Wynik wyszukiwania - "rząd " - Wiadomości

Portugalski rząd ogłosił budowę nowego lotniska pod Lizboną; ekolodzy protestują

Rząd Portugalii ogłosił budowę nowego lotniska pod Lizboną, które ma zastąpić międzynarodowy port lotniczy im. Humberto Delgado w stolicy kraju. Decyzja spotkała się z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 r. i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji Lizbony.
17.05.2024

Rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.
07.05.2024

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
06.05.2024

Rząd zaakceptował rewizję KPO w sprawie dodatkowego terminalu technicznego offshore w Darłowie

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, przedłożoną przez Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Wśród najważniejszych zmian inwestycyjnych znajduje się powstanie dodatkowego terminalu technicznego w Darłowie, który będzie umożliwiał budowę farm wiatrowych.
02.05.2024

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził projekt zwiększenia możliwości przesyłu gazu w kierunku Ukrainy

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził projekt przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina. Decyzja stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA. Decyzja stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA.
01.05.2024

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zamówił w Pesie dwa pociągi elektryczne

Urząd Marszałkowski w Toruniu we wtorek zawarł umowę z Pesą Bydgoszczy na dostawę pierwszych dwóch z siedmiu planowanych pociągów elektrycznych. Koszt jednego pociągu to 47 mln zł - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.
10.04.2024

Wiceminister Motyka: rząd zajmie się ustawą wiatrakową w czerwcu

Rząd zajmie się ustawą wiatrakową na początku czerwca - zapowiedział w piątek wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Poinformował również, że maju do parlamentu trafi projekt ustawy zawierający korzystniejsze rozwiązania dla prosumentów.
05.04.2024

Niemiecki rząd uważa cel klimatyczny wyznaczony na rok 2030 za możliwy do osiągnięcia

W ocenie Federalnej Agencji Ochrony Środowiska (UBA) emisje gazów cieplarnianych w Niemczech zmniejszą się do 2030 roku bardziej, niż wcześniej zakładano. Minister gospodarki Robert Habeck uważa niemiecki cel dotyczący ochrony klimatu za możliwy do osiągnięcia.
15.03.2024

Zmieniony zarząd Vortex Energy wdraża nowy model biznesowy spółki

W należącej do grupy Vitol spółce Vortex Energy zaszły istotne zmiany w składzie zarządu. Rada Nadzorcza zatwierdziła decyzję o powołaniu Justine Ryan na stanowisko prezesa zarządu. Za finanse spółki odpowiada Adam Błażeczek, zaś Maciej Przybylski kieruje działalnością operacyjną. Zmiany w kierownictwie wynikają z ambitnych planów inwestycyjnych i ciągłego rozwoju firmy.
13.03.2024

Samorząd Sanoka chce za kilka lat być miastem bezemisyjnym

Samorząd Sanoka na Podkarpaciu planuje, że w 2028 r. miasto będzie zdekarbonizowane i bezemisyjne. Węgiel i inne paliwa używane do tej pory, aby dostarczać m.in. ciepło mieszkańcom Sanoka, zastąpione zostaną przez odnawialne źródła energii, w tym wodór.
12.03.2024

Sondaż: rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej

Większość uczestników opublikowanego w środę sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" oceniło, że obecny rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
14.02.2024

Zarząd BOŚ zwołał walne zgromadzenie, w planach zmiany w składzie rady nadzorczej

Zarząd Banku Ochrony Środowiska zwołał na 11 marca nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy banku, które ma dokonać zmian w składzie rady nadzorczej - poinformował bank we wtorkowym komunikacie giełdowym.
13.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Rząd Danii jest gotów wspierać Polskę w rozwoju energetyki odnawialnej

Rząd Danii i nasz sektor komercyjny gotów jest wspierać Polskę w rozwoju energetyki odnawialnej - wskazał w czwartek w Senacie duński minister ds. klimatu, energii i zaopatrzenia Lars Aagaard.
01.02.2024

Brytyjski rząd przedstawił plany czterokrotnego zwiększenia produkcji energii jądrowej

Brytyjski rząd przedstawił w czwartek plany "największej od 70 lat" rozbudowy energetyki jądrowej, które mają pozwolić na czterokrotne zwiększenie do 2050 roku ilości wytwarzanej w ten sposób energii, a zarazem zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne.
11.01.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiada inwestycje w produkcję nowej generacji paliwa nuklearnego

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział inwestycje warte 300 mln funtów (1,5 mld zł) w produkcję paliwa do nowej generacji elektrowni jądrowych, by wypchnąć Rosję z pozycji głównego dostawcy takiego paliwa – podała w nocy z soboty na niedzielę agencja Reutera.
07.01.2024

Rząd planuje przedłużenie zawieszenia wypłat dodatku energetycznego na 2024 r.

Rząd, w autopoprawce do ustawy okołobudżetowej na 2024 r., planuje przedłużyć zawieszenie wypłaty dodatku energetycznego. Uzasadnia to tym, że dodatek nie był wypłacany w 2023 r. i nie stanowił istotnego wsparcia dla odbiorców energii.
19.12.2023

Hennig-Kloska: deficyt w budżecie na 2024 r. wyższy niż w projekcie przyjętym przez rząd PiS

Deficyt w przyszłorocznym budżecie będzie wyższy, niż przewidziano w projekcie przyjętym przez rząd PiS pod koniec września - powiedziała we wtorek na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
19.12.2023

Holenderski Urząd Statystyczny: produkcja energii elektrycznej z elektrowni węglowych spadła w 2023 r. o 79 proc.

