US Army ma kupować energię z elektrowni węglowych

US Army ma kupować energię z elektrowni węglowych - ZielonaGospodarka.pl
12.02.2026 11:22
Strona główna Energetyka, OZE US Army ma kupować energię z elektrowni węglowych

Partnerzy portalu

US Army ma kupować energię z elektrowni węglowych - ZielonaGospodarka.pl

Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie nakazujące Pentagonowi zakup energii elektrycznej z elektrowni węglowych. - Będziemy teraz kupować dużo węgla za pośrednictwem wojska - zapowiedział prezydent USA, któremu wręczono nagrodę za „wkład na rzecz wzmocnienia przemysłu węglowego".

- Węgiel ma krytyczne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego, jest ważny dla wszystkiego, począwszy od produkcji stali, po budowanie okrętów i sztuczną inteligencję - podkreślił Trump podczas spotkania z przedstawicielami przemysłu węglowego i górnikami w Białym Domu.

- Z radością ogłaszam, że zaraz podpiszę rozporządzenie wykonawcze, które nakazuje ministerstwu wojny współpracę bezpośrednio z elektrowniami węglowymi w ramach nowych umów dotyczących zakupu energii. Dzięki temu będziemy mieć bardziej niezawodną energię i silniejszą i bardziej odporną sieć energetyczną - powiedział Trump.

- Będziemy teraz kupować dużo węgla za pośrednictwem wojska. Będzie to dużo tańsze i znacznie bardziej skuteczne od tego, czego używaliśmy przez wiele lat - dodał Trump. Przekonywał też, że wykorzystanie węgla będzie „tak samo czyste” dzięki postępowi technologicznemu.

Ocenił, że obecni na spotkaniu przedstawiciele branży „nigdy wcześniej nie mieli w Gabinecie Owalnym lepszego przyjaciela” od niego.

Na spotkaniu Trump poinformował też o podejmowanych działaniach, mających na celu „uratowanie dwóch dużych kopalń w Tennessee” przed zamknięciem. Ogłosił również, że polecił ministerstwu energii wydzielenie środków na usprawnienie sześciu elektrowni węglowych w kilku stanach. Inwestycje mają wynieść 175 mln dolarów.

Następnie podpisał dekret w sprawie zakupu energii przez Pentagon, a goście wydarzenia wręczyli mu nagrodę „Niekwestionowany mistrz pięknego, czystego węgla” za „jego wkład na rzecz wzmocnienia przemysłu węglowego”.

Inicjatywa ta ma związek z lawinowo rosnącym zapotrzebowaniem i wzrostem cen prądu w związku z rozbudową centrów danych, na których opiera się sztuczna inteligencja. Mimo to, Trump zapowiedział walkę z alternatywnymi źródłami energii, zwłaszcza elektrowniami wiatrowymi.

To kolejne działania Trumpa, promujące - jak to określa - „piękny, czysty węgiel”. W kwietniu podczas podobnego spotkania z górnikami podpisał dekret, uznający węgiel za minerał krytyczny, a także ogłosił szereg innych działań, mających znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

- Podczas gdy Amerykanie domagają się czystej, dostępnej cenowo energii, administracja Trumpa wykorzystuje nasze podatki, by wspierać najbrudniejsze i najmniej skuteczne elektrownie w kraju - ocenił Manish Bapna, szef organizacji Natural Resources Defense Council, cytowany przez agencję Bloomberga.

Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 73.44 $ baryłka  -4,14% 25.06.2026 14:05
 Cyna 49525 $ tona -4,57% 25.06.2026 14:05
 Cynk 3436.5 $ tona -1,89% 25.06.2026 14:05
 Aluminium 3149 $ tona -3,50% 25.06.2026 14:05
 Pallad 1177.5 $ uncja  -4,87% 25.06.2026 14:05
 Platyna 1582.6 $ uncja  -4,28% 25.06.2026 14:05
 Srebro 57.49 $ uncja  -6,72% 25.06.2026 14:05
 Złoto 4016.45 $ uncja  -2,73% 25.06.2026 14:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.