Rosyjskie surowce, ceny energii, skutki gospodarcze wojny tematami posiedzenia Rady ECOFIN

zk

05.10.2022 12:33 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Rosyjskie surowce, ceny energii, skutki gospodarcze wojny tematami posiedzenia Rady ECOFIN

Partnerzy portalu

Rosyjskie surowce, ceny energii, skutki gospodarcze wojny tematami posiedzenia Rady ECOFIN - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Uniezależnienie Europy od rosyjskich surowców i Plan REPowerEU, wysokie ceny energii i skutki gospodarcze wojny w Ukrainie były głównymi tematami posiedzenia Rady ECOFIN - podało we wtorek ministerstwo finansów. W spotkaniu udział wzięła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Jak podało MF w komunikacie prasowym, Rada uzgodniła mandat do negocjacji w sprawie rozporządzenia dotyczącego REPowerEU z Parlamentem Europejskim. REPowerEU to zaproponowany w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę plan dywersyfikacji dostaw energii, który ma służyć uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych przed 2030 r. - przypomniało ministerstwo.

"Dla Polski najważniejsze było zapewnienie klucza alokacji, który będzie odpowiadał wyzwaniom związanym z kryzysem energetycznym i sposobu finansowania projektów REPowerEU, uwzględniającego sytuację poszczególnych państw członkowskich, w tym ich ekspozycji na konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, i odpowiednich środków na transformację klimatyczną. Dzięki bardzo intensywnym negocjacjom prowadzonym pod przewodnictwem czeskiej Prezydencji udało się wypracować satysfakcjonujące nas rozwiązania" - powiedziała po posiedzeniu minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana w komunikacie ministerstwa.

Jak podało też MF, unijni ministrowie ds. finansów omówili konsekwencje gospodarcze i finansowe wojny w Ukrainie dla UE i państw członkowskich, w tym rosnące ceny energii i ich wpływ na sektor finansowy. Dyskutowali także o możliwości dalszego wsparcia Ukrainy.

Ministerstwo zaznaczyło, że Polska jest gotowa udzielić gwarancji dla swojego udziału w niedawno przyjętej wyjątkowej pomocy makrofinansowej w wysokości 5 mld euro dla Ukrainy i zachęca KE do jak najszybszego przedstawienia propozycji dotyczącej pozostałej części wsparcia z 9 mld euro, zgodnie z ustaleniami Rady Europejskiej. MF podkreśliło też znaczenie wsparcia Ukrainy w średnim i długim okresie, gdzie z uwagi na toczącą się wojnę, całościowe potrzeby związane z odbudową Ukrainy nie są jeszcze znane. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się prace związane z odbudową, ale partnerzy muszą być przygotowani do udzielenia wsparcia Ukrainie w jej wysiłkach natychmiast po zakończeniu wojny - podało MF.

Według ministerstwa, tematem obrad była także rola cła w UE, zwłaszcza w obliczu rosnących fiskalnych i niefiskalnych wyzwań.

"W ocenie Polski nadszedł długo wyczekiwany moment na tego rodzaju dyskusje. Dynamiczny wzrost gospodarczy, zmiany w prowadzeniu handlu, zwłaszcza znaczący rozwój handlu elektronicznego (e-commerce), rosnąca ilość zadań nakładanych na administracje celne powodują, że dotychczasowy kształt unii celnej wymaga dostosowania się do nowych wyzwań i problemów – powiedziała minister Rzeczkowska. Kluczową kwestią jest stworzenie stabilnych podstaw dla funkcjonowania unii celnej jako całości, jak również zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy zadaniami fiskalnymi i pozafiskalnymi. Potrzebne są znaczące inwestycje w procesy zarządzania administracją celną, w tym zapewnienie odpowiedniej liczby dobrze wyszkolonych celników, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa obszaru celnego UE – dodała minister Rzeczkowska. W naszej ocenie obecna formuła zarządzania unią celną wyczerpała się i dlatego należy dążyć do stworzenia stałej struktury celnej w ramach UE, np. agencji celnej lub podmiotu działającego na wzór agencji, która wspierałaby KE w tych obszarach, w których dziś widzimy braki, np. w przypadku zarządzania granicą czy kwestii zwalczania przestępczości" - powiedziała minister Rzeczkowska. Wskazała, że doskonałym przykładem dla przyszłej struktury, a nawet podstawą, mógłby być projekt CELBET, w którym 11 państw mających granicę lądową wspiera się i ujednolica swoje procedury graniczne, aby skutecznie realizować ideę Customs acting as one.

Ministrowie zapoznali się także ze stanem wdrażania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF). Rada przyjęła decyzję wykonawczą w sprawie Krajowego Planu Odbudowy Niderlandów.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 30300,00 $ tona 1,25% 25 sty
 Cynk 3439,00 $ tona 0,56% 25 sty
 Aluminium 2605,00 $ tona 0,42% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.