RWE kontynuuje rozwój na polskim rynku OZE i poszukuje nowych możliwości nawiązania partnerstwa w sektorze offshore

zk

13.06.2023 14:31 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE RWE kontynuuje rozwój na polskim rynku OZE i poszukuje nowych możliwości nawiązania partnerstwa w sektorze offshore

Partnerzy portalu

RWE kontynuuje rozwój na polskim rynku OZE i  poszukuje nowych możliwości nawiązania partnerstwa w sektorze offshore - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, a także fotowoltaiki i lądowej energetyki wiatrowej. Deweloper kontynuuje rozwój projektu F.E.W. Baltic II, pierwszej morskiej farmy wiatrowej RWE u polskiego wybrzeża – prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady, a nowy harmonogram wprowadził wiele korzystnych zmian, s spółka poszukuje dalszych możliwości rozwoju w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jest otwarta na partnerstwa.

F.E.W. Baltic II, pierwszy projekt morskiej farmy wiatrowej RWE u polskiego wybrzeża, zostanie oddany do użytku przed końcem tej dekady. W ramach realizacji inwestycji o mocy 350 MW osiągnięto już ważne kamienie milowe:

W 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał prawo do pokrycia salda ujemnego podlegające zatwierdzeniu przez Komisję Europejską. Badania dna morskiego zostały pomyślnie zakończone, gdzie zarówno badania geofizyczne jak i wstępne badania geotechniczne zostały wykonane przez polskich wykonawców. Projekt otrzymał decyzję środowiskową dla obszaru morskiej farmy wiatrowej i jest na zaawansowanym etapie procesu uzyskiwania pozostałych niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych.

„Jesteśmy gotowi, by być siłą napędową transformacji energetycznej w Polsce i wykorzystywać naszą specjalistyczną wiedzę, aby przyczynić się do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Nasze, ponad 15-letnie doświadczenie na polskim rynku odnawialnych źródeł energii sprawia, że dla RWE jest to znany rynek, który pozwala wykorzystać w realizacji projektów naszą wiedzę jako drugiego co do wielkości gracza w światowej morskiej energetyce wiatrowej” – powiedział Grzegorz Chodkowski, Wiceprezes Offshore Development Poland w RWE

„Przyjmujemy ze zrozumieniem wyniki drugiego etapu postępowań w sprawie przyznania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Chcemy teraz patrzeć w przyszłość. Analizujemy możliwości osiągnięcia synergii projektowych a tym samym zwiększenia naszego udziału w dalszym rozwoju sektora offshore. Dlatego jesteśmy otwarci i gotowi do nawiązania współpracy i wejścia w partnerstwa w Polsce” – dodaje Chodkowski.

Harmonogram projektu F.E.W. Baltic II został zrewidowany ze względu na czynniki makroekonomiczne. Spowodowało to przesunięcie terminu oddania do eksploatacji morskiej farmy wiatrowej na koniec tej dekady. Nowy harmonogram projektu pozwala na wdrożenie szeregu korzyści i zwiększenie wartości dodanej projektu. Dzięki ścisłej współpracy RWE z międzynarodowymi dostawcami i polskimi partnerami w ramach łańcucha dostaw, firma będzie mogła wdrożyć najnowsze technologie morskiej energetyki wiatrowej w ramach inwestycji

F.E.W. Baltic II, co sprawi, że Polska stanie się pionierem w zakresie unikatowych i innowacyjnych rozwiązań.

„Nie ustajemy w pracach przygotowawczych projektu: Nasz zespół inżynierów bada możliwości wprowadzenia szeregu usprawnień technicznych, aby umożliwić nam pełne wykorzystanie potencjału najnowszych technologii morskiej energetyki wiatrowej. Kontynuujemy również działania związane z uzyskiwaniem zgód i pozwoleń, w szczególności decyzji środowiskowej dla infrastruktury wyprowadzenia mocy i zabezpieczenia trasy linii kablowej do stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy”– wyjaśnia Chodkowski.

Od momentu wejścia RWE na polski rynek w 2007 roku, firma kontynuuje rozwój swojego zielonego portfolio i jest jednym z wiodących inwestorów w odnawialne źródła energii w Polsce. Posiadając około 500 megawatów mocy zainstalowanej, RWE jest jednym z pięciu największych operatorów lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Firma nieprzerwanie dąży do dywersyfikacji swojego portfela inwestycji w obszarze fotowoltaiki.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.