płytkiego dna morskiego wzdłuż trasy kabla eksportowego. W II kwartale przeprowadzone zostaną głębokie badania geotechniczne z udziałem wielu statków wiertniczych działających na terenie MFW, wykonujących odwierty i testy CPT in situ. Ten szeroko zakrojony program badań będzie realizowany ok. 23 km od linii brzegowej na północ od gmin Krokowa i Choczewo oraz 24-kilometrowego korytarza dla kabla eksportowego.

Morska farma BC-Wind jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Po uzyskaniu pozwoleń lokalizacyjnych, podpisaniu umowy przyłączenia do sieci, otrzymaniu prawa do pokrycia ujemnego salda i decyzji środowiskowej, oraz wybraniu Władysławowa jako morskiej bazy serwisowej, Ocean Winds skupia się teraz na kolejnych technicznych elementach projektu, oraz na rozwijaniu lokalnego łańcucha dostaw bezpośrednich i pośrednich wykonawców poszczególnych elementów projektu.

Spółka planuje rozpoczęcie działalności komercyjnej BC-Wind w 2027 roku.

O BC-Wind

BC-Wind jest morską farmą wiatrową o mocy do 399 MW, zlokalizowaną około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim.

Inwestycja jest pierwszym projektem firmy Ocean Winds w Polsce, realizowanym od 2012 roku. Wówczas Spółka otrzymała decyzję lokalizacyjną (tzw. pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp) dotyczącą projektu B, a w 2013 r. – części C. W marcu 2021 r. podpisano umowę o przyłączenie do sieci. W czerwcu zeszłego roku projekt otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki prawo do kontraktu różnicowego (tzw. CfD) oraz decyzję środowiskową dla części morskiej (2022), dzięki czemu będzie jedną z pierwszych zrealizowanych inwestycji offshore w Polsce.

Więcej informacji: bc-wind.pl


O Ocean Winds

Ocean Winds (OW) to międzynarodowa firma zajmująca się morską energią wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50, której właścicielami są EDP Renewables i ENGIE. W oparciu o nasze przekonanie, że morska energia wiatrowa jest istotnym elementem globalnej transformacji energetycznej, rozwijamy, finansujemy, budujemy i obsługujemy projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie.

Kiedy EDPR i ENGIE połączyły swoje aktywa w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby stworzyć OW w 2019 roku, firma miała łącznie 1,5 GW w budowie i 4,0 GW w rozwoju. OW szybko dodawał do tego portfela i obecnie znajduje się na drodze pozwalającej osiągnąć cel na 2025 r. w postaci 5 do 7 GW projektów w eksploatacji lub budowie oraz 5 do 10 GW w zaawansowanym rozwoju. W 2022 roku moc brutto morskiej energetyki wiatrowej OW osiągnie już 16,6 GW.

OW, z siedzibą w Madrycie, obecnie działa w siedmiu krajach, a swoje działania kieruje przede wszystkim na rynki Europy, Stanów Zjednoczonych, wybranych części Azji i Brazylii.

Więcej informacji: oceanwinds.com

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.