Wynik wyszukiwania - "repower" - Wiadomości

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Szczyt Dolin Wodorowych: Poznań gospodarzem przełomowego wydarzenia wodorowego

Doliny wodorowe to projekty na dużą skalę, które lokalnie prezentują ekosystem wodorowy, łącząc wszystkie elementy produkcji, magazynowania, transportu i końcowego wykorzystania wodoru w jednym miejscu. Projekty te znalazły się na szczycie agendy Komisji Europejskiej, czego dowodem jest przeznaczenie na nie 200 mln EUR z programu REPowerEU, oprócz środków już dostępnych w ramach Partnerstwa na Rzecz Czystego Wodoru. W 2023 r. w Europie istniało już 65 Dolin Wodorowych.
02.04.2024

Dekada energetyki wiatrowej. Dalszy rozwój sektora jest nieunikniony

Dynamiczny rozwój europejskiego sektora energetyki wiatrowej będzie trwać co najmniej do końca dekady. Wspólny raport Rystad Energy i WindEurope przedstawia optymistyczne perspektywy rozwoju onshore i offshore wind do 2030 roku.
29.03.2024

Prezes Schneider Electric na Europę Środkowo-Wschodnią: Nie będzie transformacji energetycznej bez elastycznej dystrybucji

Komisja Europejska poinformowała, że w jej ocenie Polska realizuje unijne warunki, które umożliwiają uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na wsparcie inwestycji z obszaru energetyki i klimatu przewidziano 28 mld euro. Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, zwraca przy tej okazji uwagę na potrzebę jak najszybszego podjęcia inwestycji w dostosowanie infrastruktury sieciowej do wymogów rozproszonej produkcji energii. Jak wskazuje – nie da się zbudować opartej o OZE sieci energe
27.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Europejski Bank Wodoru: Pierwsza Aukcja Wsparcia dla Producentów Wodoru Odnawialnego

Komisja Europejska uruchomiła pierwszą aukcję w ramach Europejskiego Banku Wodoru. Cel? Wsparcie produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych w Europie. Producenci wodoru odnawialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie w formie stałej premii za kilogram wyprodukowanego wodoru klasyfikowanego jako RFNBO. Do 8 lutego 2024 r. (17:00 CET) za pośrednictwem portalu „UE Funding and Tenders” można było składać pierwsze wnioski. Kolejne aukcje są już planowane!
23.02.2024

Polska wykorzystuje około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu

Polska wykorzystuje około 3 proc. potencjału produkcji biogazu - wynika z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" przygotowanym przez firmę Strategy& w Polsce. Rozwój produkcji ułatwiłyby m.in. dotacje, dostęp do finansowania i uproszczenie przepisów - dodano.
19.02.2024

Ekspert: rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą stosowane dla wodoru

Rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą w UE stosowane także w regulacjach dotyczących transportu wodoru - wskazał w piątek doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Pawlik. Dodał, że chodzi o rozdział produkcji od przesyłu.
16.02.2024

RDOŚ w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dotyczącą budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał w środę postanowienie o nadaniu natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).
15.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Polska potrzebuje prostych procedur, aby przyśpieszyć transformację energetyczną

Proces inwestycyjny w elektrownie wiatrowe na lądzie można skrócić z 7 do nawet poniżej 5 lat, konieczny jest pełnomocnik rządu do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a wprowadzone w ubiegłym roku rozwiązania legislacyjne nie działają przez brak procedur i rozporządzeń. To główne wnioski ekspertów, którzy uczestniczyli w konferencji „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE? Postulaty, plany i wyzwania, przed którymi stoi European Energy oraz branża. Jak sprostać oczekiwaniom Europy i budować zieloną gospodarkę w Pol
01.02.2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich za powołaniem pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej

Federacja Przedsiębiorców Polskich w przekazanym PAP stanowisku postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną w randze wiceministra, podsekretarza lub sekretarza stanu dla koordynacji całego procesu transformacji.
23.01.2024

Bez pomocy rządu Program Czyste Powietrze zbankrutuje - ostrzegają Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat

Program Czyste Powietrze znalazł się na skraju bankructwa - ostrzegają Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat. Każdego tygodnia zaległości płatnicze rosną o kolejne 100 milionów złotych. Bez natychmiastowej interwencji rządu programowi grozi zapaść - ostrzegają aktywiści i eksperci oraz apelują do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przeznaczenie części zaliczki z REPowerEU na odzyskanie płynności finansowej Programu.
18.01.2024

Branża wiatrowa proponuje 10 kroków dla budowy silnego przemysłu w Polsce

Branża energetyki wiatrowej proponuje 10 kroków do budowy w Polsce silnego przemysłu, pracującego na jej rzecz. Przedstawione w środę na konferencji prasowej postulaty zakładają m.in. aktualizację celów, wsparcie dla lokalnych producentów, szkolenie kadr.
11.01.2024

Zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny wzrośnie do 2050 r. aż 400-krotnie

Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyścig po wodór. Państwa i ich strategie wodorowe” analizuje bieżącą sytuację gospodarki wodorowej zarówno w Polsce, jak i na świecie.
07.01.2024

EDPR odkupuje 49% udziałów w portfelu energii wiatrowej o mocy 1 GW w Portugalii, Polsce i we Włoszech za 570 mln euro

Firma poinformowała, że zawarła umowę z dwoma podmiotami sponsorowanymi przez China Three Gorges, ACE Investment Fund I LP oraz ACE Investment Fund II LP („ACE Funds”). Tym samym odkupi 49% ich udziałów w spółce EDPR w zakresie portfeli wiatrowych w Portugalii, Polsce i Włoszech, za łączną kwotę 570 mln euro.
29.12.2023

Pełczyńska-Nałęcz: właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO

Do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
28.12.2023

EBI udzieli kredytu właścicielowi sieci sklepów Biedronka na poprawienie efektywności energetycznej

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzieli Jeronimo Martins Polska, właścicielowi sieci sklepów Biedronka, finansowania w wysokości 1,5 mld zł na wsparcie inwestycji w efektywność energetyczną w całej sieci.
18.12.2023

M. Sawicki: 5 mld euro z programu REPowerEU na ochronę środowiska to sukces

Zapowiedziane przez szefową KE Ursulę von der Leyen 5 mld euro dla Polski to zaliczki z programu REPowerEU na ochronę środowiska; jest to sukces, że dostajemy pieniądze i przynajmniej tym razem nie spóźniamy się ze złożeniem stosownych wniosków - powiedział PAP wiceszef klubu PSL-TD Marek Sawicki.
15.12.2023

