W Polsce powstanie regionalne centrum szkoleniowe w obszarze czystej energii

zk

23.11.2022 11:11 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE W Polsce powstanie regionalne centrum szkoleniowe w obszarze czystej energii

Partnerzy portalu

W Polsce powstanie regionalne centrum szkoleniowe w obszarze czystej energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski/US Embassy Warsaw

Departament Energii Stanów Zjednoczonych otworzy w Polsce regionalne centrum szkoleniowe dot. czystych technologii energetycznych i energetyki jądrowej - powiedział we wtorek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. W planach jest też współpraca z uczelniami przy tworzeniu programów studiów.

Podczas Open Eyes Economy Summit w Krakowie Mark Brzezinski przypomniał, że Polska niedawno wybrała Stany Zjednoczone i firmę Westinghouse jako partnera przy realizacji projektu elektrowni jądrowej w Polsce. "W tej chwili realizujemy i przygotowujemy szczegółowe plany dotyczące budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. (...) Będzie to rzeczywisty wyraz ścisłej relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Ta inwestycja stworzy tysiące miejsc pracy, które będą korzystne dla obu krajów" - podkreślił ambasador USA w Polsce.

Jego zdaniem projekt energetyki jądrowej "jeszcze bardziej zbliży nas do siebie". Wskazał, że jest to pierwszy krok w wielu wymiarach. "Mamy nadzieję, że będziemy mogli wspierać Polskę, która w przyszłości stanie się regionalnym centrum, jeśli chodzi o energetykę jarową do zastosowań cywilnych. Polska wybrała Westinghouse jako realizatora pierwszych trzech reaktorów jądrowych. Mamy nadzieję, że w przyszłych miesiącach to właśnie Westinghouse zostanie wybrane jako realizator wszystkich sześciu planowanych w Polsce reaktorów jądrowych" - stwierdził Brzezinski.

Jak mówił, w długoterminowej perspektywie Stany Zjednoczone zamierzają współpracować z Polską przy rozwijaniu nowych technologii jądrowych, jak małe reaktory modułowe (SMR).

Zapowiedział otworzenie w Polsce regionalnego centrum szkoleniowego amerykańskiego Departamentu Energii dotyczącego czystych technologii energetycznych i energetyki jądrowej. "Departament Energii Stanów Zjednoczonych proponuje i tworzy plan, dzięki któremu będziemy mogli szkolić młodych ludzi w Polsce. (...) To jest jeszcze sfera planów, ale po części są one już realizowane" - mówił Brzezinski.

Ambasador USA dodał, że planowane są studia oraz kursy stacjonarne i online dotyczące energetyki jądrowej. "Nie chodzi tylko o inżynierię jądrową. Będziemy kształcić szereg innych specjalistów, m.in. specjalistów informatyków i innych specjalistów w zakresie energetyki" - powiedział.

Mark Brzezinski poinformował, że są też plany podjęcia współpracy z uczelniami wyższymi, by stworzyć odpowiednie programy studiów i w ten sposób kształcić nowe pokolenie specjalistów.

Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazuje, że pierwsza elektrownia jądrowa ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Pierwszy blok powstanie do 2033 r. Elektrownia zostanie zlokalizowana w północnej Polsce.

Według danych podanych przez Amerykańską Izbą Handlową w Polsce, Amerykanie są obecnie drugą największą grupa zagranicznych inwestorów w Polsce, zatrudniająca prawie 300 tysięcy pracowników. Według danych z 2020 r. inwestycje amerykańskie w Polsce wynosiły 26,8 mld dol. Dodano, że od 2010 r. wzrosły o 86 proc.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22400,00 $ tona -0,11% 25 lis
 Cynk 2924,00 $ tona 0,45% 25 lis
 Aluminium 2345,00 $ tona 0,09% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.