Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Strona główna Energetyka, OZE Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ørsted
Brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) przyznał firmie Ørsted kontrakt różnicowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Projekt został przyznany po cenie wykonania indeksowanej inflacją w wysokości 37,35 GBP za MWh w cenach z 2012 roku.

Przy mocy 2,852 MW, Hornsea 3 będzie produkować wystarczającą ilość taniej, czystej, odnawialnej energii elektrycznej do zasilenia 3,2 miliona brytyjskich domów, wnosząc znaczący wkład w realizację ambicji rządu, który w ramach Brytyjskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego (British Energy Security Strategy) zakłada uruchomienie 50 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 roku.

Hornsea 3 odegra kluczową rolę w ciągłym rozwoju większego i trwale konkurencyjnego brytyjskiego łańcucha dostaw, który wesprze kolejną fazę sukcesu brytyjskiej morskiej energetyki wiatrowej. Firma ogłosiła już zawarcie wielomilionowej umowy, na mocy której Hornsea 3 będzie pierwszym i głównym klientem fabryki monopali SeAH Wind w Teesside, co stanowi podstawę decyzji inwestycyjnej SeAH o utworzeniu nowej, konkurencyjnej na całym świecie fabryki monopali w Wielkiej Brytanii.

Hornsea 3 przyczyni się znacząco do realizacji ambicji Ørsted, aby do 2030 roku zainstalować na świecie 30 GW morskiej energii wiatrowej. Deweloper posiada obecnie ok. 7,5 GW morskiej energii wiatrowej w eksploatacji, ok. 3,5 GW w budowie i kolejne prawie 11 GW przyznanych mocy w budowie, w tym Hornsea 3.

– Morska energetyka po raz kolejny udowadnia, że jest rodzimym źródłem czystej energii na dużą skalę, które pomoże Wielkiej Brytanii osiągnąć cele klimatyczne i zwiększyć niezależność energetyczną, tworząc jednocześnie lokalne miejsca pracy i rozwój przemysłu – mówił Martin Neubert, zastępca dyrektora generalnego grupy i dyrektor handlowy w Ørsted.

– Pozostajemy w pełni zaangażowani w dyscyplinę finansową. Cena wykonania jest indeksowana inflacją, a umowa zawiera pewien poziom elastyczności handlowej. Mamy już zabezpieczone zdolności produkcyjne u kluczowych dostawców na około dwie trzecie CAPEX Hornsea 3. Ponadto możemy uwolnić znaczące synergie poprzez przyjęcie globalnej perspektywy portfelowej w zamówieniach oraz poprzez wykorzystanie wielkości i lokalizacji Hornsea 3 w sąsiedztwie naszych istniejących farm wiatrowych na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii o mocy blisko 4 GW – dodał Neubert.

Farma będzie zlokalizowana 160 km od wybrzeża Yorkshire, a Ørsted przewiduje oddanie farmy wiatrowej do użytku w 2027 roku. Po uruchomieniu Hornsea 3, strefa Hornsea firmy Ørsted – obejmująca Hornsea 1, 2 i 3 – będzie miała łączną moc przekraczającą 5 GW, co czyni ją największą na świecie morską strefą wiatrową pokrywającą zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 5 milionów brytyjskich domów.

– To przełomowy moment dla morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Hornsea 3 nie tylko dostarczy tanią, czystą energię dla milionów domów w Wielkiej Brytanii, ale także zapewni tysiące wysokiej jakości miejsc pracy i miliardy funtów inwestycji w brytyjski łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej – komentował Duncan Clark, szef regionu UK w Ørsted.

– Kolejne rządy zasługują na uznanie za zapewnienie pewności regulacyjnej i politycznej dla ciągłych inwestycji w morską energetykę wiatrową –   Ørsted spodziewa się dalszych inwestycji w Wielkiej Brytanii o wartości około 14 mld funtów do końca tej dekady. Pozwoliło to na szybki spadek kosztów morskiej energetyki wiatrowej i przekształcenie jej w prężnie rozwijającą się branżę, w której do 2030 roku prywatne firmy mają zainwestować 155 mld funtów, a w sektorze zatrudnionych ma być prawie 100 000 osób – dodał Clark.

– Obecnie bardziej niż kiedykolwiek istnieje potrzeba dalszego rozwoju energii odnawialnej, nie tylko w celu przeciwdziałania rosnącym zagrożeniom wynikającym ze zmian klimatycznych, ale także w celu zwiększenia stabilności i odporności dostaw energii. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z kolegami z rządu i branży, aby przyspieszyć wdrażanie morskiej energii wiatrowej – podsumował dyrektor.

Hornsea 3 wesprze do 5 000 miejsc pracy w fazie budowy, a w długiej fazie operacyjnej powstanie do 1 200 stałych miejsc pracy zarówno bezpośrednio, jak i w łańcuchu dostaw. Hornsea 3 będzie obsługiwana z centrum operacyjnego i konserwacyjnego Ørsted w Grimsby.

Strefa Hornsea obejmie również projekt Hornsea 4 Ørsted, który może mieć moc ok. 2,6 GW. Hornsea 4 przechodzi obecnie przez proces planowania, a decyzja spodziewana jest na początku 2023 roku.

O kontrakcie

Ørsted wybuduje Hornsea 3 wraz z aktywami przesyłowymi (morskie i lądowe podstacje oraz kable eksportowe). Po pełnym oddaniu farmy wiatrowej do użytku, Ørsted, zgodnie z brytyjskimi przepisami zbywa aktywa przesyłowe nowemu właścicielowi. Ørsted spodziewa się podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie Hornsea 3 w ciągu 18 miesięcy, a potencjalnie już do końca 2022 roku.

Dwustronny kontrakt (CfD) dla Hornsea 3 obowiązuje przez okres do 15 lat od momentu uruchomienia farmy wiatrowej, które planowane jest na 2027 rok. Cena wykonania jest indeksowana inflacją do i przez cały okres obowiązywania CfD. Nominalna cena początkowa za MWh zostanie określona na podstawie ceny wykonania plus skumulowana inflacja od 2012 roku do momentu rozpoczęcia CfD. Po zakończeniu CfD Hornsea 3 będzie otrzymywać rynkową cenę energii elektrycznej lub zawierać nowe umowy na zakup energii.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.