Pierwsza na świecie turbina wiatrowa z łopatami nadającymi się do recyklingu zaczyna się kręcić

Strona główna Energetyka, OZE Pierwsza na świecie turbina wiatrowa z łopatami nadającymi się do recyklingu zaczyna się kręcić

Partnerzy portalu

Pierwsza na świecie turbina wiatrowa z łopatami nadającymi się do recyklingu zaczyna się kręcić  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

Pierwsza turbina wiatrowa Siemens Gamesa wyposażona w RecyclableBlades wygenerowała pierwszą moc na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi w Niemczech.

Siemens Gamesa świętuje dziś dostarczenie pierwszej zielonej energii z pierwszej na świecie turbiny wyposażonej w RecyclableBlades. Komercyjna instalacja technologii turbin nadających się do recyklingu odbyła się niedawno w na farmie wiatrowej RWE – Kaskasi w Niemczech. Jest to długo wyczekiwany punkt zwrotny, dla zrównoważonego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

– Udowadniamy, że jako liderzy rewolucji sektora offshore, jesteśmy zaangażowani przełomowe komercyjnie innowacje technologiczne w szybkim tempie, którego wymaga kryzysowa sytuacja klimatyczna. Wprowadziliśmy na rynek technologię Siemens Gamesa RecyclableBlade w zaledwie 10 miesięcy: od premiery we wrześniu 2021 roku do instalacji w projekcie RWE w lipcu 2022 roku. Jest to imponujące i podkreśla tempo, w jakim wszyscy musimy się poruszać, aby zapewnić wystarczającą ilość mocy wytwórczych do walki z globalnym ociepleniem. Ten kamień milowy oznacza znaczący wkład w realizację celu Siemens Gamesa, jakim są turbiny w pełni nadające się do recyklingu do 2040 roku. Z technologią RecyclableBlade dostępną dla naszych klientów, możemy stworzyć doskonałą gospodarkę obiegową – mówił Marc Becker, dyrektor generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit.

Łopaty turbin wiatrowych składają się z kombinacji materiałów osadzonych w żywicy, tworzących mocną, wytrzymałą strukturę. Wykorzystanie wiodącej na rynku technologii RecyclableBlade umożliwia pełny odzysk elementów łopaty po zakończeniu okresu eksploatacji. Oddzielenie m.in. żywicy, włókna szklanego i drewna odbywa się przy użyciu łagodnego roztworu kwasu. Materiały te mogą następnie wykorzystane do produkcji m.in. obudowy płaskich ekranów, bez konieczności sięgania po kolejne surowce.– To, że testujemy w naszej morskiej farmie wiatrowej Kaskasi pierwsze na świecie łopaty turbin wiatrowych nadające się do recyklingu w warunkach operacyjnych, jest znaczącym krokiem w postępie zrównoważonego rozwoju turbin wiatrowych na kolejny poziom. Pierwsza turbina wyposażona w RecyclableBlades firmy Siemens Gamesa wytwarza energię elektryczną. Rozwój OZE musi być zdecydowanie przyspieszony. Szybszy rozwój offshore jest szczególnie ważny dla jednoczesnego osiągnięcia celów klimatycznych i stworzenia większej suwerenności energetycznej. My w RWE chcemy pomóc w realizacji tego celu, a uruchomienie pierwszej turbiny naszej morskiej farmy wiatrowej Kaskasi jest wyraźnym znakiem tego zamiaru – komentował Sven Utermöhlen, CEO Wind Offshore, RWE Renewables.

Kilka turbin morskiej farmy wiatrowej RWE Kaskasi będzie wyposażonych w łopaty Siemens Gamesa B81 RecyclableBlades, każda o długości 81 metrów. Projekt zlokalizowany jest 35 km na północ od wyspy Helgoland na niemieckim Morzu Północnym. Będzie się składał z 38 turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD, generujących 342 MW czystej, odnawialnej energii dla nawet 400 000 niemieckich gospodarstw domowych.

– Pierwsza moc generowana z pierwszej turbiny wykorzystującej RecyclableBlades podkreśla również tworzenie unikalnych wartości przez Siemens Gamesa w kilku krajach. Technologia RecyclableBlade została opracowana w Aalborg w Danii, łopaty zostały wyprodukowane w Hull w Wielkiej Brytanii, a gondole zostały wyprodukowane w Niemczech. Technologia RecyclableBlade pomoże zredukować wydobycie surowców poprzez stworzenie potencjału dla rynku surowców wtórnych, z tworzeniem miejsc pracy, które może to zapewnić jako dodatkową korzyść dla lokalnych społeczności – podsumował Becker.

Technologia RecyclableBlade jest również dostępna dla 108-metrowych łopat B108 stosowanych w morskiej turbinie wiatrowej SG 14-222 DD oraz masywnych 115-metrowych łopat B115 stosowanych w turbinach SG 14-222 DD.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.