Polska Grupa Biogazowa rusza z budową 19. swojej biogazowni w Polsce

Polska Grupa Biogazowa (PGB) poinformowała we wtorek o rozpoczęciu budowy 19. swojej biogazowni w Polsce. Kogeneracyjna instalacja o mocy 1 MW ma powstać w Półwsi w województwie warmińsko-mazurskim.
12.12.2023

Wyzwania polityki klimatycznej: wciąż 82% globalnego zapotrzebowania na energię zaspokajane dzięki paliwom kopalnym

Z roku na rok rośnie ilość deklaracji neutralności klimatycznej oraz wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji w kontekście szans – a nie jedynie kosztów i ograniczeń. Z raportu KPMG pt. „Net Zero Readiness Report” wynika, że zielona transformacja to trwały trend, z którym liczyć się musi myślący przyszłościowo biznes.
03.12.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

KE pozytywnie oceniła polski KPO. 59,8 mld na transformację, w tym offshore wind

Komisja Europejska pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 59,8 mld euro; zatwierdzenie przez Radę umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5,1 mld euro z funduszy REPowerEU. Nowe inwestycje mają na celu wspieranie transformacji energetycznej, w tym sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz morskich farm wiatrowych.
22.11.2023

Unia nie wyrabia z transformacją, ale mamy zapas gazu. Czy to koniec marzeń o zeroemisyjności?

W corocznym raporcie na temat stanu unii energetycznej unijne władze stwierdzają, że tempo działań na rzecz klimatu musi znacznie wzrosnąć. Znaczną część miejsca w raporcie zajmuje konflikt ukraińsko-rosyjski, który odcisnął piętno na europejskiej polityce energetycznej.
21.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Wiatr w żagle energetyki wiatrowej. Komisja Europejska i jej Wind Power Action Plan

Komisja Europejska uruchomiła Pakiet Energetyki Wiatrowej – Wind Power Action Plan, mający na celu przyspieszenie rozwoju energetyki wiatrowej w Europie oraz wzmocnienie konkurencyjności produkcji energii wiatrowej.
07.11.2023

KE: Plan dla Wiatru to game changer energetyki wiatrowej w Europie

Opublikowany dziś przez Komisję Europejską Wind Power Action Plan to wytyczne kluczowych działań dla przyspieszenia rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Mają wzmocnić konkurencyjność europejskiej produkcji energii wiatrowej, zwłaszcza w kontekście nierównej walki z producentami z Chin. Łącznie te działania zmienią reguły gry dla europejskiego przemysłu wiatrowego i zdolności Europy do osiągnięcia swoich celów klimatycznych i energetycznych.
24.10.2023

Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

Do Polski zawitała jesień, a wraz z nią silne wiatry, które w miniony weekend dały się dość mocno odczuć mieszkańcom kraju. Plusy są takie, że silny wiatr napędzał produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych. Według danych PSE w sobotę (07.10) od północy aż do godziny 7.00 farmy pracowały z mocą przekraczającą nawet 8,2 GW (co stanowi przekroczenie rekordowych 8 GW).
11.10.2023

Samorządy w obliczu energetycznych wyzwań

Polskie miasta w coraz większym stopniu podejmują wyzwania, jakie stawia przed nimi polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Zmieniają także swoje podejście do energetyki w przestrzeni miejskiej. Dążenie do niskoemisyjności i wspieranie „zielonych” rozwiązań nie może mieć miejsca bez rozwoju nowych technologii w obszarze dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej.
06.10.2023

Ostrzeżenie przed możliwymi nieprzewidzianymi skutkami rozporządzenia dotyczącego F-gazów. Producent wzywa do zachowania ostrożności

Niektóre propozycje zawarte w propozycji rewizji rozporządzenia niosą za sobą zagrożenia dla dalszego stosowania niskoemisyjnych hydrofluoroolefin (HFO) w pompach ciepła, klimatyzatorach i innych powszechnie używanych zastosowaniach w europejskich domach i przedsiębiorstwach, wskazuje producent tych substancji firma Honeywell.
19.07.2023

Europa na dobrej drodze do osiągnięcia celu 21 GW mocy produkcyjnych elektrolizerów

Według sojuszu H2, Europa staje się liderem w produkcji zielonego wodoru, dążąc do dostarczenia 21 GW mocy produkcyjnych elektrolizerów do roku 2025. Sojusz H2, który obejmuje ponad 1000 europejskich podmiotów i instytucji publicznych z branży wodorowej, opublikował raport wykazujący, że region ten rozwija się dynamicznie w kierunku osiągnięcia tego celu. Jednakże sektorowi brakuje jeszcze 4 GW do zrealizowania swoich własnych celów, głównie z powodu trudności regulacyjnych i finansowych.
05.07.2023

Pierwsze kilogramy wodoru z morza! [WIDEO]

Pierwszy na świecie projekt produkcji wodoru na morzu osiągnął znaczący kamień milowy, wytwarzając pierwsze kilogramy zielonego wodoru. Morska platforma o nazwie Sealhyfe, testowana przez francuską firmę Lhyfe, rozpoczęła produkcję w dniu 20 czerwca. Wcześniej, w zeszłym miesiącu, platforma została przewieziona na morskie stanowisko testowe SEM-REV, które jest powiązane z pływającą turbiną wiatrową Floatgen, opracowaną przez firmę BW Ideol.
28.06.2023

Międzynarodowy handel wodorem - wyzwania i perspektywy dla Unii Europejskiej

27.06.2023

3 Seas Hydrogen Council: Czas, by wodorowa Europa usłyszała głos naszego regionu

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych, certyfikacja wodoru, wypracowanie jednolitego stanowiska w zakresie regulacji UE, wybór transgranicznych projektów wodorowych – to priorytetowe działania 3 Seas Hydrogen Council, pierwszej w Europie platformy zrzeszającej kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
26.06.2023

Potrzebny „okrągły stół” energetyki. Bez pilnych zmian systemowych Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku nie ma szans na realizację!

