Ostatnie Pokolenie: rząd napędza i tak już galopujący kryzys klimatyczny

Ostatnie Pokolenie: rząd napędza i tak już galopujący kryzys klimatyczny - ZielonaGospodarka.pl
27.05.2024 15:17
Strona główna Klimat, Edukacja Ostatnie Pokolenie: rząd napędza i tak już galopujący kryzys klimatyczny

Partnerzy portalu

Ostatnie Pokolenie: rząd napędza i tak już galopujący kryzys klimatyczny - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@OstatniePokolen

Rząd Donalda Tuska zamiast wypełniać swój podstawowy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa napędza już i tak galopujący kryzys klimatyczny – uważają przedstawiciele Ostatniego Pokolenia. Świadome pogarszanie sytuacji klimatycznej ma znamiona zbrodni przeciwko ludzkości – ocenili w poniedziałek.

"Ostatnie Pokolenie" to kampania obywatelska, która postuluje m.in. przekazanie 100 procent środków zaplanowanych na nowe autostrady na transport publiczny i wprowadzenia biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju. Aktywiści z tej organizacji podejmują próby m.in. blokowania ulic i mostów, są odpowiedzialni m.in. za oblanie pomnika warszawskiej Syrenki, zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej i opóźnienie startu pierwszej w sezonie gonitwy na Torze Służewiec.

Ostatnie Pokolenie zorganizowało w poniedziałek w Warszawie konferencję prasową, na której przedstawiło swoją odpowiedź na pismo Ministerstwa Infrastruktury, które ustosunkowało się postulatów organizacji.

"W swojej odpowiedzi na nasze postulaty rząd przede wszystkim kompletnie neguje rzeczywistość kryzysu klimatycznego. W siedmio-stronicowej odpowiedzi słowo klimat nie pada ani razu" – wskazała przedstawicielka Ostatniego Pokolenia. "W odpowiedzi na nasz postulat o zaprzestaniu inwestycji w rozbudowę autostrad i tras szybkiego ruchu, rząd oznajmia, że +rozważanie o ograniczeniu inwestycji drogowych nie ma żadnego uzasadnienia+" - dodała.

W odniesieniu do drugiego postulatu o bilecie miesięcznym za 50 zł na cały transport lokalny, rząd – jak relacjonowano na konferencji – ogłosił swój projekt i deklaruje, że trwają pracę nad uwspólnionym biletem na transport publiczny. "Nie padają żadne konkrety co do czasu powstania lub ceny biletu. Mowa o połowicznym spełnieniu tego postulatu przy całkowitym odrzuceniu żądań o przeniesieniu środków z autostrad jest próbą mydlenia ludziom oczu" – ocenili uczestnicy konferencji.

Według przedstawicieli Ostatniego Pokolenia, rząd Donalda Tuska "zamiast wypełniać swój podstawowy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa napędza już i tak galopujący kryzys". "Poprzez wycofywanie się z działań mających redukować emisje czy kontynuowanie inwestycji w infrastrukturę, która emisje potęguje, rząd doprowadzi do masowego cierpienia ludzi. Takie świadome pogarszanie kryzysu klimatycznego ma znamiona zbrodni przeciwko ludzkości" - oświadczył przedstawiciel Ostatniego Pokolenia.

iwo/ ktl/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.