Coraz mniej prądu produkowanego w Holandii pochodzi z węgla, rośnie natomiast ilość energii wiatrowej, informuje w środę Holenderski Urząd Statystyczny (CBS). Jak zaznacza urząd, z tego powodu spadły emisje CO2.
13.12.2023

Francuski rząd zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego wodoru

Rząd w Paryżu zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego (geologicznego) wodoru, który ma pomóc w procesie dekarbonizacji przemysłu i transportu – poinformowało AFP francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej.
03.12.2023

Rząd przyjął rozporządzenie ws. inwestycji w linie energetyczne

Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie ws. wykazu inwestycji towarzyszących przebudowie istniejących linii elektroenergetycznych stanowiących elementy sieci dystrybucyjnej o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV - podano na stronie kancelarii premiera.
22.11.2023

Rząd ma się zająć projektem rozporządzenia dot. modernizacji linii elektroenergetycznych, by ułatwić rozwój OZE

Rząd ma zająć się na wtorkowym posiedzeniu projektem rozporządzenia dot. modernizacji sieci dystrybucyjnych o napięciu 110 kV lub wyższym, by ułatwić rozwój OZE, magazynów energii elektrycznej, klastrów i spółdzielni energetycznych oraz elektromobilności - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
21.11.2023

Rząd Wielkiej Brytanii: zmiany klimatyczne zagrażają dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu

Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla brytyjskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego - ostrzegła w poniedziałek charytatywna organizacja National Trust. Wskazuje, że na efekty zmian klimatu narażone jest 71 proc. obiektów, nad którymi sprawuje pieczę.
20.11.2023

Nowy rząd nie powinien rezygnować z energetyki jądrowej

Niektóre z projektów inwestycyjnych PiS nowy rząd powinien kontynuować. Dotyczy to zwłaszcza energetyki jądrowej – uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”.
07.11.2023

Projekt: rząd zakłada przesunięcia wydatków w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową

Obniżenie limitu wydatków z budżetu państwa w latach 2023, 2024 i 2028, a podwyższenie ich w 2025 r. - zakładają zmiany w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową, o których poinformowało we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Limit wydatków na poziomie 4,76 mld zł ma się nie zmienić.
01.11.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.
26.10.2023

Rząd Bułgarii podjął decyzję o budowie dwóch nowych reaktorów w elektrowni atomowej Kozłoduj

Rząd Bułgarii w środę podjął decyzję o budowie dwóch nowych reaktorów o łącznej mocy 2300 megawatów w elektrowni atomowej Kozłoduj, znajdującej się w pobliżu miasta o tej nazwie na północnym zachodzie kraju. Obecnie działają tam dwa reaktory o mocy 2000 megawatów, pokrywające ok. 30 proc. zapotrzebowania Bułgarii na energię elektryczną.
26.10.2023

Rząd zaktualizował Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

Rząd podjął uchwałę ws. przyjęcia aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Aktualizacja dokumentu jest konieczna m.in. ze względu na prace KE nad wizją i założeniami polityki rolnej UE po 2027 r.
17.10.2023

Urząd Marszałkowski zwołał spotkanie w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza

12 października mazowiecki Urząd Marszałkowski zorganizował dla gmin i przedstawicieli organizacji społecznych kolejne (drugie) spotkanie informacyjne w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza.
16.10.2023

Szwedzki rząd informuje o problemach związanych z osiągnięciem celów klimatycznych

Rząd Szwecji w przedstawionym w środę projekcie budżetu na 2024 roku przewiduje wzrost emisji dwutlenku węgla; ocenia również, że w najbliższych latach nie uda się osiągnąć ambitnych celów klimatycznych.
20.09.2023

Rząd we wrześniu powinien przyjąć tzw. małą uchwałę atomową dla Pomorza

We wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej – poinformowała PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł - dodała.
06.09.2023

Rząd przyjął program, którego celem jest przeciwdziałanie niedoborowi wody

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie przyjęcia Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030 – podała w komunikacie kancelaria premiera.
22.08.2023

Estonia. Media: rząd nie ma planu rozwiązania problemu niebezpiecznych śmieci i odpadów

Estonia próbuje walczyć z gromadzeniem się niebezpiecznych śmieci, takich jak akumulatory samochodowe czy azbest, i zwyczajem zakopywania tych odpadów w ziemi. Zakłady gospodarowania odpadami należą jednak do samorządów i same decydują o cenach; rząd nie planuje przy tym wprowadzenia wspólnego systemu zbierania odpadów niebezpiecznych - zauważa we wtorek telewizja ERR.
22.08.2023

Guibourgé-Czetwertyński: rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej

Rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej na czas jej budowy, który będzie wymagał akceptacji KE - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że decyzji komisji w tej sprawie spodziewa się w przyszłym roku.
11.08.2023

Na usuwanie skutków pożaru w Przylepie rząd przekaże 43 mln zł

Na usuwanie skutków pożaru składowiska toksycznych odpadów w Przylepie rząd przekaże 43 mln zł - poinformowała w środę w Zielonej Górze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 12 mln zł dołoży miasto Zielona Góra.
09.08.2023

Rząd obradował o złagodzeniu wymagań środowiskowych dla parkingów czy instalacji PV

Projekt rozporządzenia dotyczący podniesienia progów, powyżej których konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej w przypadku budowy garaży lub parkingów, czy instalacji fotowoltaicznych (PV), to jeden z punktów, którym we wtorek ma się zająć rząd - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
09.08.2023

Rząd planuje złagodzić wymagania środowiskowe dla parkingów, garaży i instalacji PV

Rząd planuje podniesienie progów wielkości garaży, parkingów i instalacji fotowoltaicznych (PV), powyżej których wymagana jest decyzja środowiskowa. Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rozporządzenie ma się pojawić do końca roku.
03.08.2023

Rząd zapowiada kontynuację programu odkwaszania gleb

11 lipca w Pałacu Prezydenckim spotkali się członkowie Narodowej Rady Rozwoju, przedstawiciele rządu oraz eksperci i debatowali na temat stanu gleb w Polsce. Eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb przedstawili założenia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce. To kolejne spotkanie z przedstawicielami władz, w którym wzięli udział eksperci Koalicji. Jakie były rezultaty rozmów z administracją i co składa się na następne kroki w kierunku zwiększania wsparcia publicznego dla odkwaszenia krajowego areału? O tym w
24.07.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
22.07.2023