Inwestorzy OZE powinni uczestniczyć w rozbudowie i modernizacji sieci dystrybucyjnej na zdrowych zasadach, a rząd musi pilnie dostosować regulacje do planów zapisanych w PEP2040 – to główne wnioski z panelu „Lądowa energetyka wiatrowa – gdzie jesteśmy” podczas konferencji PSEW Serock 2023.
23.06.2023

Projekt uchwały ws. rewizji KPO w kontekście REPowerEU w wykazie prac legislacyjnych rządu

Projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak podano, zmiany wynikają z opublikowanego przez Komisję Europejską planu REPowerEU dot. zmniejszenia uzależnienia krajów unijnych od paliw kopalnych.
21.06.2023

Projekt uchwały ws. rewizji KPO w kontekście REPowerEU w wykazie prac legislacyjnych rządu

Projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak podano, zmiany wynikają z opublikowanego przez Komisję Europejską planu REPowerEU dot. zmniejszenia uzależnienia krajów unijnych od paliw kopalnych.
20.06.2023

Carbon-Free Europe przedstawia nowy model systemów energetycznych

W przeprowadzonym w ostatnim czasie badaniu przeanalizowano postępy Europy w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej przy użyciu najnowocześniejszych modeli systemów energetycznych, aby ocenić ostatnie zmiany w polityce energetycznej i kosztach technologii.
09.06.2023

Poznań gościł 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych [WIDEO]

W dniach 16-17 maja Poznań stał się miejscem spotkania ekspertów i decydentów związanych z rynkiem wodorowym podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie skupiło się na przyszłości technologii wodorowych, które odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu energetycznej niezależności Europy.
06.06.2023

Producenci urządzeń grzewczych OZE apelują o wsparcie premiera

Polacy, zamiast certyfikowanych i zapewniających wysoką jakość pomp ciepła i kotłów na pelet, kupują tańsze urządzenia z Azji. Polscy producenci urządzeń grzewczych OZE przedstawili skierowane do premiera postulaty, których realizacja mogłaby poprawić sytuację w ich branży - np. wskazanie urządzeń grzewczych OZE jako technologii wspieranych przez rząd.
02.06.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Raport IEO: Fotowoltaika (PV) głównym obszarem inwestycji w polską energetykę

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XI edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, z którego wynika, że po rekordowym pod względem przyrostu nowych mocy roku 2022, już na koniec roku 2023 przekroczony zostanie pułap 18 GW mocy pozyskiwanej ze słońca. W ocenie autorów raportu rozwój energetyki słonecznej spowalnia przestarzała sieć energetyczna.
24.05.2023

Koszty zielonej transformacji przekraczają możliwości polskich spółek energetycznych. Sektor liczy na finansowanie z UE

Według wyliczeń EY inwestycje w transformację polskiego rynku energetycznego do 2030 roku sięgną nawet 135 mld euro, czyli ok. 600 mld zł. To kilkukrotnie przekracza możliwości inwestycyjne polskich spółek, na których spoczywa ciężar tej transformacji. – Dlatego liczymy na wsparcie sektora energetycznego środkami z funduszy europejskich – podkreśla prezes Rady Zarządzającej PKEE oraz prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Według analityków EY unijne środki i tak nie pokryją w 100 proc. luki inwestycyjnej wynikającej z konieczności modern
19.05.2023

Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy

W dniach od 16 do 17 maja w Poznań Congress Center odbywa się 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. W stolicy Wielkopolski zostało podpisane historyczne porozumienie będące pierwszą ponadnarodową inicjatywą wodorową państw Europy Środkowej i krajów bałtyckich.
19.05.2023

W Poznaniu o przyszłości technologii wodorowych

Europa jest zgodna – bezpieczna przyszłość oparta musi być na energetycznej niezależności. W procesie tym kluczową rolę odgrywać będzie wodór. Eksperci i decydenci związani z wodorowym rynkiem pojawią się w Poznaniu w dniach 16-17 maja, aby wziąć udział w 2. Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Podczas wydarzenia podpisane zostanie ponadnarodowe porozumienie państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich – 3 Seas Hydrogen Council.
15.05.2023

EKG 2023: samorządy chcą uczestniczyć w transformacji energetycznej, ale brakuje narzędzi [WIDEO]

Badania pokazują, że samorządy i mieszkańcy chcą uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej, jednak brakuje odpowiednich narzędzi regulacyjnych i bodźców finansowych – ocenił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prof. Piotr Szymański z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
12.05.2023

MKiŚ: do 2040 r. inwestycje w nowe źródła energii wyniosą 726 mld zł

Do 2040 r. trzeba będzie zainwestować w nowe źródła wytwarzania około 726 mld zł - poinformował w środę posłów wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński . Dodał, że wydatki na ten cel do 2030 r. są na poziomie 260 mld zł i mają one w 90 proc. pokrycie w m.in. mechanizmach wsparcia.
11.05.2023

Forum H2POLAND – wodorowa Europa przybywa do Poznania

Już w przyszłym tygodniu, w dniach 16 i 17 maja, warto pojawić się w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbędzie się II Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, organizowane przez Grupę MTP.
09.05.2023

Prezentacja raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej”

Klub Energetyczny, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Energetyki serdecznie zapraszają na prezentację raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej w Polsce”, która odbędzie się 11 maja o godz. 9.30 w budynku Uniwersytetu Warszawskiego ul. Dobra 55 wejście od ul. Browarnej.
09.05.2023

J. Buzek: Europa boryka się z kumulacją kryzysów. Odpowiedzią jest energetyka odnawialna i zacieśnienie współpracy z USA [WIDEO]

Na zmiany wywołane pandemią COVID-19 Europa zareagowała przyspieszoną cyfryzacją. W tej chwili największym wyzwaniem są dla niej zagrożenia związane z wojną w Ukrainie i bezpieczeństwem energetycznym. UE odpowiada na nie m.in. solidarnością i zacieśnieniem współpracy z USA w obszarze energii. Jednocześnie intensyfikuje plany transformacji zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej – wskazuje poseł Parlamentu Europejskiego i były przewodniczący PE, prof. Jerzy Buzek.
09.05.2023

Instytut Reform: społeczności energetyczne to brakujący element układanki

Skala działalności społeczności energetycznych w Polsce jest nawet stukrotnie mniejsza niż wśród liderów europejskich. Krajowe przepisy znacząco odbiegają od wytycznych unijnych, hamując rozwój tej formy energetyki obywatelskiej. Tymczasem pełne włączenie obywateli do transformacji energetycznej jest jednym z niezbędnych elementów przyspieszenia rozwoju OZE – wskazują eksperci Instytutu Reform i PORT PC w raporcie „Rozpakowujemy REPowerEU: społeczności energetyczne - brakujący element układanki”.
25.04.2023

Kryzys energetyczny w Europie przyspieszył zieloną transformację o co najmniej kilka lat. Problemy mogą jednak nie skończyć się w tym roku

– Unia Europejska poradziła sobie z kryzysem energetycznym nadspodziewanie dobrze, lepiej, niż byśmy się spodziewali – mówi Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Project. Jak wskazuje, to zasługa zarówno działań podjętych na poziomie UE, jak i niezależnych, zewnętrznych czynników, takich jak ciepła zima i ograniczenia covidowe w Chinach. – W tym roku mamy jednak kilka czynników niepewności, które utrudniają odpowiedź na pytanie, czy wyszliśmy już z tego kryzysu – dodaje. Wśród nich są nie tylko warunki pogodowe i susza, lecz
25.04.2023

