Światowy rekodr instalacji na szkockiej morskiej farmie wiatrowej

zk

12.04.2023 11:57
Strona główna Energetyka, OZE Światowy rekodr instalacji na szkockiej morskiej farmie wiatrowej

Partnerzy portalu

Światowy rekodr instalacji na szkockiej morskiej farmie wiatrowej  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. instalacja fundamenu na MFW Seagreen / SSE Renewables

Na największej szkockiej morskiej farmie wiatrowej - Seagreen - u wybrzeży Angus, zainstalowano na największej głębokości na świecie fundament turbiny wiatrowej.  

W ubiegły piątek główny wykonawca Seaway 7 przetransportował płaszcz  na miejsce inwestycji, gdzie spotkał się z Saipem 7000 - półzanurzalną jednostką dźwigową, która jest używana do podnoszenia każdego z ważących 2000 ton fundamentów turbin.

Instalacja płaszcza oznacza, że Seagreen przebił swój własny rekord z października 2022 roku, kiedy to poprzedni fundament został zainstalowany na głębokości 57,4 metra. Tym razem fundament został zainstalowany na głębokości 58,6 metrów.

Ten znaczący kamień milowy oznacza również instalację 112-tego płaszcza na farmie wiatrowej liczącej 114 turbin, która jest wspólnym przedsięwzięciem o wartości 3,5 mld euro SSE Renewables i TotalEnergies. Oczekuje się, że ostatni fundament turbiny wiatrowej zostanie zainstalowany jeszcze w tym tygodniu.

 - Jest to kolejny, godny podziwu kamień milowy zarówno dla Szkocji, jak i wiodącego na świecie brytyjskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej. Jak widziałem na własne oczy w zeszłym tygodniu, Seagreen tworzy historię dzięki zastosowaniu najgłębiej położonego na świecie fundamentu turbiny wiatrowej, który po uruchomieniu odegra nieocenioną rolę w zaopatrywaniu większej części Wielkiej Brytanii w energię elektryczną z Wielkiej Brytanii -  powiedział Graham Stuart Minister Stanu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero.

- Wiemy już, że Szkocja posiada kompetencje, innowacje i zasoby naturalne, aby stać się prawdziwym światowym liderem w technologii morskiej energii wiatrowej - od ScotWind, przez INTOG, po spektakularną instalację Seagreen. Jak określono w naszym projekcie Strategii Energetycznej i Planie Just Transition, morska energetyka wiatrowa będzie odgrywała kluczową rolę w krajowej transformacji energetycznej, a szkocki rząd będzie kontynuował wsparcie dla sektora, aby nadal realizować innowacyjne, przełomowe projekty, takie jak ten - nie tylko generując czystą, zieloną energię, ale zapewniając coraz większe korzyści ekonomiczne w naszych szerszych łańcuchach dostaw i społecznościach - skomentował Neil Gray MSP Scottish Cabinet Secretary for Wellbeing Economy, Fair Work and Energy.

- Seagreen jest ważną częścią planu SSE o wartości 14,2 mld euro Net Zero Acceleration Plan, dzięki któremu inwestujemy 8 mln euro dziennie w krytyczną infrastrukturę niskoemisyjną, która pomoże Wielkiej Brytanii osiągnąć niezależność energetyczną. Do końca dekady planujemy zainwestować ponad 27 mld euro w samej Wielkiej Brytanii. Jest to nie tylko znaczący krok na drodze do ukończenia projektu, ale także pokazuje, jak kontynuujemy innowacje i przesuwamy granice technologii, aby napędzać zmiany. Wszyscy zaangażowani w ten projekt mogą być bardzo dumni ze swojego wkładu. Dzięki silnej i stabilnej polityce Wielka Brytania stała się światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, a SSE Renewables buduje więcej morskich elektrowni wiatrowych niż ktokolwiek inny na świecie. Chcemy jednak zrobić więcej i teraz jest czas na przyspieszenie, jeśli mamy osiągnąć cel Wielkiej Brytanii, jakim jest 50 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 roku - dodał Alistair Phillips-Davies Dyrektor Generalny SSE

- Osiągnięcie tego ważnego kamienia milowego jest świadectwem umiejętności naszego zespołu projektowego i wszystkich naszych wykonawców, w tym tych, którzy są częścią naszego szkockiego i brytyjskiego łańcucha dostaw. Przy każdej instalacji fundamentów zaangażowanych jest ponad 50 osób. Nasza zdolność do instalowania płaszcza na tej głębokości, w tak trudnym obszarze geograficznym, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii i oznacza, że konsumenci mogą korzystać z silnych wiatrów dostępnych daleko na Morzu Północnym - podsumował  John Hill Dyrektor Projektu Seagreen.

Każdy fundament będzie wspierał turbinę Vestas V164-10 MW. Pierwsza moc została osiągnięta w sierpniu 2022 roku, a oczekuje się, że morska farma wiatrowa wejdzie do komercyjnej eksploatacji jeszcze w tym roku.

Po ukończeniu, farma wiatrowa o mocy 1,1 GW będzie w stanie wygenerować około 5 000 GWh energii odnawialnej rocznie, co stanowi wystarczającą ilość czystej, bezpiecznej, zrównoważonej energii elektrycznej do zasilania ponad 1,6 mln brytyjskich domów.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.