Polskie szkoły świętują Call to Earth Day z CNN

Strona główna Klimat, Edukacja Polskie szkoły świętują Call to Earth Day z CNN

Partnerzy portalu

Polskie szkoły świętują Call to Earth Day z CNN - ZielonaGospodarka.pl
Fot. CNN

Szkoły i organizacje z Polski wzięły udział w trzeciej edycji Call to Earth Day, której finał miał miejsce 28 listopada. W tym dniu na całym świecie podjęto działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej i zaangażowanie się w ochronę środowiska.

W tygodniu, w którym rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, CNN z okazji Call to Earth Day uczciło dzień naszej planety, której ochrona jest dzisiaj jednym z priorytetowych wyzwań ludzkości. Było to możliwe dzięki wsparciu szkół, osób prywatnych i organizacji na całym świecie. Stacja relacjonowała wydarzenia na antenie oraz w mediach internetowych, skupiając się na temacie tegorocznej edycji, czyli istotnych powiązaniach między światem przyrody a miastami.

W inicjatywę zaangażowały się również szkoły z Polski, w tym XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie, którego wychowankowie udostępnili w swoich mediach społecznościowych serię filmów o tym, jak dbać o „nasz wspólny dom”, a także International School of Kraków (ISK). „Międzynarodowa Szkoła w Krakowie po raz pierwszy wzięła udział w #CalltoEarth. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy być częścią tej inicjatywy i razem z uczniami wdrożyć proekologiczne działania w naszej szkole. Uczniowie zaangażowali się w pracę nad wideo o tematyce ekologicznej, samorząd studencki usprawniał recykling w szkole, a uczniowie zerówki wybrali projekt mający na celu uwrażliwienie na problemy ekologiczne poza miejskimi obiektami przyrody, takimi jak las. Dzieci podjęły inicjatywę posprzątania lokalnego lasu ze śmieci i użycia ich do stworzenia »ECOllażu« – obrazu z materiałów recyklingowych, który będzie sprzedany podczas akcji charytatywnej w naszej szkole, a uzyskane dochody będą przekazane na jedną z lokalnych organizacji ekologicznych” – komentują nauczyciele ISK.

Polskie szkoły były częścią globalnej inicjatywy, w której wzięło udział ponad 200 000 uczestników w ponad 100 krajach na całym świecie. Uczniowie tych szkół przyczynili się do zmian w swoich lokalnych społecznościach, organizując wydarzenia, takie jak sadzenie drzew, apele poświęcone ochronie środowiska czy kręcenie filmów o tematyce ekologicznej. Część placówek wykorzystała również plany lekcji dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat, które opracowane zostały przez konsultantkę ds. edukacji w zakresie zmian klimatycznych Kottie Christie-Blick.

Relacje i reportaże były dostępne w CNN International, CNN en Espanol, CNN Arabic i CNN Max w USA, a także w mediach cyfrowych i społecznościowych stacji. Poświęcono uwagę powstającym z myślą o środowisku rozwiązaniom z całego świata – Afryki, Azji, Europy, Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Północnej i Południowej. CNN wyemitowało również film dokumentalny „Our Shared Home”.

Call to Earth Day jest częścią Call to Earth – globalnej inicjatywy realizowanej przez CNN od 2019 roku we współpracy z Rolexem oraz w ramach Perpetual Planet – która rzuca światło na osoby zaangażowane w ochronę naszej planety dla przyszłych pokoleń. W ciągu ostatnich czterech lat w myśl projektu opowiedziano historie osób wprowadzających zmiany, wizjonerów i twórców przełomowych pomysłów zmieniających na lepsze otaczający nas świat.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.