Rząd zapowiada kontynuację programu odkwaszania gleb

11 lipca w Pałacu Prezydenckim spotkali się członkowie Narodowej Rady Rozwoju, przedstawiciele rządu oraz eksperci i debatowali na temat stanu gleb w Polsce. Eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb przedstawili założenia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce. To kolejne spotkanie z przedstawicielami władz, w którym wzięli udział eksperci Koalicji. Jakie były rezultaty rozmów z administracją i co składa się na następne kroki w kierunku zwiększania wsparcia publicznego dla odkwaszenia krajowego areału? O tym w
20.07.2023

Urząd Morski w Gdyni wybuduje pirs przy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

W czerwcu Rząd RP uchwalił Program Wieloletni, który zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji na Pomorzu towarzyszących strategicznym projektom energetycznym. W ramach środków z Programu powstanie nowa linia kolejowa, nowa droga krajowa oraz konstrukcja morska do rozładunku (MOLF). Porozumienie określające zasady współpracy przy budowie tej konstrukcji podpisały 19 lipca 2023 roku Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Urząd Morski w Gdyni.
19.07.2023

Rząd przyjął projekt ustawy o gwarancjach finansowych dla NABE (opis)

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Gwarancje mają objąć spłatę kredytu odnawialnego, długoterminowych pożyczek oraz kwot na zakup uprawnień do emisji CO2.
19.07.2023

Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy o gwarancjach państwa dla zobowiązań NABE

Gwarancje państwa pod zobowiązania, które trafią do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wraz z aktywami węglowymi przyspieszą proces powstania Agencji - wynika z projektu ustawy, którym we wtorek ma zająć się rząd.
18.07.2023

Rząd planuje przyspieszyć inwestycje na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego

Racjonalne wykorzystanie potencjału gospodarczego oraz skrócenie czasu przygotowywania inwestycji na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia rządu w tej sprawie.
18.07.2023

Rząd do końca września chce przyjąć zmiany w szacowaniu szkód suszowych

Umożliwienie dodatkowego szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów, a także wprowadzenie przepisów regulujących ogólne warunki udzielania pomocy dla producenta rolnego w zw. m.in. z suszą - przewiduje projekt rozporządzenia, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.
11.07.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Rząd we wtorek m.in. o projekcie nowych regulacji dla obrotu paliwami

Objęcie koncesjami na obrót nowych rodzajów paliw, obowiązek rejestracji miejsc dostarczania paliw, Centralna Ewidencja Wyrobów Akcyzowych - to niektóre propozycje Ministerstwa Finansów zawarte w projekcie nowelizacji kilku ustaw, którym we wtorek ma się zająć rząd.
04.07.2023

Holandia. Rząd ogłosił datę zakończenia eksploatacji jednych z największych pól gazowych na świecie

Od 1 października 2023 r. zostanie całkowicie wstrzymane wydobycie gazu z pól Groningen (Groningenveld) w północnej Holandii, postanowił w piątek rząd premiera Marka Ruttego. Po 60 latach zakończy się eksploatacja jednych z największych pól gazowych na świecie.
24.06.2023

Emilewicz: rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o KUKE (opis)

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych - poinformowała we wtorek PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
21.06.2023

Rząd chce zmodernizować reaktor jądrowy MARIA

Rząd chce zmodernizować badawczy reaktor jądrowy MARIA, aby wydłużyć jego funkcjonowanie co najmniej do 2050 r.- poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, po tym jak rząd przyjął w tej sprawie uchwałę. Koszt modernizacji wyniesie około 91,7 mln zł.
21.06.2023

Rząd uchwalił program wsparcia inwestycji na Pomorzu, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę ws. ustanowienia programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Na realizację programu w latach 2023-2029 przewidziano ponad 4,7 mld zł.
20.06.2023

Francuski rząd znacjonalizował zadłużoną grupę energetyczną EDF, operacja kosztowała 9,7 mld euro

Rząd Francji zakończył w czwartek przejmowanie akcji grupy energetycznej EDF (Electricite de France); jej nacjonalizacja kosztowała 9,7 mld euro. Państwo posiada obecnie cały kapitał EDF - poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo gospodarki i finansów.
09.06.2023

Rząd przyjął uchwałę ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
31.05.2023

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

Lepsza ochrona środowiska wodnego Odry, wsparcie dla inwestycji, powołanie Inspekcji Wodnej, która ma reagować m.in. na nielegalne zrzuty ścieków - takie rozwiązania zakłada przyjęty w środę przez rząd projekt specustawy odrzańskiej, o którym poinformowała KPRM.
18.05.2023

Polityka Surowcowa Państwa - rok po przyjęciu przez rząd RP

17 maja 2023 r. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Rola Polityki Surowcowej Państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski”. Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który wypełnia zadania państwowej służby geologicznej. Patronat honorowy nad konferencją objął Premier Mateusz Morawiecki.
11.05.2023

Rząd chce skuteczniejszej ochrony m.in. Baltic Pipe przed terroryzmem

Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji, umożlwiający polskiemu wojsku reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na morzu.
04.05.2023

MRiT: rozwiązania dot. prosumenta lokatorskiego przyjęte przez rząd

Rada Ministrów przyjęła na ostatnim posiedzeniu przepisy MRIT o rozliczeniach prosumenta lokatorskiego. Znalazły się one w projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Już niedługo właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, będą mogli składać wnioski o otrzymanie statusu prosumenta lokatorskiego i wypłacanie wynagrodzenia za energię bezpośrednio na wskazane konto.
27.04.2023

Holenderski rząd zatwierdził plan klimatyczny, na który zamierza wydać 28 mld euro do 2030 r.

