Technologia przekształcająca dowolny port w pływające centrum morskiej energetyki wiatrowej [WIDEO]

Strona główna Energetyka, OZE Technologia przekształcająca dowolny port w pływające centrum morskiej energetyki wiatrowej [WIDEO]

Partnerzy portalu

Technologia przekształcająca dowolny port w pływające centrum morskiej energetyki wiatrowej [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Platformy zanurzalne Tugdock - zdjęcie dzięki uprzejmości Blackfish Engineering Design Ltd.

Amerykańska firma Crowley, zajmująca się rozwiązaniami w zakresie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, zainwestowała w Tugdock, twórcę pierwszego na świecie pływającego suchego doku znanego jako Tugdock Submersible Platform (TSP).

Crowley i Tugdock zbadają potencjalne zastosowanie platform w miejscach takich jak zachodnie wybrzeże USA, gdzie głębokość i konwencjonalne suche doki mogą być nieodpowiednie dla wymaganej infrastruktury logistycznej.

Platformy TSP zostały opracowane z myślą o wodowaniu w portach, w których brakuje wystarczającej głębokości i przestrzeni montażowej wymaganej do budowy i załadunku masywnych pływających konstrukcji. Technologia ta umożliwia dostarczanie pływających suchych doków transportem drogowym w formie modułowej i montaż w porcie do wymiarów znacznie szerszych niż większość istniejących na świecie suchych doków. Po załadowaniu platforma jest następnie holowana na głębsze wody w celu zwodowania i przetransportowania turbin.

- Ograniczenia kosztowe i czasowe związane z rozwojem infrastruktury portowej i barek zanurzalnych są głównymi wąskimi gardłami hamującymi rozwój sektora pływającej morskiej energii wiatrowej - powiedział Lucas Lowe-Houghton, dyrektor ds. strategii i rozwoju w firmie Tugdock.

- Nasza technologia TSP pomaga przezwyciężyć te problemy, zapewniając gotowe rozwiązanie, które nie wymaga pozwoleń na budowę ani pozwoleń środowiskowych. Jest to ogromna korzyść, ponieważ pozwolenie na budowę stałego obiektu może znacznie opóźnić harmonogram projektu i nie zapewnić zwrotu z inwestycji. Tugdock zapewnia specjalnie zbudowane stałe lub tymczasowe rozwiązanie do wstępnego montażu na potrzeby budowy i załadunku, integracji generatorów turbin wiatrowych i dużych kampanii konserwacyjnych - dodał dyrektor.

We wrześniu 2022 roku amerykański rząd ogłosił cel wdrożenia 15 GW zainstalowanej mocy pływającej morskiej energii wiatrowej u wybrzeży USA do 2035 roku - wystarczającej ilości czystej energii do zasilenia ponad 5 milionów amerykańskich domów.

- Ta wartość wspiera to amerykański cel obniżenia kosztów pływającej morskiej energii wiatrowej o ponad 70 procent, do 45 USD za megawatogodzinę do 2035 roku - powiedział Crowley.

Crowley Wind Services rozwija i planuje budowę terminali do obsługi elektrowni wiatrowych w Kalifornii, Luizjanie i Massachusetts. W kalifornijskim porcie Humboldt Bay, Crowley jest w trakcie realizacji umowy na budowę i obsługę terminalu do produkcji, instalacji i obsługi pływających platform wiatrowych na morzu, korzystania z dużych ciężkich jednostek towarowych oraz świadczenia usług załogowych na wodach Pacyfiku, które zostały niedawno zatwierdzone do dzierżawy pod energię wiatrową. Humboldt i inne instalacje na zachodnim wybrzeżu będą oparte na technologii pływających morskich turbin wiatrowych.- Ta ważna inwestycja i współpraca z Tugdock strategicznie uzupełniają naszą wizję i wiodące na rynku możliwości logistyczne, aby wspierać rozwój energii wiatrowej od jej początku do końca - powiedział Bob Karl, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Crowley Wind Services.

- Nie tylko pomożemy deweloperom rozwiązać wyzwania logistyczne, ale jako lider w zrównoważonej i innowacyjnej logistyce morskiej Crowley będzie dalej wykorzystywać morską energię wiatrową jako wiodące alternatywne źródło energii, współpracując z naszymi klientami, dostawcami, decydentami i innymi osobami w naszym łańcuchu wartości na rzecz innowacji, takich jak platforma zanurzalna Tugdock - doał Karl.

Firma Tugdock wzięła niedawno udział w pierwszej edycji targów Crowley Innovation Expo w Jacksonville na Florydzie, gdzie start-upy prezentowały swoje innowacje w sektorach zaawansowanych technologii energetycznych, zrównoważonego rozwoju, łańcucha dostaw i technologii.

- Cieszymy się z nawiązania nowej współpracy z Crowley, pionierską firmą stojącą na czele morskich innowacji - powiedział Shane Carr, dyrektor generalny Tugdock z siedzibą w Kornwalii w Wielkiej Brytanii.

- Ich strategiczna inwestycja pozwoli nam po raz pierwszy wprowadzić naszą unikalną technologię na amerykański rynek pływających morskich elektrowni wiatrowych. Wierzymy, że nasze nowe partnerstwo pomoże przyspieszyć rozwój pływającej morskiej energetyki wiatrowej w USA - podsumował Carr.Źródło: tugdock.com, offshorewind.biz

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.