Plastik w oceanie? Starbucks i Ocean Conservancy chcą z tym walczyć

07.08.2021 11:11 Źródło: Własne
Strona główna Odpady, Recykling Plastik w oceanie? Starbucks i Ocean Conservancy chcą z tym walczyć

Partnerzy portalu

Plastik w oceanie? Starbucks i Ocean Conservancy chcą z tym walczyć - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Zanieczyszczenie plastikiem jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka w dużej mierze obszary morskie. Szczególnie przedmioty jednorazowego użytku mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w tych delikatnych ekosystemach. To dlatego tysiące ludzi podjęło zobowiązanie Ocean Conservancy do zmniejszenia ilości odpadów w swoim codziennym życiu poprzez pominięcie słomki i odłożenie sztućców.

Przy ponad 11 milionach ton metrycznych plastiku trafiających co roku do oceanu, potrzeba  zmiany w postrzeganiu przedmiotów jednorazowego użytku. Zdecydowanie największa część rozwiązania musi pochodzić od przemysłu produkującego mniej plastiku, firm zmieniających opakowania i formaty podawania posiłków oraz rządów poprawiających standardy recyklingu i regulacje prawne. Ale będzie to również wymagało pewnych zmian w zachowaniu konsumentów.
Wiele firm eksperymentuje z modelami wielokrotnego napełniania, które pozwalają klientom na przynoszenie i wielokrotne wykorzystywanie opakowań. Często są podejmowane kroki, takie jak noszenie butelki na wodę wielokrotnego użytku lub przynoszenie własnego kubka na poranną kawę, czy używanie papierowych toreb.

Małe, ale ważne kroki

Działania takie jak te są małymi, ale ważnymi krokami w kierunku przyszłości, która nieuchronnie będzie obejmować coraz więcej systemów obiegowych. Prawdziwie okrężna gospodarka pomoże rozwiązać kryzys klimatyczny czy zredukować ilość plastiku w oceanach.

Od 3 do 16 sierpnia za każdy przyniesiony do kawiarni Starbucks kubek wielokrotnego użytku firma przekaże dolara na rzecz Ocean Conservancy, aż do uzyskania kwoty miliona dolarów. Przyjęcie przez klientów kubków wielokrotnego użytku jest jednym z elementów ciągłego zaangażowania Starbucks w redukcję odpadów, jakie stanowią jednorazowe kubki i dążenia do zmniejszenia ich ilości o 50 proc. do 2030 roku.

Milion plastikowych kubków

Firmy takie jak Starbucks mają do odegrania ważną rolę w zmniejszaniu ilości śmieci w oceanach, zwłaszcza jeśli chodzi o zanieczyszczenie plastikiem. Jednorazowe kubki i pokrywki należą do najczęściej spotykanych śmieci na naszych plażach: jednego dnia w 2019 roku wolontariusze International Coastal Cleanup (ICC) zebrali ponad milion plastikowych kubków i pokrywek do napojów na całym świecie.

Jeden kubek = znacząca różnica

Starbucks od dawna podejmuje kroki, aby zająć się swoim wpływem na nasze oceany. W 2018 roku rozpoczęto wycofywanie plastikowych słomek do picia, a w 2020 roku rozpoczęto testy kubków, wykonanych z materiałów nadających się do recyklingu i kompostowania w ramach NextGen Cup Challenge. Starbucks jest też członkiem organizacji Ocean Conservancy's Trash Free Seas Alliance, w ramach której podejmuje wspólne działania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem oceanów.

Zachęcając klientów do przynoszenia własnych czystych kubków wielokrotnego użytku, firma przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów wytwarzanych w swoich kawiarniach i daje swoim klientom prosty sposób, aby pomóc w redukcji plastiku. Dzięki wsparciu Starbucks Ocean Conservancy zwiększy skalę działań ICC, usprawni systemy recyklingu w kluczowych obszarach i zainstaluje urządzenia do wychwytywania śmieci w newralgicznych punktach i ekosystemach.

Może się wydawać, że jeden pominięty kubek nie ma wielkiego znaczenia, a jednak robi ogromną różnicę dla oceanu.

Partnerzy portalu

eco_consult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.