Gabinet premiera Marka Ruttego zatwierdził plan klimatyczny, przewidujący m.in. redukcję emisji CO2 o 55 proc. w 2030 r. Na plan przeznaczonych zostanie 28 mld euro w ciągu najbliższych siedmiu lat.
27.04.2023

Rząd przyjął projekt ustawy o OZE; ma być więcej klastrów energii

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dzięki nowym rozwiązaniom liczba klastrów energii w Polsce ma się zwiększyć do około 300 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
25.04.2023

Rząd ma zająć się rozwiązaniem problemu poprzemysłowych bomb ekologicznych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się projektem ustawy, którego celem jest "rozbrojenie" bomb ekologicznych związanych z wielkoobszarowymi terenami poprzemysłowymi. Chodzi np. o tereny dawnych zakładów "Zachem" w Bydgoszczy, czy zakładów "Tarnowskie Góry".
25.04.2023

Dzisiaj rząd zajmie się nowelą ustawy o OZE

Zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii, a także rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych - zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, którym we wtorek ma się zająć rząd.
25.04.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Rząd przyjął projekt rozszerzenia specustawy przesyłowej o kolejne linie energetyczne

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany tzw. specustawy przesyłowej, rozszerzający ją o szereg projektów rozbudowy sieci dystrybucyjnych i przesyłowych energii elektrycznej o linie 110 kV i wyższych napięć, oraz zakładający zniesienie ograniczenia czasowego obowiązywania ustawy.
19.04.2023

Rząd przyjął projekt ws. społeczności energetycznych i zmian sprzedawcy prądu

Zmiana sprzedawcy prądu w 24 godz., porównywarka cen, umowy z dynamiczną ceną prądu, obywatelskie społeczności energetyczne - to niektóre rozwiązania projektu zmiany Prawa energetycznego, który we wtorek przyjął rząd.
18.04.2023

We wtorek rząd zajmie się projektem noweli ustawy Prawo energetyczne m.in. w zakresie linii bezpośrednich

Rząd zajmie się we wtorek nowelizacją ustawy Prawo energetyczne m.in. w zakresie linii bezpośrednich, które mają sprzyjać rozwojowi energetyki rozproszonej i odnawialnych źródeł energii – wynika z wtorkowego porządku obrad Rady Ministrów.
18.04.2023

Rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i innej żywności z Ukrainy

Na sobotniej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński poinformował, że rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i dziesiątków innych rodzajów żywności z Ukrainy . "Jesteśmy gotowi załatwić sprawę zboża z Ukrainy porozumieniem międzypaństwowym."
15.04.2023

Zarząd Zieleni szuka wolontariuszy do pomocy nurogęsiom

Miejscy ogrodnicy zwrócili się do warszawiaków z prośbą o wsparcie. "Potrzebujemy grupy wolontariuszy, którzy będą mogli wesprzeć nas w tym działaniu. Monitoring jest prowadzony dwa razy dziennie - przed i po południu. Liczymy, że jeden wolontariusz będzie mógł uczestniczyć w co najmniej pięciu takich spacerach" - napisał Zarząd Zieleni w mediach społecznościowych.
15.04.2023

Włoski rząd przewiduje surowe kary finansowe za niszczenie zabytków; to reakcja na ekowandalizm

Kary w wysokości od 20 do 60 tysięcy euro za niszczenie zabytków i dóbr kultury, oblewanie ich farbą i podobne czyny przewiduje rozporządzenie przygotowane przez rząd Włoch - podała we wtorek agencja Ansa. To reakcja na serię incydentów, nazwanych „ekowandalizem”, których sprawcami byli obrońcy środowiska z ruchu przeciwników paliw kopalnych.
12.04.2023

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się zmianami w Polityce energetycznej Polski do 2040 r.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się dwoma projektami uchwał energetycznych. Jedna dotyczy zmian w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), a druga dotyczy strategicznych działań wzmacniających bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.
04.04.2023

Minister rozwoju przedłużył zarząd przymusowy w Novatek Green Energy; ma to związek z przetargiem na aktywa firmy

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedłużył o kolejne 6 miesięcy okres, na który został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy w Novatek Green Energy - podał w poniedziałek resort rozwoju wskazując, że ma to związek z ogłoszonym przetargiem na aktywa firmy.
03.04.2023

Włoski rząd przekaże 4,9 mld euro wsparcia dla rodzin i firm w związku z cenami energii

4,9 miliarda euro pomocy dla rodzin i firm w związku z wysokimi cenami energii przewiduje dekret przyjęty we wtorek przez rząd Włoch. Na tym samym posiedzeniu Rada Ministrów zaaprobowała projekt ustawy o zakazie produkcji i sprzedaży syntetycznej żywności.
29.03.2023

Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów

Rząd przyjął we wtorek stanowisko w obronie polskich lasów; lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą, jak o nie zadbać - przekazała w mediach społeczniościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.03.2023

Urząd marszałkowski i Koleje Śląskie zamawiają 25 pociągów

Przetargi dotyczące zamówienia łącznie 25 pociągów dla Kolei Śląskich ogłosiły samorząd woj. śląskiego oraz sam przewoźnik. W prawie opcji zamówienia mogą zostać zwiększone łącznie do 35 pociągów.
22.03.2023

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: rząd kanclerz Merkel też chciał gazociągu Nord Stream 2

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig odrzuciła wszystkie zarzuty dotyczące budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i założonej dla jego ukończenia Fundacji Klimatycznej. Przypomniała, że rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze wspierał budowę rurociągu.
22.03.2023

Tusk: samorząd może zmienić ruiny po kopalniach w miejsca kwitnące

Samorząd jest najlepszym gospodarzem, uprawnionym do tego, żeby wykorzystywać grunty i nieruchomości, które są pozostałością po zamykanych kopalniach; zamienienie ruin w miejsca kwitnące jest możliwe - mówił szef PO Donald Tusk we wtorek w Wodzisławiu Śląskim.
22.03.2023

Rząd wyraził zgodę na połączenie PKN Orlen i Lotos SPV 5.