Rynek biogazu uwolni polski potencjał (RELACJA)

Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER .
20.04.2023

Czysta energia w Polsce – rewolucja kopernikańska

– Jeszcze niedawno Polska była energetycznym skansenem Europy. Jednak, przez ostatnie lata, dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w naszej energetyce. Polska wykazała, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać – tak rozpoczął IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 inauguracyjnym wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
20.04.2023

Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE [WIDEO]

Gaz ziemny miał być głównym paliwem przejściowym w zielonej transformacji europejskich gospodarek, również Polski. Wybuch wojny w Ukrainie i konieczność odchodzenia od rosyjskich surowców zmieniły jednak nieco strategię państw UE w tym zakresie. Zgodnie z przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizacją Polityki energetycznej Polski w 2030 roku planowany udział gazu w polskim miksie energetycznym ma sięgnąć niecałych 30 TWh, czyli 15 proc. To znacznie mniej, niż zakładała poprzednia wersja. W tym czasie udział O
14.04.2023

Europejski wiatr inwestycji w onshore i offshore słabnie

Według organizacji branżowej WindEurope - w 2022 roku Europa zainwestowała zaledwie 17 mld euro w nowe farmy wiatrowe, co stanowi spadek z 41 mld euro w 2021 roku i najniższy wskaźnik inwestycji od 2009 roku.
07.04.2023

Kadri Simson otworzy IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023

„Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe. Dlatego musimy działać razem i bardzo się cieszę, że będę częścią IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023”- przekazała Kadri Simson, która otworzy swoim przemówieniem rozpoczynające się 20 kwietnia wydarzenie.
06.04.2023

PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE

Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej.
31.03.2023

Jaki będzie nowy unijny cel OZE na 2030 rok? Negocjacje na ostatniej prostej

W środę, 29 marca, w Brukseli odbędzie się kolejna i prawdopodobnie ostatnia runda negocjacji w sprawie ostatecznego kształtu dyrektywy o energii odnawialnej (RED III), czyli tzw. trilog między Komisją Europejską, Radą i Parlamentem UE. Najważniejszym elementem rozmów będzie nowy cel dotyczący udziału odnawialnych źródeł w końcowym zużyciu energii w Unii Europejskiej w 2030 roku.
29.03.2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023 - podsumowanie

Polski Kongres Klimatyczny poświęcony był wyzwaniom, jakie stawiają nowe cele klimatyczne w kontekście napiętej sytuacji geopolitycznej. W dwudziestu panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad stu ekspertów reprezentujących biznes, samorządy, instytucje publiczne, fundacje i stowarzyszenia. Kongres odbył się dzięki wsparciu Deloitte, WiseEuropa, Polenergia, AMS, Goldbeck Solar i AirLiquide.
24.03.2023

"Ciemna strona Europejskiego Zielonego Ładu"

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się w środę konferencja pt. Ciemna Strona Europejskiego Zielonego Ładu. W wydarzeniu zorganizowanym przez europosła PiS Grzegorza Tobiszowskiego udział wzięli m.in. prezes Polskiej Grupy Górniczej i Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal Tomasz Rogala oraz sekretarz naukowy Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) prof. Adam Smoliński.
23.03.2023

Biometan w strategii energetycznej Niemiec

Rozwój biometanu - perspektywa UE
23.03.2023

DNV: wysoki potencjału morskiej infrastruktury wodorowej na Bałtyku

Operatorzy systemów przesyłowych GASCADE i Fluxys podkreślili znaczące zalety morskiej infrastruktury wodorowej na Morzu Północnym i Bałtyckim w studium DNV "Specification of a European Offshore Hydrogen Backbone".
20.03.2023

Energetyka oparta na OZE – wyzwania i perspektywy w nadchodzących latach

W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. W dużej mierze przyczynił się do tego duży wzrost o niemal 9 TWh produkcji w elektrowniach wiatrowych i słonecznych. Jednak pomimo dynamicznego rozwoju zielonych inwestycji, zwłaszcza fotowoltaicznych, OZE stanowi zaledwie 25 procent w polskim miksie energetycznym. Eksperci z branży OZE szacują, że obecna sytuacja geopolityczna oraz naciski Komisji Europejskiej skłonią polski rząd do szybkiego znoszenia barier dla rozwoju OZE.
20.03.2023

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony KE - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.
19.03.2023

Pompy ciepła jedną z kluczowych technologii europejskiego przemysłu

Zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską propozycją „Net-Zero Industry Act” technologia pomp ciepła jest wskazana już nie tylko jako kluczowa dla fali renowacji budynków, realizacji celów zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, czy dekarbonizacji, ale także jest wśród ośmiu technologii, które w Unii mają być podstawą europejskiego zielonego przemysłu.
17.03.2023

Rozpakowujemy REPowerEU: Koniec z wampirami energetycznymi

W serii raportów z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU: co plan oznacza dla budynków?” Instytut Reform we współpracy z PORT PC przybliża najważniejsze zmiany jakie przynosi plan Unii Europejskiej przyspieszenia odejścia od rosyjskich paliw kopalnych -– REPowerEU. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi oddziaływania planu REPowerEU na sektor budynków.
16.03.2023

Komisja Europejska przedstawia propozycję zmian w strukturze unijnego rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy, którego celem jest reforma rynku energii elektrycznej UE. Celem zmian, jak deklaruje KE jest m.in. "przyspieszenie wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, stopniowego wycofywania gazu, zmniejszenia zależności rachunków konsumentów od niestabilnych cen paliw kopalnych".
15.03.2023

Wodór w polityce energetycznej Niemiec i Austrii

Wodór odnawialny (zwany też wodorem zielonym) produkowany za pomocą instalacji OZE, postrzegany jest jako narzędzie mogące zastąpić wykorzystanie paliw kopalnych w sektorze przemysłowym Unii Europejskiej (dalej: UE).
14.03.2023

Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru

Prezesi wiodących europejskich firm energetycznych stwierdzili, że Komisja Europejska musi dopracować szczegóły w przygotowywanym Net Zero Industry Act.
10.03.2023

MRiT: podział budynków na klasy energetyczne od 2024 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że system podziału budynków na klasy energetyczne wejdzie w życie od 2024 r. - poinformował PAP resort. Wprowadzenie takiego systemu nakaże zmieniona dyrektywa o efektywności budynków, która zacznie obowiązywać w połowie roku.
05.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Furtka do bezpieczniejszej przyszłości Starego Kontynentu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen oraz wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw unijnej konkurencji Margrethe Vestager ogłosiły na początku lutego br., że wodór stanie się dla Europy strategiczną technologią umożliwiającą osiągnięcie przez nią celu zerowej emisji netto do 2050 r. Inna ważna informacja to opublikowanie przez Komisję Europejską długo wyczekiwanej definicji „zielonego” wodoru. Fakt ten powinien dać rynkowi pewność niezbędną do rozpoczęcia planowanych inwestycji.
27.02.2023

