Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Strona główna Klimat, ekologia Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Partnerzy portalu

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności  - ZielonaGospodarka.pl

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.

Pod koniec listopada Ørsted i Eversource, deweloperzy pierwszej morskiej farmy wiatrowej w amerykańskim stanie Connecticut, Revolution Wind, podpisali wieloletnią umowę o partnerstwie badawczym z Mystic Aquarium w celu przeprowadzenia jednych z pierwszych w USA badań nad wpływem morskich turbin wiatrowych na ssaki morskie i żółwie morskie. To organizacja non-profit zajmująca się opieką nad różnymi rodzajami gatunków zwierząt morskich. Zespół ratowniczy Mystic Aquarium reaguje na zgłoszenia dotyczące zagrożonych ssaków morskich i żółwi morskich na obszarach leżących wzdłuż linii brzegowej o długości 1000 mil w Connecticut, Rhode Island i Fisher's Island oraz Nowym Jorku.

Partnerstwo badawcze jest elementem ogłoszonego w zeszłym roku grantu o wartości 1,25 miliona dolarów przyznanego naukowcom z Mystic Aquarium przez Ørsted i Eversource.

Naukowcy przeprowadzą kilka badań związanych ze ssakami morskimi i żółwiami morskimi skupiających się m.in. na występowaniu zjawiska strandingu (masowe wypływanie na brzeg) ssaków morskich przed i po fazach budowy oraz w trakcie eksploatacji trzech morskich farm wiatrowych Ørsted i Eversource: South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind. Zbadane zostaną także technologie biomarkerów do oceny fizjologicznej reakcji na morskie elektrownie wiatrowe oraz do prowadzenia długoterminowego monitoringu stanu zdrowia ssaków morskich.

Fundamenty wiatrowe podstawą dla raf koralowych


Fundamenty morskich turbin wiatrowych stają się coraz częściej sztucznymi rafami. Niektórzy rybacy odnotowali pozytywne wyniki połowów wokół pięciu turbin farmy wiatrowej Block Island, która jest eksploatowana przez Ørsted w Stanach Zjednoczonych.

Jak podkreśla duński koncern, kwestie przyrody, ochrony środowiska i klimatu są ze sobą ściśle powiązane, dlatego angażuje się również realizację projektów środowiskowych. Ørsted wspiera realizację projektu ,,Coastal Life” w Danii, którego liderem jest Rada Limfjord, forum gmin znajdujących się w regionie Cieśniny Limfjord. Celem projektu wartego 100 mln koron duńskich jest poprawa warunków środowiskowych w regionie, w tym odtworzenie obszarów przybrzeżnych, łąk plażowych i obszarów płytkich fiordów - Limfjord i Mariager Fjord.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z sześcioma duńskimi gminami (Aalborg, Vesthimmerland, Jammerbugt, Thisted, Mariagerfjord i Nordfyn), czteroma uniwersytetami (Uniwersytet Aarhus, Uniwersytet Aalborg, Uniwersytet Południowej Danii i DTU Aqua), dwiema agencjami rządowymi (Duński Urząd Wybrzeża i Agencja Ochrony Środowiska), a także Ornit.dk, Biurem UE Północnej Danii oraz Muzeum Limfjord.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.