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen ze spółką Lotos SPV 5 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera w komunikacie. Lotos SPV 5 w 100 proc. należy do PKN Orlen.
21.03.2023

Ozdoba: mam nadzieję, że rząd wkrótce zaakceptuje projekt do. systemu kaucyjnego

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie rząd zaakceptuje projekt dot. wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. "Wcześniej muszą zostać ukończone prace nad rozwiązaniami dot. ograniczenia jednorazowego plastiku - mówił w Sejmie.
08.03.2023

Rząd przyjął projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych

We wtorek rząd przyjął projekt specjalnej ustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Specustawa ma usprawnić przygotowanie, realizację i rozbudowę elektrowni, które będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej.
28.02.2023

We wtorek rząd o dokumentach elektronicznych i szybszych decyzjach środowiskowych

We wtorek o godz. 11 rozpocznie się posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem ustawy o aplikacji mObywatel, zakładającym zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym, a także m.in. projektem noweli ustawy mającej prowadzić do przyspieszenie wydawania decyzji środowiskowych.
28.02.2023

Rząd na najbliższym posiedzeniu ma się zająć specustawą dot. elektrowni szczytowo-pompowych

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć projektem specjalnej ustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska ich budowa jest niezbędna, by skutecznie zarządzać energią z odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.02.2023

Rumuński rząd wyraża zaniepokojenie oznakami, że Ukraina pogłębia kanał Bystre

Władze Rumunii oświadczyły w poniedziałek, że są zaniepokojone oznakami, iż sąsiednia Ukraina pogłębia kanał Bystre, który przecina wspólny, wrażliwy ekologicznie region przybrzeżny. Bukareszt zwrócił się do Kijowa z prośbą o umożliwienie mu sprawdzenia tego miejsca.
21.02.2023

Brytyjski rząd finansuje projekt wodorowego CTV

Projekt firmy AceOn, mający na celu opracowanie pokładowego systemu magazynowania energii i technologii wodorowej do zasilania statków używanych do serwisowania morskich turbin wiatrowych, otrzymał zielone światło dzięki finansowaniu ze strony brytyjskiego rządu.
21.02.2023

Szef MSZ Węgier: rząd Niemiec blokuje dostawy sprzętu do rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu

Rząd Niemiec nadal blokuje możliwość przekazania przez firmę Siemens Energy systemu kontroli dla nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu, które buduje rosyjski Rosatom - poinformował we wtorek w Paryżu minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
15.02.2023

Urząd Morski w Gdyni zakończył prace związane z ochroną brzegów w rejonie Półwyspu Helskiego [WIDEO]

Trwający od kilku lat projekt mający na celu wzmocnienie ochrony brzegów w rejonie Półwyspu Helskiego został ukończony – podał Urząd Morski w Gdyni.
09.02.2023

Brytyjski rząd powołał ministerstwo bezpieczeństwa energetycznego

Brytyjski premier Rishi Sunak dokonał we wtorek pierwszej rekonstrukcji swojego rządu - zaledwie w 105. dniu jego istnienia. Najważniejszą zmianą jest wydzielenie z ministerstwa biznesu i energii odrębnego resortu bezpieczeństwa energetycznego.
08.02.2023

Rząd pracuje nad uproszczeniem przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych

Uproszczenie sprawozdawczości spółdzielni energetycznych, doprecyzowanie zasad rozliczeń pomiędzy tymi podmiotami a sprzedawcą, ułatwienia w przyłączaniu nowych źródeł energii odnawialnej - proponuje zespół ekspertów przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Jak podaje Prawo.pl, przygotowane zmiany mają zachęcić do tworzenia spółdzielni energetycznych.
02.02.2023

Kopalnia KGHM w pełni na zielonej energii. Rząd Chile zachwycony

Sierra Gorda, kopalnia KGHM w Chile, zasilana jest wyłącznie zieloną energię. Jesteśmy jedną z największych kopalni chilijskich, która jako jedna z pierwszych przechodzi w pełni na ten typ źródła energetycznego. Wiąże się to wręcz entuzjazmem rządu chilijskiego – mówi dla portalu i.pl wiceprezes KGHM Mirosław Kidoń.
24.01.2023

Minister Moskwa: rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy dot. odbiorców ciepła

Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy chroniącym odbiorców ciepła; wejdzie w życie w trybie pilnym; zadziała też wstecz - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
18.01.2023

Słowacki rząd ustalił limity cenowe na dostawy energii dla małych firm

Rząd Słowacji ustalił w poniedziałek limit cenowy na energię dostarczaną do małych przedsiębiorstw. Rozwiązanie ma pomoc firmom, które otrzymały od dostawców usług informacje o bardzo wysokich zaliczkach.
17.01.2023

Rząd zamierza interweniować w związku z rosnącymi rachunkami za ciepło

W najbliższych dniach rząd ma przyjąć rozwiązania, które będą przeciwdziałać skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło - poinformowało PAP źródło zbliżone do rządu.
13.01.2023

Brytyjski rząd tnie wsparcie dla firm w związku z cenami energii

Brytyjski rząd przedstawił w poniedziałek nowe, znacznie ograniczone w stosunku do obecnych, zasady wsparcia dla przedsiębiorstw w związku z wysokim cenami energii. W efekcie koszt tego wsparcia dla budżetu zmniejszy się o ok. 70 proc.
10.01.2023

Rząd planuje więcej aukcji i więcej mocy z morskich farm wiatrowych

Z 5 do 12 GW miałaby wzrosnąć moc morskich farm wiatrowych, wybudowanych w wyniku rozstrzygnięć planowanych na II połowę lat 20. aukcji - taki zapis został wprowadzony do rządowego projektu zmiany ustawy o OZE, który trafił na komitety ds. europejskich i cyfryzacji.
09.01.2023

Rząd uwierzył w potencjał wiatru z morza – aukcje na offshore z 5 na 12 GW

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o OZE zwiększono wolumen i terminy aukcji offshore. Z zakładanych wcześniej 5 GW obecnie, rządowe plany przewidują aukcje na maksymalną łączną moc zainstalowaną morskich farm wiatrowych na poziomie 12 GW. Według PSEW przy wykorzystaniu pełnego potencjału morskich farm wiatrowych offshore może w przyszłości stanowić podstawę wytwarzania energii w Polsce, zaspokajając nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.
09.01.2023

Belgia. Rząd będzie kontynuował rozmowy z Engie w sprawie przedłużenia działania elektrowni jądrowych

Rząd Belgii i firma energetyczna Engie nie doszły do porozumienia w sprawie przedłużenia działania reaktorów jądrowych Doel 4 i Tihange 3 mimo rozmów trwających do ostatniego dnia 2022 roku. Premier Alexander De Croo powiedział, że potrzeba więcej czasu na rozmowy i negocjacje będą kontynuowane.
02.01.2023

Norwegia chce ładować statki na terenie farm wiatrowych. Rząd dofinansuje projekt

