Prokuratura: prezes spółki odpowie za budowę domów w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

zk

08.12.2021 13:59 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Prokuratura: prezes spółki odpowie za budowę domów w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Partnerzy portalu

Prokuratura: prezes spółki odpowie za budowę domów w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Tingey Injury Law Firm/Unsplash

Prokuratura Rejonowa w Pucku skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie wybudowania wbrew przepisom dziesięciu budynków w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aktem oskarżenia objęto prezesa spółki prowadzącej budowę, zarzucając wzniesienie obiektu w otulinie terenu objętego ochroną ze względów przyrodniczych - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

"Prezes spółki nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień" - przekazała prokuratura. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego w Wejherowie. Prezesowi grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - dodał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Chodzi o sprawę z sierpnia 2020 roku, kiedy spółka MS King rozpoczęła budowę 10 budynków dwukondygnacyjnych na działce usytuowanej w Mechelinkach (woj. pomorskie, pow. pucki). "Jak ustalono, inwestycja prowadzona była wbrew przepisom" - zaznaczył dział prasowy PK.

W oświadczeniu złożonym w Starostwie Powiatowym w Pucku, jako cel budowy inwestor wskazał przeciwdziałanie Covid-19, powołując się na przepis art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jednak, jak zaznaczył dział prasowy, cel ten nie został w racjonalny sposób uprawdopodobniony przez inwestora.

Działka, na której realizowano inwestycję, usytuowana jest w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych i krajobrazowych. W planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości Mechelinki teren ten jest oznaczony jako zieleń nieuporządkowana z zakazem budowy. Działka położona jest na obszarze szczególnie zagrożonym powodzią w rozumieniu Prawa wodnego. "Rozpoczęcie robót budowlanych bez uzyskania stosownego pozwolenia wodnoprawnego narusza przepisy tej ustawy, a takiego zezwolenia inwestor nie pozyskał" - podsumowała prokuratura.

W toku śledztwa, równolegle do działań karnych, prokurator zainicjował postępowanie administracyjne. "Wniósł o wstrzymanie robót budowlanych prowadzonych w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, wskazując na brak podstaw do uznania, że inwestycja podlega ochronie wynikającej z art. 12 powołanej ustawy. Na mocy decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego roboty budowlane zostały wstrzymane" - wskazała prokuratura.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.