Wojna, a nie zmiany klimatu, wymusi na Europie przejście na zieloną energię

Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
27.02.2023

Unia stawia na zastąpienie gazu ziemnego poprzez zwiększoną produkcję biometanu – w Polsce dotychczas nie powstała żadna biometanownia

Na początku lutego br., Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie kluczowego rozporządzenia i dyrektywy nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych, które zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań mających przyśpieszyć produkcję i wykorzystanie biometanu w UE. Wśród postulatów ujętych w nowej legislacji jest - zgodnie z celami Komisji Europejskiej ujętymi w REPowerEU – zwiększenie przez państwa członkowskie produkcji biometanu do 35 mld m3 do 2030 r. Działania te mają na celu zastąpienie 20% gazu obecni
24.02.2023

REPowerEU w Krajowych Planach Odbudowy?

Parlament Europejski w głosowanie opowiedział się za włączeniem instrumentu REPowerEU do Krajowych Planów Odbudowy, co ma zwiększyć niezależność od rosyjskich paliw kopalnych, przyspieszyć zieloną transformację i walkę z ubóstwem energetycznym.
14.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

PE za nowymi standardami efektywności energetycznej budynków

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przegłosowała w czwartek projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Projekt przewiduje np., że od 2028 r. wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne.
09.02.2023

Komisja PE zagłosuje w czwartek ws. rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru

Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosuje w czwartek ws. projektów rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru. „To ogromna szansa dla przyszłości gospodarki Unii Europejskiej. Nie możemy jej zmarnować” – mówił dziennikarzom sprawozdawca projektu rozporządzenia, europoseł Jerzy Buzek (PO).
09.02.2023

Biogaz i biometan a Europejski Zielony Ład

Biogaz i biometan – charakterystyka sektora
07.02.2023

Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych

Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck poinformował, że rząd zatwierdził projekt zmian w regulacjach obejmujących energetykę wiatrową oraz sieci przesyłowe. Ma to być impuls dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, która zmaga się w kryzysem inwestycyjnym w tym kraju. Dokument został przekazany do Bundestagu.
03.02.2023

Raport: UE przed wyzwaniem luki podażowej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Bez działań na rzecz oszczędności energii już w tym roku może zabraknąć od 25 do 49 mld m sześc. gazu. - szacują analitycy.
31.01.2023

Raport DISE: oszczędzanie, dywersyfikacja i rozwój OZE to najbliższa przyszłość energetyki w Europie

Dążenie do całkowitego uniezależnienia się od gazu pochodzącego z Rosji, poczynienie jak największych oszczędności w wykorzystywaniu energii, w tym gazu ziemnego, pilna poprawa efektywności energetycznej oraz szybki rozwój energetyki odnawialnej – to rekomendacje zawarte w przygotowanym przez DISE raporcie „Gaz zakładnikiem geopolityki. Wykorzystanie gazu ziemnego na cele energetyczne w Unii Europejskiej w aspekcie oddziaływania czynników geopolitycznych”, który miał swoja premierę w Centrum Prasowym PAP.
24.01.2023

Koniec z kotłami gazowymi - co warto wiedzieć?

Kolejne kraje europejskie wprowadzają zakaz wykorzystywania kotłów gazowych w nowych oraz modernizowanych budynkach. Wielu producentów urządzeń grzewczych planuje zakończenie produkcji pieców na gaz w niedalekiej przyszłości. Czy Polskę również czekają zmiany? Okazuje się, że tak. Unia Europejska, w ramach unijnej polityki klimatycznej i próby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w domach, chce zakazać kotłów gazowych w perspektywie kilku najbliższych lat. Jednocześnie intensywnie promowane są pompy ciepła jako najwydajniejs
16.01.2023

WindEurope: w 2022 r. w krajach Unii przybyło 15 GW mocy wiatrowych

W 2022 r. w państwach UE przybyło 15 GW nowych mocy wiatrowych, o jedną trzecią więcej niż w 2021 r. - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych WindEurope, największej europejskiej branżowej organizacji energetyki wiatrowej.
11.01.2023

Międzynarodowa współpraca w celu rozwoju Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Spółki przesyłowe z sześciu krajów Unii Europejskiej, w tym Gaz-System, podpisały umowę o współpracy w ramach projektu transgranicznego o nazwie Nordic-Baltic Hydrogen Corridor.
16.12.2022

OX2 zbada możliwość stworzenia podmorskiego gazociągu do transportu wodoru na Bałtyku

Spółka OX2 uzgodniła z Gasgrid Finland i Nordion Energi, operatorami systemów przesyłowych gazu (OSP) w Finlandii i Szwecji, oraz Copenhagen Infrastructure Partners, że zbada możliwość rozwoju nowej infrastruktury rurociągów do transportu wodoru w rejonie Morza Bałtyckiego, aby umożliwić dystrybucję pomiędzy Finlandią, Wyspami Alandzkimi, Szwecją, Danią i Niemcami.
16.12.2022

OZE nadrzędnym interesem publicznym. Szansa na skok rozwojowy dla Polski

– Odblokowanie inwestycji w odnawialne źródła energii obniży nasze rachunki za prąd, stworzy nowe miejsca pracy i uniezależni polską gospodarkę od wstrząsów cenowych węgla i gazu – piszą analitycy think tanku Instytut Reform w opracowaniu pt. „Czysta energia receptą na kryzys” i przedstawiają rekomendacje dla rozwoju tego rynku. We wtorek 13 grudnia w Brukseli zbiera się nadzwyczajna rada ministrów ds. energii, podczas której inwestycje w OZE mogą uzyskać status projektów o nadrzędnym interesie publicznym.
14.12.2022

H2MED: wodorowy rurociąg pomiędzy Hiszpanią a Francją ma być gotowy do 2030 roku i kosztować 2,5 mld euro

Podmorski rurociąg między Barceloną a Marsylią ma transportować wyłącznie wodór i według harmnogramu powinien zostać ukończony do 2030 roku.
12.12.2022

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.
30.11.2022

Czarny scenariusz transformacji energetycznej

Zawieszenie lub rezygnację z celów klimatycznych i powrót do produkcji energii z węgla w długim okresie - zakłada jeden ze scenariuszy zawartych w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. KE szacuje, że odejście od rosyjskich paliw może oznaczać 100 mld euro oszczędności rocznie.
30.11.2022

Ciepłownictwo czekają ogromne inwestycje. Sektor potrzebuje wsparcia nie tylko na modernizację, ale też na zakup surowców przed zimą

