POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Potrzebne kadry dla polskiego sektora offshore

gm

05.09.2022 11:48
Strona główna Energetyka, OZE Potrzebne kadry dla polskiego sektora offshore

Partnerzy portalu

Potrzebne kadry dla polskiego sektora offshore - ZielonaGospodarka.pl

Uniwersytet Gdański kształci kadry dla polskiego sektora offshore. Druga edycja studiów podyplomowych edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa rozpoczyna się na UG już w październiku. Rekrutacja trwa do 21 września 2022 roku.

Morska energetyka wiatrowa (MEW) jako nowopowstający sektor gospodarki morskiej jest szansą na rozwój zawodowy oraz rozwój społeczno-gospodarczy regionu pomorskiego i całej Polski. Sektor MEW wychodzi naprzeciw wyzwaniom związanym z rozwojem energetyki opartej na morskich źródłach odnawialnych i w ciągu najbliższych kilku lat wygeneruje tysiące nowych miejsc pracy. 

Plany budowy morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego mogą być zrealizowane tylko dzięki odpowiednio wyszkolonym kadrom sektora offshore. Potrzebni są wyspecjalizowani pracownicy z wielu branż, między innymi specjaliści MEW zatrudnieni w administracji publicznej, podmiotach prywatnych i organizacjach pozarządowych.

– Sektor morskiej energetyki wiatrowej jest traktowany strategicznie przez uczelnie w regionie pomorskim. To na nich spoczywa odpowiedzialność kształcenia kadr dla offshore – przekonuje prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. 

– UG jako największa uczelnia na Pomorzu, stale rozbudowuje infrastrukturę i rozwija zaplecze dydaktyczne. W nowym roku akademickim oferta Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie kierunków i specjalności dedykowanych branży offshore znacznie wzrośnie – mówi prof. Stepnowski.

W regionach nadmorskich obserwuje się również szczególnie wysokie zapotrzebowanie na kompetencje miękkie z zakresu morskiej energetyki wiatrowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom otoczenia społeczno-gospodarczego Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego uruchomiło tematyczne, interdyscyplinarne studia podyplomowe. 

– Zrównoważony rozwój jest kluczowy dla rozwoju Pomorza, a nasz Uniwersytet wyróżnia się szczególną dbałością o realizację jego idei oraz o sprawy klimatu. Dlatego CZRUG uruchomiło studia podyplomowe edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa. Celem kształcenia jest przekazanie kompleksowej wiedzy z zakresu morskiej energetyki wiatrowej, prawa i zarządzania w sektorze MEW w kontekście bezpieczeństwa energetycznego oraz promowania zielonej i niebieskiej gospodarki, a także przedstawienie narzędzi niezbędnych do rozwoju i zarządzania potencjałem morskiej energetyki wiatrowej – mówi dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, prorektor ds. Współpracy i Rozwoju UG.

Program studiów obejmuje m.in.: prawo w morskiej energetyce wiatrowej, zarządzanie potencjałem MEW, bezpieczeństwo i kontrolę wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych oraz morskie planowanie przestrzenne, a także MEW w transformacji energetycznej.

Kierownik studiów podyplomowych edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa dr hab. Dorota Pyć, prof. UG zwraca uwagę na autorski program studiów, który jest realizowany we współpracy ze specjalistami bezpośrednio zaangażowanymi w proces transformacji energetycznej:

– Uniwersytet Gdański kształci kadry dla MEW – to nasze hasło. W Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG podejmujemy działania edukacyjne na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wypracowaliśmy w tym zakresie autorską metodologię, która jest wykorzystywana na studiach podyplomowych MEW, żeby otwierać horyzonty i pokazywać różne ścieżki indywidualnego rozwoju – tłumaczy dr hab. Dorota Pyć, prof. UG.

Jakie doświadczenia płyną z pierwszej edycji studiów podyplomowych?

– Od pierwszych zajęć, które odbyły się w marcu 2022 r., z przyjemnością obserwuję zaangażowanie naszych słuchaczy. Cieszy mnie aktywność naszych studentów, którzy zadają interesujące pytania, dzielą się spostrzeżeniami i komentują zagadnienia podejmowane podczas wykładów. W ten sposób motywują zarówno siebie jak i ekspertów, którzy prowadzą zajęcia – zwraca uwagę kierownik studiów.

Jak dodaje dr hab. Dorota Pyć, prof. UG, studia podyplomowe edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa zachęcają słuchaczy do kreatywnego myślenia i wychodzenia naprzeciw wyzwaniom jakie niesie nowopowstający w Polsce sektor gospodarki morskiej:

– Te osoby, które są na naszych studiach, podjęły już konkretne działania rozwojowe. Nasi słuchacze wychodzą naprzeciw wyzwaniom współczesności i uwarunkowaniom rynku pracy, na który już oddziałuje transformacja energetyczna. Bardzo cieszy nas fakt, że korzystają z możliwości edukacyjnych dostępnych w UG – mówi dr hab. Dorota Pyć, prof. UG.

Prof. Piotr Stepnowski podkreśla, że Uniwersytet Gdański z zaangażowaniem wspiera rozwój sektora, na czym zyskują również studenci i słuchacze:

– Dzięki współpracy UG z otoczeniem społeczno-gospodarczym zajęcia na studiach podyplomowych poświęconych MEW są prowadzone przez ekspertów pracujących w sektorze offshore – podkreśla rektor uczelni.

II edycja studiów podyplomowych edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa startuje w październiku. Program obejmuje dwa semestry: letni i zimowy (w sumie 195 godzin). Zajęcia będą odbywały się w formule online. Rekrutacja trwa do 21 września 2022 r.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.