Stena Line i Wärtsilä współpracują nad przystosowaniem statków do zasilania metanolem

zk

30.06.2023 06:19
Strona główna Transport, Elektromobilność Stena Line i Wärtsilä współpracują nad przystosowaniem statków do zasilania metanolem

Partnerzy portalu

Stena Line i Wärtsilä współpracują nad przystosowaniem statków do zasilania metanolem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Stena Line

Stena Line, szwedzki operator promowy, ogłosił zawarcie współpracy z firmą technologiczną Wärtsilä w celu konwersji niektórych swoich statków na zasilanie metanolem. Ta innowacyjna inicjatywa ma na celu zwiększenie zrównoważoności operacji żeglugowych i przyczynienie się do dekarbonizacji sektora morskiego.

W ramach umowy Wärtsilä będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie konwersji, obejmującej m.in. zmiany w systemie zasilania paliwem, modyfikacje silników oraz integrację nowych instalacji z istniejącymi systemami. Kontrakty na realizację tych prac zostały zaksięgowane przez Wärtsilä w czerwcu 2023 roku.

Stena Line podkreśla swoje zaangażowanie w dekarbonizację operacji i widzi metanol jako silne paliwo alternatywne, które przyczyni się do realizacji ich strategii dekarbonizacyjnej. Przykładem pozytywnych doświadczeń związanych z wykorzystaniem metanolu jest jednostka Stena Germanica, która już korzysta z tego paliwa.

Ian Hampton, przedstawiciel Stena Line, podkreślił, że kontynuowanie takich działań jest kluczowe dla realizacji ich strategii dekarbonizacji i przyszłego rozwoju zielonych korytarzy żeglugowych.

Wärtsilä podkreśla znaczenie metanolu jako kluczowego elementu dekarbonizacji w przemyśle morskim. Umowa ta umożliwi Stena Line osiągnięcie niezrównanej elastyczności paliwowej, stanowiąc ważny kamień milowy w podróży ku pozycji lidera zrównoważonej żeglugi.

Metanol jest paliwem płynnym w temperaturze i ciśnieniu otoczenia, co czyni go łatwiejszym w użyciu niż inne paliwa alternatywne, które wymagają chłodzenia lub zwiększenia ciśnienia. Ponadto metanol może być stosowany w istniejących silnikach wysokoprężnych, co sprawia, że proces konwersji jest znacznie tańszy niż w przypadku innych paliw alternatywnych.

Konwersja promów na paliwo metanolowe pozwoli Stena Line na spełnienie obowiązujących i przyszłych przepisów dotyczących emisji gazów cieplarnianych, takich jak wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla (CII), inicjatywa FuelEU Maritime oraz cel IMO 2050 w zakresie redukcji emisji.

Wärtsilä podkreśla swoje długofalowe partnerstwo z Stena Line i z zadowoleniem wspiera ich w tym ważnym projekcie konwersji. Firma inwestuje znaczne środki w rozwój silników przyjaznych dla środowiska, umożliwiając korzystanie z paliw neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Planuje się, że konwersja zostanie przeprowadzona w 2025 roku, co oznacza kolejny krok naprzód w realizacji celów zrównoważonej żeglugi.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.