Norweska grupa VARD poinformowała, że ich spółka córka Seaonic wraz z partnerami otrzymała 38 milionów koron norweskich (NOK) na realizację projektu budowy infrastruktury umożliwiającej ładowanie bezemisyjnych statków. Jednostki mają posłużyć m.in. do obsługi morskich farm wiatrowych.
30.12.2022

Eksperci: rząd w Budapeszcie wciąż jest zainteresowany sprowadzaniem energii z Rosji

Węgry cały czas są zainteresowane sprowadzaniem energii z Rosji i w przeciwieństwie do krajów regionu nie wykonują poważnych kroków w celu uzależnienia się od rosyjskich surowców - twierdzą w rozmowie z PAP polscy i węgierscy eksperci.
29.12.2022

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
21.12.2022

Rząd wysłał na Ukrainę sprzęt energetyczny wart 13 mln dolarów

USA wysłały na Ukrainę pierwszą część obiecanego wcześniej sprzętu energetycznego, która jest warta około 13 mln dolarów, w ramach wsparcia ukraińskiej infrastruktury krytycznej, będącej celem ataków Rosji - poinformowała we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem w amerykańskim rządzie.
14.12.2022

A.Moskwa: rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej; co najmniej 10 proc. energii z farmy na rzecz społeczności lokalnej

Rząd przyjął autopoprawkę do ustawy wiatrakowej, by co najmniej 10 proc. energii produkowanej z farmy wiatrowej było przekazywane na rzecz społeczności lokalnej - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.12.2022

PSEW: rząd powinien odblokować nowe źródła energii

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyznaczają godziny szczytu, podczas których jest najwyższe zużycie energii wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. MKiŚ zachęca obywateli do oszczędzania energii elektrycznej w tych godzinach.
10.12.2022

Zielona transformacja spowalnia - w UK rząd wydał zgodę na budowę pierwszej od 35 lat nowej kopalni węgla

Brytyjski rząd ostatecznie wydał w środę zgodę na budowę budzącej duże kontrowersje, pierwszej od 35 lat głębinowej kopalni węgla - mimo że rok temu Wielka Brytania jako gospodarz szczytu klimatycznego COP26 wzywała inne kraje, by "odesłać węgiel do historii".
08.12.2022

Rząd wycofuje się ze sprzeciwu wobec lądowych farm wiatrowych

Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie faktycznego niemal całkowitego zakazu budowy nowych lądowych farm wiatrowych w Anglii i ogłosił przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji społecznych.
08.12.2022

Kraków zaskarży zmiany w uchwale antysmogowej dla Małopolski

Kraków wystąpi do sądu administracyjnego o zaskarżenie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski – poinformował we wtorek wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Władze miasta uważają, że wydłużenie terminu zakazu używania pieców bezklasowych jest szkodliwe dla mieszkańców.
07.12.2022

Belgijski rząd rozważa dalsze przedłużenie działania części reaktorów jądrowych

Rząd Belgii rozważa dalsze przedłużenie działania w kraju części reaktorów w elektrowniach jądrowych. Takie propozycje mają znaleźć się w raporcie rządu federalnego, który ma zostać ujawniony w środę – podała agencja Belga.
07.12.2022

Brytyjski rząd wyda miliard funtów na izolację najmniej energooszczędnych domów

Brytyjski rząd przeznaczy dodatkowy miliard funtów na izolację najmniej energooszczędnych domów - ogłosił w poniedziałek minister biznesu i energii Grant Shapps. To część planu obniżenia zapotrzebowania na energię do 2030 r. o 15 proc.
28.11.2022

Portugalski rząd wydał zgodę na wsparcie produkcji zielonego wodoru pod Lizboną

Rząd Portugalii Antonio Costy wydał w poniedziałek zgodę na wsparcie finansowe budowy zakładu produkcji zielonego wodoru. Obiekt ten powstanie pod Lizboną, stolicą kraju.
15.11.2022

Litewski rząd planuje uruchomienie drugiej, wolnej od dotacji morskiej farmy wiatrowej do 2028 r.

Litewskie Ministerstwo Energii przekazało do konsultacji społecznych pakiet zmian do ustaw o energii odnawialnej i elektrycznej, który ma na celu stworzenie środowiska regulacyjnego dla szybszego wdrażania morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
08.11.2022

Francuski rząd prosi EDF o maksymalne wykorzystanie turbin wiatrowych, aby przetrwać zimę

Minister transformacji energetycznej Francji Agnes Pannier-Runacher wezwała koncern energetyczny EDF do maksymalnego wykorzystania turbin wiatrowych, aby przetrwać zimę, w związku z przedłużającym się wyłączeniem około połowy reaktorów atomowych firmy.
06.11.2022

Rząd zaprzecza, by miał zrezygnować z budowy elektrowni atomowej

Rzecznik brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka zaprzeczył w piątek doniesieniom, jakoby rząd w ramach zapowiadanego cięcia wydatków miał zrezygnować z planów budowy nowej elektrowni atomowej Sizewell C. Ma ona zaspokajać 7 proc. brytyjskich potrzeb energetycznych.
04.11.2022

Premier: rząd przyjął uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce; pierwszą elektrownię wybudują Amerykanie

Rząd przyjął uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce; pierwsza elektrownia będzie budowana w amerykańskiej technologii przez Westinghouse - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że koszt realizacji pierwszego projektu jądrowego sięga 90-100 mld zł.
04.11.2022

MKiŚ: rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. "Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki" – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Dzisiaj rząd przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce

Rząd w środę przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
02.11.2022

Estoński rząd ujawnia lokalizację farmy wiatrowej Elwind

Estoński rząd ujawnił dziś ostateczną lokalizację wspólnego estońsko-łotewskiego projektu morskiej energetyki wiatrowej Elwind.
28.10.2022

Rząd Kanady sfinansuje budowę nowych reaktorów w elektrowni atomowej w Cernavoda

Władze Kanady zobowiązały się do budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej działającej na terenie Rumunii elektrowni atomowej w Cernavoda - ogłosił w czwartek na swoim profilu w sieci Facebook rumuński minister ds. energii Virgil Popescu.
28.10.2022

