PGE: prądu i ciepła w zimie nie zabraknie

zk

10.10.2022 16:02 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PGE: prądu i ciepła w zimie nie zabraknie

Partnerzy portalu

PGE: prądu i ciepła w zimie nie zabraknie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE

Prądu i ciepła w zimie nie zabraknie; statki z węglem cały czas płyną i myślę, że w sumie ściągniemy ok. 11 mln ton węgla kamiennego - powiedział w poniedziałek wiceprezes PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Paweł Cioch.

Wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE powiedział podczas debaty zorganizowanej w ramach VIII Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie, że przed stojącą u progu zimą polska energetyka jest bardzo dobrze przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa przemysłowi energochłonnemu i gospodarstwom domowym. "Prądu i ciepła nie zabraknie" - dodał.

Wyjaśnił, że elektrownie PGE od lat nie wykorzystywały rosyjskiego węgla, ale używały go gospodarstwa domowe i wiele elektrociepłowni, dlatego rząd wyznaczył wchodzącą w skład PGE spółkę PGE Paliwa do sprowadzenia węgla m.in. z Kolumbii, Indonezji, RPA, Australii. "Statki (z węglem - PAP) cały czas płyną. Myślę, że w sumie ściągniemy ok. 11 mln ton węgla kamiennego" - powiedział dodając, że w kooperacji z rządem i samorządami PGE rozpoczęła organizację punktów sprzedaży węgla w całej Polsce i uruchomiła infolinię dla klientów.

Mówiąc o podwyżkach cen energii stwierdził, że są one ściśle związane z działaniami Kremla i ze wzrostem cen surowców energetycznych. Poparł rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych, rolników, samorządów i firm. "My w pełni, jako cała elektroenergetyka zawodowa, popieramy działania rządu, które znoszą obligo giełdowe, ustalają cenę maksymalną na rynku bilansującym dla poszczególnych technologii i wprowadzają cały system wsparcia dla gospodarstw domowych, rolników, samorządów i przedsiębiorstw energochłonnych" - powiedział Cioch.

Prezes Węglokoks S.A. Tomasz Heryszek podał, że w zeszłym roku polskie gospodarstwa domowe i ciepłownie kupiły z Rosji ok. 8,5 mln ton węgla, natomiast tegoroczny deficyt elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni i gospodarstw domowych to ok. 8 mln ton. "W tym roku ani w przyszłym roku węgla nie zabraknie" - powiedział dodając, że PGE Dystrybucja, Węglokoks i inne spółki dystrybuują węgiel w cenie od 2100 zł netto.

Zdaniem prezesa Węglokoksu z powodu zaburzenia systemu handlu gazem w naszej części Europy zwiększyła się rentowność produkcji węgla kamiennego na świecie, co wpłynęło na podaż i na spodziewane spadki cen. "W perspektywie kilku-kilkunastu miesięcy ceny węgla energetycznego, przynajmniej takie są dzisiaj tendencje, będą spadać" - stwierdził dodając, że na światowych rynkach widać wzrost wydobycia.

Prezes Tauron Polska Energia S.A. Paweł Szczeszek odnosząc się do celów klimatycznych i planów osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. podkreślił, że "bezpieczeństwo energetyczne jest sprawą kluczową". "Cele klimatyczne absolutnie tak, ale nigdy nie mogą przekroczyć tej linii, która wyznacza bezpieczeństwo energetyczne kraju" - powiedział.

Dwudniowy VIII Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2022 odbywa się pod hasłem „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Wojna w Europie. Polska w obliczu nowych wyzwań”. W szczycie biorą udział przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki. Podczas szczytu na wielu panelach zaplanowano dyskusje na temat filarów polskiej gospodarki przyszłości, czyli branżach, firmach i instytucjach, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju. Będą też debaty poświęcone zabezpieczeniu polskiej gospodarki w dobie wojny na Ukrainie i bezpieczeństwu narodowemu, gospodarczemu, energetycznemu i finansowemu oraz rozwojowi potencjału infrastrukturalnego i innowacyjnego.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 30300,00 $ tona 1,25% 25 sty
 Cynk 3439,00 $ tona 0,56% 25 sty
 Aluminium 2605,00 $ tona 0,42% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.