Polska produkcja ciepła jest najbardziej w Europie uzależniona od węgla – ciepłownie systemowe spalają co roku ok. 14,5 mln t tego surowca. Dlatego w najbliższych latach ten sektor nieuchronnie czeka transformacja i przechodzenie na technologie nisko- i zeroemisyjne.
16.11.2022

Trzaskowski na COP27: wojna nie może być pretekstem do zatrzymania transformacji energetycznej

Nie możemy używać wojny jako pretekstu do zatrzymania transformacji energetycznej – powiedział w poniedziałek na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji w Szarm-el Szejk jako członek Europejskiego Komitetu Regionów.
15.11.2022

Wojna na Ukrainie napędza wodorową rewolucję

Rewolucja wodorowa przyspiesza po wybuchu wojny w Ukrainie (MediaRoom) W Europie wodór przestaje być jedynie narzędziem dekarbonizacji, a staje się jedną z głównych dźwigni dywersyfikacji i derusyfikacji europejskiego przemysłu. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że Unia jeszcze mocnej stawia na rozwój technologii wodorowych. To jednak wymusza spore inwestycje. Opracowana w zeszłym roku Polska Strategia Wodorowa wymaga więc aktualizacji – mówili uczestnicy panelu „Jak budować gospodarkę wodorową?”. Wydarzenie to odbyło się w
15.11.2022

EBI: zagrożenia dla inwestycji w firmach UE stwarza m.in kryzys energetyczny

Kryzys energetyczny, inflacja i zacieśnienie polityki monetarnej stwarzają zagrożenia dla inwestycji w przedsiębiorstwach UE - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego dot. poziomu inwestycji. Zwrócono uwagę, że unijne firmy poczyniły postępy w inwestowaniu na rzecz klimatu.
08.11.2022

Inwestorzy i banki chcą malować polski krajobraz na zielono [RELACJA]

Finansowanie inwestycji energetycznych było jednym z tematów poruszanych podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że nie ma odwrotu od „zielonych” inwestycji. Te z kolei powinny być realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele świata finansów są zgodni co do tego, że w Polsce potrzebne jest stabilne otoczenie regulacyjne oraz dokumenty strategiczne.
08.11.2022

UE przyspiesza prace nad zielonym wodorem. Będą dodatkowe środki na zmniejszanie ryzyka inwestycji w tę technologię

W październiku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, który wprowadza zapisy potrzebne dla realizacji Polskiej Strategii Wodorowej. Projekt został już skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 14 listopada br. Strategia ta wpisuje się w politykę energetyczną UE, która po rosyjskiej napaści na Ukrainę mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. We wrześniu br. szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała już utworzenie Europejskiego Banku Wodo
02.11.2022

Zyska na „Europejskim Tygodniu Wodoru”

Wiceminister Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że Unia Europejska stoi obecnie przed nowymi wyzwaniami w związku z kryzysem energetycznym, spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę.
27.10.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

Konferencja PPLNG i bioLNG 2022, czyli jak przejść od teorii do praktyki [WIDEO]

12 i 13 października w sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni spotkali się reprezentanci polskiego przemysłu, by podczas tegorocznej edycji Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG wspólnie zastanawiać się, jak nadążyć za innymi i w rzeczywisty sposób rozpocząć transformację energetyczną kraju przy pomocy LNG i bioLNG.
15.10.2022

Emisje metanu tematem tabu

Po ostatecznym oszacowaniu, katastrofa rurociągu Nord Stream będzie prawdopodobnie największym odnotowanym przypadkiem wycieku metanu w przemyśle naftowym i gazowym. Co ciekawe, emisje spowodowane przez katastrofę stanowią mniej więcej taką samą ilość metanu, jaką przemysł uwalnia na całym świecie co kilka dni.
13.10.2022

Komitet Regionów: kryzys energetyczny nie może podważać globalnych ambicji klimatycznych UE

Unijni samorządowcy wezwali państwa członkowskie i Radę UE do jednoznacznego poparcia pełnego zaangażowania władz samorządowych we wdrażanie porozumienia paryskiego. Zapis taki miałby się znaleźć w konkluzjach nadchodzącego szczytu klimatycznego ONZ (COP27).
12.10.2022

Zmniejszenie zapotrzebowania przemysłu gazy kopalne w Europie - Jakie są kolejne kroki?

Po inwazji Rosji na Ukrainę, zaburzenia na globalnym rynku energii spowodowały gwałtowny wzrost cen energii w UE. Jest to widoczne w krajach europejskich, które były szczególnie uzależnione od dostaw rosyjskiego gazu do ogrzewania mieszkań i produkcji przemysłowej.
10.10.2022

BASF otrzyma od UE 134 mln euro na rzecz produkcji wodoru

Komisja Europejska zatwierdziła niemiecki plan o wartości 134 mln euro, mający na celu wsparcie firmy BASF w produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych.
07.10.2022

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp
06.10.2022

Rosyjskie surowce, ceny energii, skutki gospodarcze wojny tematami posiedzenia Rady ECOFIN

Uniezależnienie Europy od rosyjskich surowców i Plan REPowerEU, wysokie ceny energii i skutki gospodarcze wojny w Ukrainie były głównymi tematami posiedzenia Rady ECOFIN - podało we wtorek ministerstwo finansów. W spotkaniu udział wzięła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
05.10.2022

Ekspert: Nadchodzi zima

Przyznając, że w Polsce jest "problem" z dostępnością węgla, Mateusz Morawiecki pokazał, że nie udźwignął ciężaru transformacji energetycznej. Braku prądu i ciepła Polacy premierowi nie darują. Nie poprą nieudacznika, który dał sobie zwinąć sprzed nosa potrzebne Polakom miliardy z Unii Europejskiej na transformację energetyczną. Nikt nie lubi, by rządzili nim nieudacznicy.
04.10.2022

Wodór to Europa i Świat neutralne dla klimatu!

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.
03.10.2022

EUSEW: Czy Europa uniezależni się od surowców z Rosji?!

– Od lat pracujemy nad niezależnością i dywersyfikacją źródeł energii. Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby – podkreśliła Ditte Juul Jørgensen, Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej, w rozmowie z TOGETAIR podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), który odbywa się w Brukseli w dniach 26-30 września.
29.09.2022

Polacy pomogą przy tworzeniu zbiorników na tzw. gaz przyszłości

Wysokociśnieniowe, niezwykle pojemne zbiorniki kompozytowe do transportu wodoru tzw. rurowozami opracowuje międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą naukowcy z Wydziału Mechanicznego PWr.
16.09.2022

Atom może dać samorządom najtańszą energię

Przy zastosowaniu odpowiedniego modelu biznesowego i organizacyjnego, samorządy i inni końcowi odbiorcy energii mogliby stać się współwłaścicielami elektrowni jądrowej, zapewniającej im najtańszą możliwą energię – mówiono podczas wtorkowej konferencji w Katowicach.
13.09.2022

EFNI: koniec ery silnika spalinowego?