Rząd za projektem wprowadzającym uproszczenia dla producentów prądu z OZE

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, który m.in. wprowadza uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) - wynika z wtorkowego komunikatu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
26.10.2022

Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

W ubiegłą środę litewski rząd zatwierdził wymagania stawiane potencjalnym deweloperom morskich farm wiatrowych, którzy mają wziąć udział w przyszłorocznym przetargu. Decyzja rządu potwierdziła wymagania dotyczące zdolności finansowej uczestników przetargu i doświadczenia w realizacji tego typu projektów, a także zobowiązania do przyczyniania się do ochrony środowiska i budowania local contentu.
24.10.2022

Rząd zajmie się autopoprawką do projektu ustawy ws. maksymalnych cen energii

Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatrzy autopoprawkę do projektu ustawy ws. maksymalnych cen energii - wynika z porządku obrad rady ministrów. Projekt ten przewiduje, że małe i średnie firmy, a także m.in. szkoły i szpitale zapłacą maksymalnie 785 zł za MWh, a klienci indywidualni po przekroczeniu limitów - 693 zł za MWh.
18.10.2022

Rząd pracuje nad ustawą mającą ograniczyć wzrost cen prądu

Rząd pracuje nad projektem ustawy, którego celem jest ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
12.10.2022

Minister Anna Moskwa: Rząd wprowadzi ceny maksymalne za prąd, aby chronić polskie rodziny, małe i średnie firmy oraz odbiorców wrażliwych

„Aby chronić odbiorców prądu, wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Wsparcie obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, a także m.in.: szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej czy noclegownie. Zwiększy się ponadto pomoc dla gospodarstw domowych, poza dotychczasowy limit 2 tys. kWh” – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która 11 października 2022 r. przedstawiła Radzie Ministrów założenia projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii e
11.10.2022

Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. taryfami na prąd dla mikro, małych i średnich firm

Rząd we wtorek po godz.11 rozpoczął obrady; ministrowie mają m.in. zapoznać się z informacją resortu klimatu i środowiska ws. projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.
11.10.2022

Rząd planuje specustawę o budowie elektrowni szczytowo-pompowych

Rząd jeszcze w 2022 r. planuje przyjąć projekt specustawy, mającej przyspieszyć procesy inwestycyjne przy budowie elektrowni szczytowo-pompowych - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
10.10.2022

"Dziennik Gazeta Prawna": Rząd obniży cenę prądu

Limit odzwierciedlający rzeczywiste koszty wytwarzania to pomysł, którym jutro mogą zająć się ministrowie - czytamy w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej".
10.10.2022

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę w wykazie prac legislacyjnych.
06.10.2022

Niemiecki rząd zdecydował o przyznaniu emerytom dodatku w związku z rosnącymi cenami energii

W związku z wysokimi cenami energii rząd Niemiec zdecydował w środę o przyznaniu emerytom jednorazowego dodatku w wysokości 300 euro. Kwota ta powinna zostać wypłacona 15 grudnia – poinformował minister spraw społecznych Hubertus Heil. Jak podkreślił, w czasach gwałtownego wzrostu cen energii i żywności „państwo powinno stać po stronie ludzi”.
06.10.2022

Moskwa: rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków

Rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków - poinformowała w sobotę na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do ogłoszonych w piątek przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne okresów zagrożenia na rynku mocy.
25.09.2022

Berger: mamy nadzieję na podjęcie przez rząd decyzji ws. atomu w najbliższym czasie

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger wyraził w czwartek nadzieję, że w najbliższym czasie rząd podejmie decyzję, umożliwiającą rozwój w Polsce energetyki jądrowej.
22.09.2022

Brytyjski rząd zniósł zakaz szczelinowania hydraulicznego w celu wydobywania gazu z łupków

Brytyjski rząd zniósł w czwartek zakaz szczelinowania hydraulicznego w celu wydobywania gazu z łupków, który został wprowadzony w 2019 r. po serii wstrząsów sejsmicznych. Zakaz zniesiono, mimo że według raportu prognozowanie wstrząsów "pozostaje wyzwaniem naukowym".
22.09.2022

Holanderski rząd wprowadzi od listopada br. maksymalny pułap cen dla rachunków za energię

Już od listopada br. będzie obowiązywać maksymalna wysokość ceny energii, jaką będą płaciły gospodarstwa domowe, wynika z ustaleń między rządem a firmami energetycznymi, informują media. Program ma kosztować budżet „wiele miliardów euro” i ma zostać oficjalnie ogłoszony we wtorek.
20.09.2022

Rząd we wtorek wysłucha informacji ministrów o sytuacji sektora energetycznego

We wtorek o godz. 11 zbierze się rząd; wysłucha informacji ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska na temat sytuacji sektora energetycznego. Rada Ministrów zajmie się również projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
20.09.2022

We wtorek rząd będzie obradował nad nowelizacją ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej

We wtorek Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, która m.in. odzwierciedla zasadę, że morskie badania naukowe są prowadzone wyłącznie w celach pokojowych.
13.09.2022

Holenderski rząd zamierza przejmować długi osób, które nie mogą płacić rachunków za energię

Gabinet premiera Marka Ruttego chce przejąć długi Holendrów, którzy nie mogą zapłacić rachunków za energię, informuje w poniedziałek portal NOS. Źródła portalu w Hadze potwierdzają, iż środek ma wejść w życie jeszcze tej zimy.
13.09.2022

Senat w uchwale wzywa rząd do szybkich działań ws. usunięcia skutków katastrofy ekologicznej na Odrze

Senat w przyjętej uchwale wzywa rząd do podjęcia zdecydowanych i szybkich działań na rzecz usunięcia skutków katastrofy ekologicznej na Odrze. Senatorowie wzywają też do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które nie podjęły należytych działań.
09.09.2022

Fiński rząd przyjął energetyczny pakiet pomocowy; VAT na prąd obniżony o ponad połowę

