Shell rozpocznie budowę największej w Europie wytwórni odnawialnego wodoru

zk

18.07.2022 08:32 Źródło: Newseria
Strona główna Energetyka, OZE Shell rozpocznie budowę największej w Europie wytwórni odnawialnego wodoru

Partnerzy portalu

Shell rozpocznie budowę największej w Europie wytwórni odnawialnego wodoru - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Keming Tan/Unsplash

Spółki zależne Shell plc, Shell Nederland B.V. oraz Shell Overseas Investments B.V., podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy Holland Hydrogen I — wytwórni odnawialnego wodoru, która po rozpoczęciu działania w 2025 roku będzie największym takim zakładem w Europie.

Elektrolizer o mocy 200 MW zostanie zbudowany na terenie Tweede Maasvlakte w porcie w Rotterdamie i będzie wytwarzać do 60 000 kg odnawialnego wodoru dziennie.

Energia odnawialna dla elektrolizera będzie pochodzić z morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust (noord), która jest częściowo własnością firmy Shell.

Odnawialny wodór będzie dostarczany rurociągiem HyTransPort[1] do Shell Energy and Chemicals Park Rotterdam, gdzie zastąpi część szarego wodoru (produkowanego z gazu ziemnego), który jest wykorzystywany w rafinerii. Przyczyni się to do częściowej dekarbonizacji wytwórstwa produktów energetycznych w tym zakładzie, takich jak benzyna, olej napędowy i paliwo lotnicze. Ze względu na pojawienie się na rynku samochodów ciężarowych na wodór, a także rozwijają się sieć obsługujących je stacji paliw, wodór odnawialny może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji transportu drogowego.

– Holland Hydrogen I jest dowodem na to, jak nowe rozwiązania energetyczne mogą współdziałać, by zaspokajać potrzeby społeczne związane z czystszą energią. To także kolejny przykład zaangażowania Shell w realizację celu, jakim jest osiągnięcie statusu firmy o zerowym poziomie emisji netto do 2050 roku – powiedziała Anna Mascolo, wiceprezes wykonawcza ds. nowych rozwiązań energetycznych w Shell. – Wodór odnawialny będzie odgrywać decydującą rolę w systemie energetycznym przyszłości, a inwestycja ta stanowi ważny krok w realizacji jego potencjału – dodała Anna Mascolo.

Shell chce przyczyniać się do budowy globalnej gospodarki opartej na wodorze. W tym celu firma rozwija możliwości w zakresie produkcji, przechowywania, transportu i dostarczania wodoru do odbiorców końcowych. Zatwierdzenie budowy Holland Hydrogen I to ważny kamień milowy na tej drodze — nie tylko dla Holandii jako lidera w dziedzinie gospodarki opartej na wodorze, ale też dla firmy Shell na całym świecie.

Informacje dotyczące inwestycji wodorowych Shell:

Shell jest właścicielem i operatorem około 10% globalnej mocy produkcyjnej zainstalowanych elektrolizerów wodorowych, w tym 20-megawatowego elektrolizera w Chinach i 10-megawatowego elektrolizera z membraną elektrolitowo-polimerową (PEM) w Niemczech. Mogą one produkować odpowiednio 3000 i 1300 ton wodoru rocznie. Shell pracuje także nad inwestycjami w niskoemisyjną produkcję wodoru o potencjalnej wydajności przekraczającej 950 kiloton rocznie (wskaźnik ten dotyczy udziału Shell).

Warunki klasyfikacji wytwarzanego wodoru jako wodoru ze źródeł odnawialnych lub paliwa odnawialnego pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) określa ustawodawstwo Unii Europejskiej. Kryteria te zostały wskazane w dyrektywie w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (RED) i dążymy do wytwarzania wodoru zgodnie z tą dyrektywą oraz powiązanymi z nią aktami delegowanymi. Niektóre części ustawodawstwa UE, takie jak akty delegowane, są przedmiotem dyskusji i nie zostały jeszcze sfinalizowane. Podczas produkcji Shell będzie uwzględniał wymogi przepisów w ich ostatecznym brzmieniu.

Holland Hydrogen I ma na celu produkcję wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej generowanej przez morską elektrownię wiatrową Hollandse Kust (noord). W lipcu 2020, Shell i Eneco w ramach consorium CrossWind wygrały przetarg na morską farmę wiatrową Hollandse Kust (noord) o łącznęj mocy zainstalowanej 759 megawatów, która powstanie bez subsydiów (udział Shell 79.9%). Zgodnie z planem farma wiatrowa zacznie działać w 2023 r., generując 3,3 TWh rocznie – równowartość 2.8% zapotrzebowania na energię elektryczną w Holandii. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana 18,5 km od wybrzeża Holandii w pobliżu miasta Egmond aan Zee.

Informacje dotyczące inwestycji offshore Shell:

Shell ma 50-lat doświadczenia w realizacji złożonych, zintegrowanych projektów morskich na Morzu Północnym, 20-letnie doświadczenie w rozwoju energetyki wiatrowej. Niedawno Shell potwierdził swój udział w przetargu polskiego rządu dotyczącym morskiej energetyki wiatrowej, który obejmuje jedenaście obszarów na Morzu Bałtyckim. Według WindEurope, na polskim Morzu Bałtyckim do 2050 r. może powstać nawet 28 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Dzięki doświadczeniu w realizacji złożonych, zintegrowanych projektów morskich na Morzu Północnym, 21 GW potencjalnych morskich projektów wiatrowych, a także dzięki możliwościom finansowym, Shell chce odegrać kluczową rolę w zapewnieniu części tych mocy.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.