Sąd zgodził się na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem, mimo protestów ekologów

Sąd zgodził się na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem, mimo protestów ekologów - ZielonaGospodarka.pl
28.01.2024 17:31
Strona główna Klimat, Edukacja Sąd zgodził się na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem, mimo protestów ekologów

Partnerzy portalu

Sąd zgodził się na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem, mimo protestów ekologów - ZielonaGospodarka.pl

W oczekiwanej od kilku dni decyzji sąd w Quebec odrzucił w piątek wniosek organizacji ekologów o wstrzymanie budowy fabryki akumulatorów Northvolt pod Montrealem – podało Quebeckie centrum praw środowiska (CQDE).

Organizacja ekologów, Centre québécois du droit de l'environnement (CQDE), zaskarżyła w ub. tyg. zgodę na budowę wartej 7 mld CAD inwestycji, wskazując na wartość przyrodniczą obszaru. Porozumienie w sprawie budowy fabryki 30 km od Montrealu anonsowali we wrześniu ub.r. premier Kanady Justin Trudeau i premier prowincji Quebec François Legault. Produkcja pod Montrealem ma się zacząć w 2026 r. - informuje Northvolt na swojej stronie internetowej.

Szwedzki inwestor rozpoczął w styczniu br. wycinkę drzew przed rozpoczęciem budowy fabryki, która jest pierwszym zakładem firmy w Ameryce Płn. Jest też jedną z inwestycji stanowiących część strategii uzyskiwania przez Kanadę istotnej pozycji na rynku samochodów elektrycznych, od wydobycia surowców w bezpiecznej politycznie Kanadzie do budowy fabryk części i samochodów. Od 2020 r. w Kanadzie producenci samochodów elektrycznych, części i akumulatorów zainwestowali ponad 34 mld CAD – podawał rząd Kanady w grudniu ub.r.

Kiedy Northvolt zaczął wycinać drzewa, CQDE złożyło do sądu wniosek o nakazanie wstrzymania prac. Inwestor sam zawiesił działania w oczekiwaniu na decyzję sądu. Jak podawał publiczny francuskojęzyczny nadawca Radio-Canada, projekt fabryki Northvolt zagraża przynajmniej 70 hektarom ziem uprawnych, dwóm chronionym gatunkom ptaków oraz cennym przyrodniczo bagnom. Prawnicy CQDE wskazywali, że wcześniej nie wydano zgody na inny projekt na tym samym terenie, właśnie by chronić tereny podmokłe – przypominał publiczny nadawca CBC.

Jednak w decyzji opublikowanej w piątek po południu, sąd w Quebeku, przyznając, że budowa fabryki zniszczy tereny bagienne, orzekł, że CQDE nie dostarczył argumentów pozwalających na podważenie ważności posiadanych przez szwedzką firmę zezwoleń. Northvolt, wśród warunków prowadzenia działalności, ma zainwestować 4,7 mln CAD w odtworzenie bagien na innym obszarze i zasadzić 24 tys. drzew w zamian za wycięcie prawie 9 tys. drzew na obszarze przyszłej fabryki. Firma ma też wybudować zakład recyklingu akumulatorów.

Northvolt wznowił prace na terenie przyszłej fabryki już w piątek – podały media.

Podobnych problemów może przybywać wraz z rozwojem kanadyjskich inwestycji w wydobycie surowców i produkcję samochodów elektrycznych oraz powiązane technologie. Zaledwie w środę indiańscy wodzowie w Ontario wezwali do ogłoszenia rocznego moratorium na rozpatrywanie wniosków o zgodę na wydobycie.

Indianie wskazują, że wzrost liczby wniosków składanych przez inwestorów za pośrednictwem internetowej platformy w Ontario (MLAS) działającej od 2018 r. sprawia, że nie nadążają z przygotowywaniem swoich opinii. „Wnioski o wydobycie nadal rosną w tempie, które dalece przekracza możliwości Pierwszych Narodów (kanadyjski termin prawny dla rdzennych indiańskich mieszkańców – PAP) w sprawie odpowiedzi i bezpośrednio wpływa na nasze własne, traktatowe i konstytucyjnie chronione prawa” - napisał w komunikacie szef Indian Ontario Glen Hare.

Problem polega na tym, że ontaryjski system składania wniosków omija konsultacje z Indianami, nawet jeśli kopalnia ma się znajdować na ich terenie, podobne problemy mają też Indianie w innych prowincjach. Zwrócił na to uwagę niedawno sąd w Kolumbii Brytyjskiej, sądząc w sprawie Indian Gitxaala przeciw prowincji i orzekając, że łamane są prawa Indian. Kolumbia Brytyjska ma 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu rejestracji wniosków o zgodę na wydobycie. Indianie wskazują na precedensowy charakter tego orzeczenia.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ sp/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.