Polsko-amerykańskie rozmowy o energetyce i sytuacji geopolitycznej

zk

15.07.2022 07:17 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Polsko-amerykańskie rozmowy o energetyce i sytuacji geopolitycznej

Partnerzy portalu

Polsko-amerykańskie rozmowy o energetyce i sytuacji geopolitycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Współpraca w obszarze polityki energetyczno-klimatycznej, bezpieczeństwo energetyczne oraz aktualna sytuacja międzynarodowa związana z rosyjską agresją na Ukrainę to główne tematy spotkania ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu Johnem Kerrym, w którym 12 lipca 2022 r. w Warszawie uczestniczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wraz z ministrem Piotrem Naimskim, Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Współpraca bilateralna Polska-USA

Podczas spotkania minister Naimski wraz z wiceministrem Guibourgé-Czetwertyńskim podkreślali że, Polska wysoko ceni bardzo aktywne i dynamiczne relacje z USA oraz liczy na dalszą współpracę zwłaszcza w zakresie finansowania inwestycji w sektorze energetycznym np. w odniesieniu do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. W opinii ministrów współpraca ze Stanami Zjednoczonymi wnosi istotny wkład w polską transformację klimatyczną i kompleksową modernizację naszego systemu energetycznego.

Dyplomacja klimatyczna

Podczas spotkania zgodzono się, że rosyjska agresja na Ukrainę wywołała poważny kryzys zagrażający całemu systemowi bezpieczeństwa międzynarodowego. Wśród wielu problemów związanych z wojną kluczowe pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Specjalny wysłannik zauważył, że nie należy zapominać jednak o zmianach klimatycznych, które są jednym z ważnych długofalowych wyzwań dla całej społeczności międzynarodowej, szczególnie krajów rozwijających się.

Strony rozmawiały też o konieczności zwiększenia inwestycji w innowacyjne technologie, co w przyszłości doprowadzi do realizacji celów klimatycznych przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego. Ministrowie zapewnili, że Polska jest otwarta na wymianę doświadczeń z naszym strategicznym partnerem w tym obszarze.

Bezpieczeństwo energetyczne

Strona Polska podczas spotkania zwracała uwagę, że rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia układ sił na arenie międzynarodowej, a Polska teraz bardziej niż kiedykolwiek działa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Jest to szczególna sytuacja, która wymaga jedności i solidarności całego świata.

W obecnej sytuacji niezwykle ważna dla naszego kraju staje się dywersyfikacja źródeł i dostawców nie tylko gazu i ropy, ale także innych technologii. Dlatego Polska popiera podjęcie zdecydowanych kroków w kierunku odejścia krajów europejskich od importu węglowodorów, w tym ropy naftowej z Rosji.

Obecnie szczególnie wrażliwym obszarem współpracy, narażonym na zawirowania na rynkach zewnętrznych, jest bezpieczeństwo w zakresie zapewnienia stabilnych dostaw gazu na rynku europejskim.

– Polska posiada niezbędne rezerwy gazu i źródła dostaw dla ochrony naszego bezpieczeństwa. Nasze magazyny są zapełnione w prawie 98 proc. – podkreślono.

Współpraca w obszarze energii jądrowej

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej przypomniał, że „Polski program energetyki jądrowej” przewiduje budowę 6 bloków o mocy 6-9 GWe do 2043 r. a pierwszy reaktor jądrowy o mocy ok. 1-1,5 GWe zostanie oddany do użytku do 2033 r.

– Wybór technologii dla PPEJ jest wyborem strategicznym, co biorąc pod uwagę czas budowy elektrowni jądrowych i ich ponad 60-letnią żywotność, implikuje 100-letnie strategiczne partnerstwo z państwem-dostawcą technologii – zaznaczył.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.