Tusk: w tym tygodniu propozycje rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu

Tusk: w tym tygodniu propozycje rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu - ZielonaGospodarka.pl
05.03.2024 10:29
Strona główna Klimat, Edukacja Tusk: w tym tygodniu propozycje rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu

Partnerzy portalu

Tusk: w tym tygodniu propozycje rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu - ZielonaGospodarka.pl

Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek w Wilnie, że w tym tygodniu ogłosi treść propozycji zmiany niektórych zapisów Zielonego Ładu. "Europa nie musi być skazana na wojnę domową ekologii z rolnictwem" - stwierdził szef polskiego rządu.

Jak mówił Tusk na konferencji prasowej z premier Litwy Ingridą Szimonyte, niektóre zapisy Zielonego Ładu "nie do końca są adekwatne do rzeczywistych problemów Unii Europejskiej", a "ochrona środowiska nie może i nie musi być w konflikcie z produkcją żywności".

Jak zapowiedział Donald Tusk, w najbliższych dniach będzie występował z inicjatywą rewizji Zielonego Ładu, która będzie miała na celu ochronę europejskiego rynku żywności. "W tym tygodniu będę publicznie ogłaszał treść propozycji pod adresem Komisji Europejskiej i liderów państw członkowskich".

"Znajdziemy sposób, aby zapisy Zielonego Ładu nie uderzały w interesy dużych grup ludności, nie tylko rolników" - zaznaczył szef rządu. "Europa nie musi być skazana na wojnę domową ekologii z rolnictwem" - dodał.

Tusk dodał, że jest przekonany, iż w tej sprawie Polska z Litwą będą prezentować spójne stanowisko, a w dodatku jest dużo więcej państw członkowskich Unii jest gotowych do "twardej rozmowy" o Zielonym Ładzie. "Żyjemy w warunkach wojny wypowiedzianej przez Rosję, a kwestie samowystarczalności żywnościowej są tak samo ważne, jak bezpieczeństwo militarne" - oświadczył.

Ingrida Szimonyte przypomniała, że rolnicy na Litwie w styczniu protestowali przeciwko niektórym zapisom Zielonego Ładu. Jak podkreślała, z jednej strony wymogi dalszego ograniczenia emisji dla Litwy to "bolesne wyzwanie", z drugiej strony społeczeństwo oczekuje czystej wody i ochrony siedlisk przyrodniczych. W ocenie Szymonite, we wdrażaniu Zielonego Ładu powinny być np. odstępstwa jeśli chodzi o tempo wprowadzania nowych rozwiązań. "Mamy wiele sugestii do Komisji Europejskiej, jak bez zapaści rolnictwa przystosować się do nowych reguł" - powiedział premier Litwy.

Od kilku tygodni trwają w Polsce, a także w innych krajach UE, protesty rolnicze. We wtorek rolnicy demonstrowali w Warszawie. Postulaty polskich rolników to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Europejski Zielony Ład wprowadza szereg wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa umożliwiających osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 procent areału ziemi pod uprawy ekologiczne.

mml/ wkr/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.