Termomodernizacja budynków do 2050 roku będzie kosztować nawet setki miliardów zł

zk

26.05.2021 21:38 Źródło: PAP
Strona główna EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Termomodernizacja budynków do 2050 roku będzie kosztować nawet setki miliardów zł
Termomodernizacja budynków do 2050 roku będzie kosztować nawet setki miliardów zł - ZielonaGospodarka.pl
Istockphoto

Do 2050 roku na termomodernizację budynków w Polsce możemy potrzebować miliardów, jeśli nie setek miliardów złotych; dużo środków musi pochodzić z sektora prywatnego – mówiła we wtorek na Europejskim Kongresie Gospodarczym wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Kornecka, pytana podczas dyskusji –  Zielone budynki, zielone budowanie –  o to, jakie działania Polska podejmie na rzecz dekarbonizacji, w ramach europejskiego Zielonego Ładu powiedziała, iż niezwykle istotne jest położenie większego nacisku na sferę budownictwa, gdyż –  według wszystkich badań za 40 proc. emisjiodpowiadają budynki.

W opinii wiceminister pandemia obnażyła problemy, z którymi Polska musi się mierzyć w zakresie zmiany podejścia do budownictwa.

– Już dziś obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku przepisy w Polsce przewidują, że wszystkie projektowane budynki są niemal o zerowym zużyciu energii –  powiedziała Kornecka.

Jej zdaniem – potężnym wyzwaniem jest doprowadzenie do podobnego stanu całej substancji budynkowej – wszystkie działania związane z częścią Zielonego Ładu, mianowicie – falą renowacji budynków, które dzisiaj wymagają modernizacji, termomodernizacji i doprowadzenia ich do obecnych standardów.

Wiceminister zaznaczyła przy tym, że największym wyzwaniem są budynki najstarsze i budynki zabytkowe.

– Ogromne środki powinny być na ten cel przewidziane. W dokumencie rządowym o długoterminowej strategii renowacji MRPiT zaprojektowaliśmy tempo termomodernizacji budynków - płytkiej i głębokiej, trzeba powiedzieć, że z silnym wsparciem KPO – poinformowała podczas dyskusji Anna Kornecka.

Zaznaczyła również, że oprócz zastosowania nowych rozwiązań technologicznych w zakresie termomodernizacji istotna jest edukacja inwestorów prywatnego sektora budowlanego, w szczególności jednorodzinnego, "żeby wiedzieli, jak budować, aby budynek był energooszczędny".

Według Korneckiej w sektorze budowlanym w związku z termomodernizacją powinno powstać 100 tys. nowych miejsc pracy bezpośrednio związanych z tym procesem, a nawet 300 tys. pośrednio związanych. Jak wskazała, "to ogromne wyzwanie".

– Widzimy, że jest ogromny problem z tym, kto ma wykonywać te usługi. Cena również jest blokadą. Systemy dofinansowania były projektowane na dużo mniejszych kwotach i dzisiaj nie przystają do rzeczywistości, wymagają rewizji – mówiła.

Wiceminister przyznała, że – nie jesteśmy w stanie zaprojektować wielkości środków, ale to są miliardy zł, jeśli nie setki miliardów zł do 2050 roku, które będą potrzebne na termomodernizację budynków w Polsce. To sygnał, że jest to rynek i branża, który będzie się rozwijał – dodała.

Powiedziała, że obecnie w jej resorcie toczą się intensywne prace nad liberalizacją przepisów dot. zatrudniania cudzoziemców.

– Konieczne jest maksymalne otwarcie i poluzowanie tych zasad – wskazała.

Kornecka przypomniała również, że od lipca ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

– To ma być takie narzędzie, w którym oprócz deklarowania źródła ciepła, którym ogrzewamy dom, będziemy chcieli edukować o tym, jak mądrze modernizować swoje budynki i skąd pozyskiwać środki – wyjaśniła wiceminister.

Jej zdaniem Polacy dziś już się zorientowali, jak dużą rolę odgrywa termomodernizacja i jak wiele mogą zaoszczędzić energii.

Wiceminister powiedziała także o wpisaniu do wykazu prac legislacyjnych nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Wyjaśniła, że jednym z pomysłów, które pojawiły się przy tej okazji, jest nadawanie kategorii efektywności energetycznej budynkom i lokalom mieszkalnym na wzór etykiet znanych ze sprzętów AGD.

– Chcielibyśmy wprowadzić taki system, kiedy wynajmując lub kupując mieszkanie, lub dom dostajemy informację, w jakim stopniu jest on efektywny energetycznie, abyśmy mogli świadomie podejmować decyzje i motywować właścicieli wynajmujących mieszkania do modernizacji tak, by ich oferty były bardziej konkurencyjne – mówiła Kornecka.

Jak podkreśliła, bardzo dużo środków na termomodernizację będzie musiało pochodzić od sektora prywatnego – bo żaden budżet państwa, samorządów, nie będzie dysponował środkami, które by mógł dystrybuować do podmiotów prywatnych.

Według Korneckiej w ramach KPO na termomodernizację budynków przeznaczono około 3 mld euro.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.