Wyzwania związane z dekarbonizacją przemysłu i transformacją w kierunku mobilności zeroemisyjnej wychodzą poza sektor motoryzacji. Zapewnienie odpowiedniej ilościowo i jakościowej infrastruktury rodzi olbrzymie wyzwania dla producentów i dystrybutorów energii elektrycznej. W tej sytuacji niezbędna jest pomoc rządu w systemowej transformacji. Będą o tym rozmawiać uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
07.09.2022

W przyszłym tygodniu Metropolitalne Dni Energii - o czystej energii

Metropolitalne Dni Energii, poświęcone czystej energii, odbędą się w przyszłym tygodniu 12-17 września w Katowicach i okolicznych miastach. Sobota, 17 września będzie dniem otwartym, m.in. z piknikiem na katowickim rynku. Zaplanowano też konferencję o roli atomu dla samorządów.
06.09.2022

Trzeba reorganizacji systemu energetycznego dla przyszłości opartej na OZE

Do 2030 roku 60 procent energii elektrycznej na świecie może pochodzić z wiatru i słońca. Dlatego też Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) w opublikowanym na początku tego roku raporcie World Energy Transitions Outlook umieściła sektor energetyczny w centrum globalnej transformacji energetycznej, ze zwiększoną rolą zmiennej energii odnawialnej (VRE) i elektryfikacją końcowych zastosowań.
29.08.2022

REPowerEu trzeba dopracować

UE postanowiła odpowiedzieć na zakłócenia rynku energii powodowane inwazją Rosji na Ukrainę nowym planem – REPowerEU. Składa się on z trzech filarów: oszczędzania energii, produkcji ekologicznej energii oraz dywersyfikacji dostaw energii. Niestety, REPowerEU oparty jest na nadmiernie optymistycznych założeniach co do możliwości zmiany przyzwyczajeń konsumpcyjnych, a także zawiera propozycje mogące być potencjalnie niekorzystne dla Polski. Warsaw Enterprise Institute stoi na stanowisku, że o ile stabilność energetyczna państw EU w
25.08.2022

PKP Energetyka podpisała umowę w ramach programu Zielona Kolej - energia z OZE zasili pociągi CTL Logistics

CTL Logistics, jako pierwszy przewoźnik towarowy, będzie oferował przewozy oparte na odnawialnej energii ze słońca i wiatru. Firma podpisała wieloletnią umowę z PKP Energetyka w ramach programu Zielona Kolej®. Na jej mocy już w tym roku 25 proc. energii pobieranej przez CTL Logistics będzie pochodziło z OZE, w 2023 r. będzie to już 50 proc., a w 2025 r. udział energii odnawialnej wyniesie 100 proc.
22.08.2022

UE szykuje się na trudny sezon grzewczy - plan redukcji zużycia gazu będzie pierwszym testem jedności

Unia Europejska liczy się z możliwością całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. W ostatnich miesiącach Gazprom już wstrzymał eksport m.in. do Polski, Bułgarii, Łotwy, Finlandii, Danii i Holandii, ograniczył też dostawy przez Nord Stream 1 do Niemiec o 80 proc. Chociaż państwa członkowskie i instytucje unijne podejmują wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw błękitnego surowca, to i tak w sezonie grzewczym mogą się pojawić problemy z jego dostępnością. To dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu – na poc
22.08.2022

Amber Grid - korytarze dostaw wodoru przyspieszą dekarbonizację Europy

Amber Grid, wraz z europejskimi operatorami systemów przesyłowych gazu, przeanalizował i przedstawił wizję przyspieszenia rozwoju europejskiej sieci wodorowej do 2030 roku. Wytypowano pięć potencjalnych wielkoskalowych korytarzy dostaw wodoru w Europie - ogłoszonych je w ramach inicjatywy European Hydrogen Backbone (EHB).
14.08.2022

Ekspert: Pieniądze na podpałkę

Obserwując debatę wokół rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym można odnieść wrażenie, że polski rząd zapomniał o ochronie przyrody i klimatu. W czasie szantażu energetycznego Rosji, polski rząd chce wydać 11,5 mld złotych budżetu państwa bez planu, projektując bez opamiętania i refleksji coraz gorsze ustawy.
25.07.2022

Klimat - jaki jest najszybszy sposób na spowolnienie globalnego ocieplenia

Na świecie padają rekordy temperatury. W czerwcu i lipcu fale upałów dotknęły mieszkańców USA, Japonii i Europy. Wysokie temperatury dotarły również na północ Norwegii, a nawet za koło podbiegunowe. W Polsce zanotowano rekordowy pomiar, który wynosił wg danych IMGW 38,3 stopnie Celsjusza. To jedna z najwcześniejszych fal upałów w historii Europy.
19.07.2022

Dotacje UE na zielony wodór – Shell, RWE i Air Liquide wśród zwycięzców z puli 1,8 mld euro

Trzy projekty H2 w Holandii otrzymały środki w drugiej rundzie finansowania, w tym dwa projekty elektrolizerów o łącznej mocy 600 MW i jeden projekt przetwarzania odpadów na wodór.
14.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

UE za uznaniem atomu i gazu za "zielone"

Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te źródła energii będą uznawane za "zielone" i na inwestycje w nie będzie można pozyskać środki unijne. "Wygrała gospodarka europejska" - powiedział po głosowaniu europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
06.07.2022

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych

Uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych oraz wdrożenie planu REPowerEU były głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas konferencji zorganizowanej przez Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej. Wydarzenie odbyło się 4 lipca 2022 r.
06.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

Branża cyfrowa będzie działać na rzecz bezpiecznego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce

Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje krajową branżę cyfrową, inicjuje kampanię „Jasne jak słońce”, której celem jest podkreślenie znaczenia cyberbezpieczeństwa w procesie transformacji energetycznej. Organizacja będzie edukować biznes i decydentów w tym zakresie, a także promować rozwiązania pochodzące z bezpiecznych źródeł.
27.06.2022

Ukraina przyjęta do stowarzyszenia rodziny krajów Międzynarodowej Agencji Energetycznej – sukces polskiej inicjatywy

Kierunkowa decyzja w tej sprawie zapadła podczas odbywającego się 15 czerwca 2022 r. w Paryżu posiedzenia Rady Zarządzającej MAE, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
17.06.2022

Lokalne wspólnoty energetyczne szansą na tańszą energię [WIDEO]

