PGE chce stworzyć własne Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej

zk

14.06.2022 11:48 Źródło: PGE
Strona główna Energetyka, OZE PGE chce stworzyć własne Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej

Partnerzy portalu

PGE chce stworzyć własne Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE

Podczas pierwszego dnia największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia branżowego, poświęconego energetyce wiatrowej oraz rozwojowi rynku energii w aspekcie wdrażania i eksploatacji technologii OZE PSEW 2022 Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Jarosław Tucholski, dyrektor Departamentu Innowacji i Nowych Technologii, PGE Baltica podczas panelu poświęconemu morskiej energetyce wiatrowej i dostępnym technologiom podkreślił istotę konieczności utworzenia Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.

- Oczywiście można współpracować w zakresie B+R z zagranicznymi uczelniami, można wykorzystywać wiedzę wykształconych tam specjalistów, ale nam zależy na zaangażowaniu szczególnie polskiej nauki. Potencjał współpracy z polskimi uczelniami i instytucjami naukowymi w zakresie morskiej energetyki wiatrowej jest ogromny. Zarówno pod względem tworzenia nowych kierunków studiów z zakresu offshorewind i wspólnego kształcenia nowych specjalistów, jak i wspólnych projektów badawczych. I my już to robimy. W PGE Baltica pracują najlepsi eksperci w kraju, ale wykwalifikowanej kadry pracującej w tym nowo tworzonym sektorze nigdy nie będzie dość, zarówno na poziomie kadry zarządzającej, jak i inżynieryjnej. Dlatego też zaczynamy w zakresie edukacji współpracę ze szkołami średnimi, by już na tym etapie dzielić się wiedzą w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i możliwości, jakie ze sobą niesie ten perspektywiczny obszar - mówił Jarosław Tucholski, dyrektor Departamentu Innowacji i Nowych Technologii w PGE Baltica.

- Chcemy stworzyć własne Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jego celem będzie wdrażanie, nadzorowanie oraz zarządzanie innowacyjnymi procesami badawczo-rozwojowymi. Będzie to hub B+R, który poza opracowywaniem i wdrażaniem nowych innowacyjnych technologii w obszarze morskich farm wiatrowych, będzie też ośrodkiem kształcenia kadr pod kątem budowy, modernizacji oraz obsługi własnych farm wiatrowych, mogących świadczyć usługi w Polsce i za granicą.

- Inwestowanie w kadry i współpracę naukową na Pomorzu jest zasadne, ale za kilka lat będzie ono jako region dość mocno nasycone pod względem współpracy biznesu offshore z nauką, przynajmniej w zakresie kształcenia kadr. Patrzmy więc szerzej, na cały kraj. Polski rynek pracy ma nieograniczone możliwości, dlatego długofalowo myślimy o współpracy z uczelniami i instytucjami naukowymi także z innych regionów Polski. Widzimy tu możliwość wejścia w rozmaite projekty partnerskiej współpracy, ale współpracy długoterminowej, tak by była efektywna.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.