Obniżka stawki VAT na energię elektryczną z 24 do 10 proc., odpisy rachunków za prąd w rozliczeniu podatkowym, niższe opłaty za przedszkola oraz podwyżka kwot zasiłków – takie rozwiązania przewiduje przedstawiony w czwartek przez rząd Finlandii pakiet pomocowy, mający zrekompensować obywatelom skutki rosnących cen energii i wysokiej inflacji.
02.09.2022

Brytyjski rząd zainwestuje 700 mln funtów w nową elektrownię atomową

Ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił w czwartek zainwestowanie przez rząd 700 mln funtów w budowę nowej elektrowni atomowej Sizewell C. Ma ona zaspokoić 7 proc. brytyjskich potrzeb energetycznych.
01.09.2022

Rząd rozszerzy projekt wyspy energetycznej na Bornholmie; Niemcy współinwestorem

Rząd Danii zamierza rozszerzyć projekt wyspy energetycznej na Bornholmie, mającej być hubem dla energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współinwestorem będą Niemcy, które za pomocą podmorskiego kabla będą pozyskiwać ekologiczny prąd - poinformował w poniedziałek duński resort klimatu.
29.08.2022

Projekt: Naftoport przejdzie pod zarząd pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie wykonywał prawa z akcji w gdańskim Naftoporcie - wynika z informacji zamieszczonej w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
25.08.2022

Grecki rząd podwoi dopłaty do rachunków za prąd dla odbiorców indywidualnych i firm

Grecki rząd podwoi dopłaty do rachunków za energię we wrześniu dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorstw, zwiększając kwotę na ten cel do 1,9 mld euro - przekazał we wtorek minister energii Kostas Skrekas. To zwiększenie wsparcia finansowego, jakie władze wprowadziły w zeszłym roku w celu ochrony konsumentów przed rosnącymi kosztami.
23.08.2022

Ekolodzy: rząd powinien zakazać lotów prywatnymi samolotami, polowań i prywatnych basenów

Krajowy sekretarz francuskiej koalicji Europa Ekologia – Zieloni (EELV) Julien Bayou domaga się od rządu w Paryżu zakazania lotów prywatnymi odrzutowcami, polowań oraz posiadania prywatnych basenów. Celem jest ochrona środowiska naturalnego.
23.08.2022

Łódzki Urząd Wojewódzki: śnięcie ryb na Nerze wywołała najprawdopodobniej tzw. przyducha

Analizy próbek pobrane po znalezieniu śniętych ryb na rzece Ner nie wskazują podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych. Zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy - podał w komunikacie Urząd Wojewódzki w Łodzi.
17.08.2022

Rząd przyjął projekt zmian regulacji dla energetyki jądrowej

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy zmieniającej m.in. ustawę o inwestycjach w energetykę jądrową - poinformowała kancelaria premiera. Według KPRM przyjęte zmiany mogą skrócić inwestycję nawet o kilkanaście miesięcy, a przez to obniżyć koszty budowy.
17.08.2022

Rząd we wtorek m.in. o zmianie regulacji dot. energetyki jądrowej

We wtorek rząd ma się zająć m.in. przyjęciem projektu zmian regulacji dotyczących energetyki jądrowej. Zmiany mają prowadzić m.in. do usprawnienia procesu inwestycyjnego - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
16.08.2022

Energy Solution pyta rząd o marże wytwórców energii

Energy Solution Sp. z o.o., zajmujące się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, apeluje do rządu i władz instytucji nadzoru o wyjaśnienie kwestii ponadprzeciętnie wysokich marż wytwórców energii, które mają fundamentalne znaczenie dla budżetów i przyszłości szeregu podmiotów gospodarczych, jednostek samorządowych oraz osób fizycznych.
04.08.2022

Susza w Holandii - rząd wdraża plan awaryjny

Ze względu na trwającą suszę w Holandii brakuje wody - oficjalnie ogłosił w środę rząd. Ministerstwo środowiska i gospodarki wodnej wdrożyło plan, który ma zapewnić priorytetowe zapewnienie bezpieczeństwa wałów oraz zapobieganie nieodwracalnym szkodom w przyrodzie.
04.08.2022

Rząd przyjął projekt ustawy ws. podwyższenia ilości biododatków do paliw

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustaw o biopaliwach oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zdecydowaliśmy się na zwiększenie ilości dodatków biopochodnych - poinformował premier Morawiecki.
03.08.2022

Rząd przygotowuje plan oszczędzania energii z powodu wojny na Ukrainie

Francuski rząd przygotowuje plan dotyczący oszczędzania energii, który zakłada ograniczenie jej zużycia przez władze centralne, samorządowe oraz mieszkańców - informuje we wtorek dziennik "Le Figaro". Plan ma zapobiec ryzyku niedoboru energii w związku z wojną na Ukrainie - zaznacza gazeta.
02.08.2022

Rząd we wtorek m.in. o wprowadzeniu benzyny z większym udziałem biokomponentów

Rząd ma się we wtorek zająć projektem ustawy o wprowadzeniu od 2024 roku nowego rodzaju benzyny o podwyższonym udziale biokomponentów - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
01.08.2022

Broń chemiczna i niewybuch na dnie Bałtyku coraz większym zagrożeniem - senatorowie wzywają rząd do działania

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego, w tym materiałami niebezpiecznymi było tematem odbywającego się w czwartek w Gdyni wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Komisja wezwała rząd do pilnego zajęcia się sprawą niebezpiecznych materiałów z dna Bałtyku.
28.07.2022

Prezes Taurona: to nie spółki energetyczne ani rząd odpowiadają za wzrost cen energii

To nie spółki energetyczne ani polski rząd odpowiadają za wzrost cen energii – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Taurona Paweł Szczeszek. Wskazał na wojnę w Ukrainie wraz z wojną gospodarczą, w której kluczowe są rosyjskie surowce energetyczne.
27.07.2022

Rząd przyjął projekty nowelizacji poprawiające efektywność energetyczną budynków

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane - poinformowała we wtorek Kancelaria Premiera. Nowe przepisy mają wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej budynków.
26.07.2022

We wtorek rząd o zmianach dot. charakterystyki energetycznej budynków

We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków dostosowującej polskie przepisy do unijnych dyrektyw.
26.07.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.