Świat inwestuje w IA i zeroemisyjne uprawy

Żaneta Kłostowska

05.10.2021 06:14 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Świat inwestuje w IA i zeroemisyjne uprawy
Świat inwestuje w IA i zeroemisyjne uprawy  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ironox.com

Firma Iron Ox, która rozpoczęła autonomiczne rolnictwo w 2018 roku, uprawia produkty w szklarniach zaprojektowanych od podstaw w celu złagodzenia wpływu tego sektora na środowisko. To podejście oparte jest na danych wspierane przez naukę o roślinach, robotykę i sztuczną inteligencję.

System zamkniętego obiegu optymalizuje plony, wydłuża cykle wzrostu i maksymalizuje jakość upraw. Rezultatem są pyszne, pożywne, pozyskiwane lokalnie owoce i warzywa, które obecnie kosztują mniej więcej tyle samo, co produkty z konwencjonalnych gospodarstw, przy znacznie mniejszym wpływie na środowisko.

Rolnictwo: Wielki problem - i jeszcze większa szansa


Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), przemysł rolniczy jest drugim co do wielkości czynnikiem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia. Rolnictwo jest również główną siłą napędową zmian w użytkowaniu gruntów (na przykład poprzez przekształcanie lasów o dużej bioróżnorodności w pola uprawne). Bez wprowadzenia znaczących innowacyjnych rozwiązań, emisje gazów cieplarnianych z produkcji rolnej mogą wzrosnąć o 58 proc. do 2050 roku.

– Inwestorzy światowej klasy wiedzą, że najważniejszym dążeniem ludzkości jest odwrócenie zmian klimatycznych. Aby to osiągnąć, nie możemy zadowolić się stopniowo coraz bardziej zrównoważonymi uprawami – i nie możemy prosić konsumentów o kompromis w kwestii smaku, wygody lub wartości – powiedział prezes i współzałożyciel Iron Ox, Brandon Alexander.

– Stosujemy technologię, aby zminimalizować ilość ziemi, wody i energii potrzebnej do wyżywienia rosnącej populacji. Zespół Iron Ox nie spocznie, dopóki nie zrealizujemy naszej długoterminowej misji, jaką jest sprawienie, by sektor produkcji nie emitował dwutlenku węgla – dodaje prezes.

Jak to działa?


Firma zajmująca się technologią rolniczą posiada obecnie dwa roboty uprawiające rośliny za pomocą systemu hydroponicznego w swojej szklarni w Kalifornii. Rolnictwo hydroponiczne obejmuje uprawę roślin bez gleby – przy użyciu mineralnych roztworów odżywczych w rozpuszczalniku wodnym.

System wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby upewnić się, że wszystkie uprawy otrzymują odpowiednią ilość wody, słońca i składników odżywczych. Ponieważ wymagane poziomy są matematycznie obliczane przez AI, firma Iron Ox twierdzi, że jej farma produkuje znacznie mniej odpadów, zużywając tylko tyle wody, ile rośliny naprawdę potrzebują.

Dane są zbierane za każdym razem, dzięki czemu roboty mogą dowiedzieć się, czego potrzebują rośliny, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy.

– Aby naprawdę wyeliminować odpady, aby naprawdę wejść na ten kolejny poziom zrównoważonego rozwoju i wpływu, musimy przemyśleć na nowo cały proces uprawy – oznajmił Brandon Alexander, dyrektor generalny.

Świat inwestuje w IA i zeroemisyjne uprawy

Runda Serii C Iron Ox jest prowadzona przez Breakthrough Energy Ventures, grupę inwestycyjną wspieraną przez wielu czołowych światowych liderów biznesu i zaangażowaną w osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku.

– Nasza decyzja o zainwestowaniu w Iron Ox jest zgodna z naszym celem, jakim jest przyspieszenie przemian, które mogą zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych – powiedział Carmichael Roberts z Breakthrough Energy Ventures.

– Iron Ox ma wyjątkową pozycję, aby przyspieszyć przejście na rolnictwo przyjazne dla klimatu, jednocześnie zwiększając dostępność i jakość świeżych produktów. Jest to typ rozwiązania, które zostało zaprojektowane z myślą o szybkim skalowaniu i ma potencjał, aby przybliżyć nas o jeden duży krok do zerowej emisji netto –  dodał Roberts.

Breakthrough Energy inwestuje w firmy, które pracują nad złagodzeniem niszczących skutków przyspieszających zmian klimatycznych. Grupa inwestycyjna wspiera najnowocześniejsze firmy, które mogą znacząco zmniejszyć emisje z rolnictwa, budynków, energii elektrycznej, produkcji i transportu w skali globalnej.

Od momentu założenia w 2015 roku, Iron Ox pozyskał 98 milionów dolarów w ramach finansowania venture. Wśród dotychczasowych inwestorów są Crosslink Capital, R7 Partners, Pathbreaker Ventures, ENIAC Ventures, Amplify Partners, At One Ventures i Y Combinator.

Firma właśnie zapewniła sobie inwestycję w wysokości około 38 milionów funtów od osób takich jak Bill Gates.

Uprawa
– pyszne, skalowalne, odnawialne

Iron Ox uprawia rośliny w naturalnym świetle słonecznym, wykorzystując fotosyntezę - proces sprzed 3 miliardów lat, w którym rośliny wykorzystują energię słoneczną do przekształcania atmosferycznego CO2 w biomasę roślinną, a także najbardziej skalowalną technologię wychwytywania dwutlenku węgla na Ziemi.

Iron Ox wytwarza 30 razy więcej produktów z akra i zużywa aż 90 proc. mniej wody w porównaniu z tradycyjnym rolnictwem.

Konsumenci mogą kupić żywność Iron Ox w całej Kalifornii w sklepach Whole Foods oraz w innych punktach w rejonie Zatoki San Francisco, takich jak Bianchini's i Mollie Stone's Markets. Oczekuje się, że sprzedaż poza Kalifornią rozpocznie się jeszcze w tym roku, wraz z pierwszymi zbiorami z nowego zakładu w Teksasie.

Aktualnie firma planuje wykorzystać najnowszą rundę inwestycyjną do rozszerzenia swoich programów badawczo-rozwojowych, przyspieszenia skali produkcji i rozszerzenia działalności na całe Stany Zjednoczone. Firma rekrutuje naukowców, inżynierów, operatorów szklarni i robotyków.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.