Niższe ceny za prąd, czyste środowisko oraz większe bezpieczeństwo. To korzyści, jakie zapewniają wspólnoty energetyczne. Na świecie są znane od dekad, ale w Polsce to zjawisko stosunkowo nowe. Pionierzy zielonej transformacji nie mają u nas łatwego życia, walcząc z murem uprzedzeń oraz barier prawnych.
15.06.2022

ESPON o energetyce w Europie Środkowej: większość krajów korzysta z atomu, Polska nadal nie

Czechy, które w lipcu przejmą prezydencję w UE, są jednym z czołowych orędowników zwiększenia roli atomu w europejskim miksie energetycznym. Ponadto, po raz pierwszy o atomie jako alternatywie dla rosyjskich surowców wspomniała Komisja Europejska. Tymczasem Polska, jak przypominają eksperci programu ESPON, jest jednym z niewielu państw w Europie Środkowej, które nie wykorzystuje tego źródła energii.
06.06.2022

Nowe możliwości w Funduszu Innowacyjnym po publikacji RePowerEU

Komisja Europejska 18 maja 2022 r. opublikowała plan RePowerEU, ukierunkowany na szybkie ograniczenie zależności od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji i przyspieszenie transformacji. Jego elementem jest podwojenie do 3 mld EUR budżetu naboru wniosków dotyczących projektów o dużej skali w ramach Funduszu Innowacyjnego. Publikacja tego naboru nastąpi jesienią 2022 r.
03.06.2022

Ruszają konsultacje publiczne projektu Strategii dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.

Rozpoczęły się konsultacje projektu „Strategii dla ciepłownictwa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, sektorowego dokumentu planistycznego. Celem dokumentu jest wskazanie optymalnych kierunków realizacji postanowień dokumentów krajowych – Polityki energetycznej Polski do 2040 r. oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, a także aktów prawnych Unii Europejskiej, przy uwzględnieniu perspektyw realizacji podwyższonego celu redukcji emisji, realizowanego przez procedowany obecnie pakiet „Fit for 55”.
31.05.2022

Konferencja na temat wspólnot energetycznych

Choć na świecie działają od lat, w Polsce pozostają szerzej nieznane. Ich finansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy było ważnym punktem rozmów rządu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Temat wspólnot energetycznych powraca teraz, w świetle zapowiedzianej na 2. czerwca wizyty Ursuli von der Leyen w Polsce i konferencji “Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu” organizowanej przez Polską Zieloną Sieć.
31.05.2022

Na Morzu Północnym powstaną turbiny wiatrowe o łącznej mocy 150 GW

Podczas Szczytu Morza Północnego w Esbjerg, przedstawiciele rządów Niemiec, Belgii, Holandii i Danii podpisali wspólną deklarację rozwoju 150 GW w offshore wind do 2050 roku.
31.05.2022

RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji - stwierdziło RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.
24.05.2022

Ekspert: Gazy odnawialne - wodór i biometan

35 mld m³ biometanu i 10 mln ton krajowej produkcji wodoru odnawialnego oraz 10 mln ton importu – tak brzmią 2 z wyznaczonych przez Komisję Europejską celów na 2030 roku mających doprowadzić do 45 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w europejskim miksie energetycznym. Ograniczenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych oraz transformacja ekologiczna przyspieszają.
23.05.2022

KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu.
18.05.2022

Port Rotterdam odegra kluczową rolę w planie UE - 20 mln ton H2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zabrał głos podczas Światowego Szczytu Wodorowego, aby potwierdzić strategię UE. Ogłosił również nowe plany portu w Rotterdamie, przez który będzie przepływać 40 proc. importowanego ekologicznego wodoru.
12.05.2022

Cyfryzacja nie tylko przyspieszy przechodzenie na zieloną energię, ale i znacznie obniży także jej koszty

Innowacyjne technologie cyfrowe mogą pomóc zredukować globalne emisje gazów cieplarnianych nawet o 15 proc. – wskazuje Komisja Europejska, podkreślając, że są one kluczem do osiągnięcia celów zielonej transformacji ujętych w Zielonym Ładzie. Innowacje technologiczne takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe już dziś pomagają przestawiać tradycyjną energetykę na zielone tory. Co więcej, znacząco obniżają także jej koszty. Dzięki nim możliwe będzie także szybsze uniezależnianie się od rosyjskich surowców: węgla, gazu i
29.04.2022

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej

„Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. […] Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej staniemy się naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym” – powiedziała na początku marca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Konflikt w Ukrainie i sankcje wobec Rosji zmusiły Komisję Europejską do rewizji dotychczasowej strategii transformacji energetycznej.
31.03.2022

Greenpeace na Bałtyku protestuje przeciwko transportowi rosyjskiej ropy

Finansowanie armii Władimira Putina, która prowadzi wojnę w Ukrainie jest możliwe dzięki temu, że od lat świat, w tym kraje Unii Europejskiej kupują ropę, gaz i węgiel z Rosji. Greenpeace domaga się pilnego zakończenia importu paliw kopalnych z Rosji.
25.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
23.03.2022

Branża PV: wojna na Ukrainie grozi opóźnieniami projektów w Polsce

Wojna na Ukrainie grozi w Polsce opóźnieniami w budowie farm fotowoltaicznych, m.in. z powodu braków kadrowych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według organizacji, OZE to element bezpieczeństwa energetycznego i ich rozwój powinien przyspieszyć.
22.03.2022

Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej [VIDEO]

W ślad za COP26 międzynarodowym szczytem klimatycznym, wspieranym przez ONZ, podjęto kolejny krok w kierunku umieszczenia reaktorów atomowych na pokładach statków handlowych.
22.11.2021

KGHM: jest zgoda na porozumienie z USA ws. rozwoju energetyki jądrowej

Zarząd KGHM w czwartek wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy spółką, amerykańską firmą NuScale Power LLC i PBE Molecule dot. przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii - poinformował w czwartek kombinat.
24.09.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne - komentuje Marek Janiak, członek zarządu Dominion Polska.
03.08.2021

Pakiet Fit-for-55. Cele nie wystarczą do rozwoju OZE, potrzebne są regulacje

W ostatnim czasie z ust europejskich decydentów i ekspertów nie schodzi określenie pakiet Fit-for-55. Jest to pakiet regulacji i działań, które będą niezbędne na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 roku. Branżowe organizacje wskazują, że Europa wyznaczaniem samych celów nie zbliży się do neutralności klimatycznej.
14.05.2021

Duńczycy na podium w dekarbonizacyjnym wyścigu

Dania udowadnia, że jest liderem europejskiej dekarbonizacji, chętnie odwracając się od swojej historii wydobycia ropy i gazu oraz silnej zależności od węgla.
07.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.