Polacy chcą bardziej zrównoważonych podróży służbowych, ale tylko 1 na 4 firmy dokładnie śledzi emisje.

Strona główna Transport, Elektromobilność Polacy chcą bardziej zrównoważonych podróży służbowych, ale tylko 1 na 4 firmy dokładnie śledzi emisje.

Partnerzy portalu

Polacy chcą bardziej zrównoważonych podróży służbowych, ale tylko 1 na 4 firmy dokładnie śledzi emisje. - ZielonaGospodarka.pl
Fot. FREENOW

Aż 3/4 Polaków bierze pod uwagę zrównoważony transport podczas podróży służbowych — tak wynika z raportu „Transport naziemny w Europie” FREENOW For Business we współpracy z Global Business Travel Association. Choć znaczenie kwestii zrównoważonego rozwoju stale rośnie, to niemal połowa firm w Polsce ma trudności z monitorowaniem śladu węglowego generowanego przez środki transportu naziemnego, a 1/4 nie robi tego wcale. Śledzenie emisji jest kluczowe dla realizacji celów ESG firmy, dlatego aplikacje do zamawiania przejazdów takie, jak FREENOW, które są w stanie dostarczać te dane w przejrzysty sposób, mogą zyskiwać większe uznanie wśród klientów biznesowych.

Trzech na czterech travel managerów w Europie śledzi emisje dwutlenku węgla z transportu naziemnego podczas podróży służbowych pracowników, niemniej jednak monitorowane dane są szacunkowe i mogą okazać się mało precyzyjne.  Zaledwie jedna czwarta (27%) przedsiębiorstw ma pewność, że ich wyliczenia są dokładne i wyczerpujące. Większa liczba firm (48%) monitoruje emisje z transportu naziemnego, przyznając, że ich wyniki są jedynie przybliżone. Dodatkowo, połowa firm w Europie podkreśla, że śledzenie emisji z transportu naziemnego jest dla nich trudne.

Monitorowanie śladu węglowego jest ważne nie tylko ze względu na cele zrównoważonego rozwoju, jakie firmy przed sobą stawiają. Z raportu „Transport naziemny w Europie”, zrealizowanego przez GBTA dla FREENOW For Business wynika, że ten aspekt podróżowania jest istotny również dla pracowników. Badanie wykazało, że biorąc pod uwagę aspekt zrównoważonego rozwoju, większość Polaków jest skłonna do zmiany nawyków związanych z wyborem środków transportu. A co za tym idzie, 6 na 10 respondentów chętniej skorzysta z transportu publicznego, ponad połowa postawi na hulajnogę elektryczną, a blisko połowa poczeka dłużej na taksówkę elektryczną i jest skora zapłacić za nią więcej.

— Nasze badanie pokazuje, że rosną potrzeby firm i pracowników, by podróże służbowe były bardziej zrównoważone Rozwiązania, które pozwolą zarówno dokładnie monitorować emisję dwutlenku węgla, jak i udostępniać różne rodzaje transportu będą preferowane przez firmy. Platforma FREENOW umożliwia te funkcjonalności — w naszej aplikacji dostępne są nie tylko taksówki i hulajnogi, ale od niedawna także carsharing. Dodatkowo, firmy korzystające z Konta Firmowego FREENOW For Business mogą otrzymywać precyzyjne raporty dotyczące emisji dwutlenku węgla za zrealizowane przejazdy, a w Panelu Administratora tworzyć polityki przejazdów, aby pracownicy mogli korzystać np. wyłącznie z elektrycznych lub hybrydowych środków transportu. — mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREENOW w Polsce.

FREENOW For Business sprawdziło również, na co jeszcze pracownicy zwracają uwagę, decydując się na określony środek transportu podczas podróży służbowych. Kluczowymi kryteriami wyboru dla 9 na 10 Polaków są wygoda, komfort i bezpieczeństwo. Co warte odnotowania, 3 na 4 respondentów bierze pod uwagę kwestię oszczędności kosztów dla ich firm.

Badanie pokazuje, że osoby podróżujące służbowo powszechnie korzystają z aplikacji do zamawiania przejazdów, takich jak FREENOW. We wszystkich europejskich krajach, w których przeprowadzono ankietę, co najmniej trzech na pięciu pracowników zamawia przejazdy, używając takich platform „czasami” lub „często”. Korzystając z aplikacji mobilnych, użytkownicy cenią sobie trzy główne aspekty: łatwość zamawiania (93% ankietowanych), krótszy czas oczekiwania i dostępność przejazdów (88%) oraz koszt przejazdów, co podkreśliło 83%.

ZielonaGospodarka
Fot. FREENOW

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.