Rewolucja energetyczna w Wielkiej Brytanii: śmiałe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego

zk

31.03.2023 12:00
Strona główna Energetyka, OZE Rewolucja energetyczna w Wielkiej Brytanii: śmiałe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego

Partnerzy portalu

Rewolucja energetyczna w Wielkiej Brytanii: śmiałe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego - ZielonaGospodarka.pl

Nowy pakiet rządowy obejmuje zobowiązania dotyczące wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, morskiej energii wiatrowej, zielonego wodoru, szeroko pojętych odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

Rząd ogłosił szereg środków mających na celu wzmocnienie wysiłków na rzecz zwiększenia dostaw energii w Wielkiej Brytanii, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i obniżenia rachunków.

Wśród kluczowych inicjatyw jest zaangażowanie w wychwytywanie, wykorzystywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCUS), przy czym pierwsze już wkrótce zostaną ogłoszone pierwsze projekty.

Rząd uruchamia również fundusz o wartości 160 mln funtów na wsparcie projektów infrastruktury portowej, aby rozpocząć inwestycje w powstającą w Wielkiej Brytanii branżę pływających morskich elektrowni wiatrowych, natomiast pierwsza transza projektów produkcji ekologicznego wodoru ma otrzymać wsparcie o wartości 240 mln funtów w ramach funduszu Net Zero Hydrogen.

Ponadto piąta runda brytyjskiego CfD, mającego na celu zachęcanie do inwestowania w OZE, zostanie wsparta budżetem w wysokości 205 mln funtów.

Ogłoszono również plany nowego konkursu na wybór najlepszych technologii SMR.

W międzyczasie rząd przyspiesza proces planowania, aby przyciągnąć inwestycje, reformując go tak, aby umożliwić szybszą budowę większej infrastruktury energetycznej, w tym energii słonecznej i projektów offshore.

Inne środki obejmują rozszerzenie rządowego wsparcia efektywności energetycznej na jeszcze większą liczbę gospodarstw domowych, zwiększenie liczby punktów ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury w Wielkiej Brytanii dzięki inwestycji o wartości ponad 380 mln funtów oraz zmniejszenie zależności od paliw kopalnych w zakresie ogrzewania budynków za pomocą akceleratora inwestycji w pompy ciepła o wartości 30 mln funtów.

Wreszcie, rząd zapewnia UK Export Finance o dodatkowej zdolności 10 miliardów funtów, aby zwiększyć eksport, w tym z wiodących na świecie brytyjskich sektorów czystego wzrostu.

Premier Rishi Sunak wyraził zaniepokojenie wpływem globalnych zakłóceń w dostawach energii, które są wykorzystywane między innymi przez Putina.

Sunak zauważył, że takie zakłócenia doprowadziły do wzrostu rachunków gospodarstw domowych i spowolniły wzrost gospodarczy na całym świecie.

Premier stwierdził, że rząd Wielkiej Brytanii interweniował w celu złagodzenia tych skutków, pokrywając około połowy typowego rachunku za energię.

Rishi Sunak podkreślił plany rozszerzenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ożywienia energetyki jądrowej i budowy nowych gałęzi przemysłu, takich jak wychwytywanie dwutlenku węgla, jest tym "co z kolei stworzy godziwe miejsca pracy w całym kraju, zapewni nowe możliwości dla brytyjskich firm w kraju i za granicą, a także utrzyma nasze wiodące na świecie działania w celu osiągnięcia zerowego poziomu netto".

Sekretarz ds. bezpieczeństwa energetycznego Grant Shapps podkreślił potrzebę taniej i niezawodnej energii jako podstawy dobrze prosperującej gospodarki.

Kanclerz Jeremy Hunt podkreślił znaczenie przyspieszenia przejścia na czystszą, tańszą i rodzimą energię poprzez Strategię Zielonych Finansów.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24975,00 $ tona 1,11% 26 maj
 Cynk 2319,00 $ tona 4,32% 26 maj
 Aluminium 2241,00 $ tona 0,27% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.