Prace związane z rozbudową warszawskiego Lotniska Chopina muszą się pilnie rozpocząć - oświadczył w rozmowie z PAP prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny (CPK) Filip Czernicki. Lotnisko zbliża się do granicy przepustowości.
Największym portem w Polsce, czyli Lotniskiem Chopina zarządzają Polskie Porty Lotnicze (PPL) należące do Grupy CPK. Od początku roku lotnisko odprawiło prawie 20 mln pasażerów; to blisko 15-proc. wzrost liczby podróżnych r/r. Obecne władze portu wskazują na potrzebę rozbudowy stołecznego lotniska ze względu na wzrastającą liczbę podróżnych.
"Zaniechanie rozbudowy Lotniska Chopina przez naszych poprzedników było dramatycznym błędem. Obecna infrastruktura nie jest w stanie odprawić więcej niż 23 mln pasażerów, a zgodnie z szacunkami już w tym roku port ma obsłużyć ok. 21 mln podróżnych. Dlatego rozbudowa musi się wydarzyć pilnie, zanim pasażerów będzie mogło przejąć lotnisko centralne w ramach CPK" - powiedział Czernicki.
Prezes CPK wskazał, że celem tej inwestycji będzie rozbudowa Lotniska Chopina tak, by do 2032 r. port mógł obsługiwać ok. 28-30 mln pasażerów rocznie. "Bez planowanej rozbudowy do chwili otwarcia CPK stracilibyśmy ok. 32 mln pasażerów. Rozbudowa stołecznego portu jest też niezbędna do tego, by zapewnić możliwość stabilnego wzrostu liczby podróżnych na Mazowszu do roku 2032, kiedy to zostanie uruchomione nowe lotnisko centralne w Baranowie" - podkreślił.
Czernicki przekazał, że koszt rozbudowy lotniska w Warszawie poniesie inwestor, czyli Polskie Porty Lotnicze. Wyjaśnił, że inwestycja planowana jest w taki sposób, by "nie pochłaniała tych środków, których później nie będzie można zamortyzować". "Rozbudowa ma na celu zapewnienie infrastruktury tylko na kilka przejściowych lat, czyli do 2032 roku, kiedy to zacznie działać lotnisko w Baranowie" - dodał.
Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. W 2023 r. port obsłużył 18,5 mln podróżnych. Tylko w październiku 2024 r. lotnisko odprawiło blisko 1,9 mln pasażerów. Stołeczny port jest bazą dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Z portu latają m.in. Luftansa, British Airways, KLM, Emirates, Wizz Air.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane między Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.
aop/ malk/
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
EDF power solutions uruchomiło największy magazyn energii w Polsce
Krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż import tańszego gazu ziemnego
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
00:03:07
Potrzebne są inwestycje w system gospodarowania odpadami. Spór o zasady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
Europa traci pozycję lidera. Branża tworzyw sztucznych apeluje o wsparcie inwestycji i recyklingu
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Kaucja na widelcu. Polacy widzą w niej ratunek dla przyrody, ale diabeł tkwi w szczegółach
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Ograniczenie emisji metanu może spowolnić odbudowę warstwy ozonowej
Duński przewoźnik wciela do floty kontenerowiec z napędem na metanol. Oto Tema Maersk
Nowy holownik z Damen z decyzją o dopuszczeniu instalacji na metanol
Raport DSV. Ponad połowa konsumentów oczekuje informacji o wpływie łańcucha dostaw na środowisko
Miejskie systemy rowerowe w Europie - gdzie najlepiej?
Orlen uruchomił ogólnodostępną stację wodorową w Płocku
Orlen obniżył ceny ładowania samochodów elektrycznych. Nawet 50 gr mniej na kWh
| Ropa brent | 97.91 $ | baryłka | 2,25% | 04.06.2026 23:05 |
| Cyna | 57105 $ | tona | -0,64% | 04.06.2026 23:05 |
| Cynk | 3624.25 $ | tona | 0,37% | 04.06.2026 23:05 |
| Aluminium | 3796.75 $ | tona | -1,50% | 04.06.2026 23:05 |
| Pallad | 1316 $ | uncja | -5,46% | 04.06.2026 23:05 |
| Platyna | 1862 $ | uncja | -3,90% | 04.06.2026 23:05 |
| Srebro | 72.97 $ | uncja | -3,27% | 04.06.2026 23:05 |
| Złoto | 4462.6 $ | uncja | -1,26% | 04.06.2026 23:05 |