W sobotę finał akcji "Czysty Bałtyk"

zk

27.08.2021 09:11 Źródło: gdynia.pl
Strona główna W sobotę finał akcji "Czysty Bałtyk"
W sobotę finał akcji "Czysty Bałtyk" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gdynia.pl

W ostatni weekend sierpnia tysiące wolontariuszy wyruszy na plaże, żeby zebrać śmieci. Stowarzyszenie Czysta Polska, które zorganizowało już dziesięć edycji akcji "Czyste Tatry", przyjeżdża również nad morze. W ramach"Czystego Bałtyku", 27 sierpnia wysprzątany zostanie Półwysep Helski, a 28 sierpnia wybrzeże w Trójmieście i okolicach.

– Ten rok jest wyjątkowy – mówił założyciel Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik. – Po raz dziesiąty posprzątaliśmy z naszymi wolontariuszami Tatry, a teraz ruszamy nad Bałtyk! Warto pamiętać, że naszą główną misją nie jest posprzątanie plaż, ale edukacja i zmiana świadomości. Musimy wszyscy podjąć wysiłek, by zmniejszyć wykorzystanie tworzyw sztucznych w naszym życiu i zadbać o to, by odpady mogły zyskać drugie życie.

Wielkie sprzątanie plaż potrwa dwa dni i będzie połączone z konferencją naukową w Olivia Business Center, poświęconą ochronie ekosystemów morskich. Za ten element inicjatywy odpowiada United Nations Global Compact – największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Została założona w 2000 roku przez sekretarza ONZ Kofi Anana  – zrzesza obecnie ponad 10 000 członków.

W wydarzeniu wezmą również udział liczni ambasadorzy. Wśród nich znaleźli się: Katarzyna Bujakiewicz, Robert Korzeniowski, Paweł Deląg, Mateusz Ligocki, Iga Krefft, Ola Kutz, czy Kaja Soboń. Inicjatywę wspierają również twórcy internetowi. Youtuberzy oraz tikotokerzy mają ogromny wpływ na młodych ludzi oraz ich postawy i postrzeganie świata. Na swoich kanałach będą podnosić świadomość ekologiczną i zwracać swoim fanom uwagę na problemy środowiska naturalnego. Środowiska, które musimy chronić, bo bez niego nie będziemy w stanie przetrwać na Ziemi.

– W Gdyni dążymy do neutralności klimatycznej. Prowadzimy szereg działań, których celem jest zachęcenie mieszkańców do wyrobienia ekologicznych nawyków. Naszym sztandarowym projektem jest "KLIMATyczne Centrum", dzięki któremu zazieleniamy ulice Śródmieścia i poszerzamy przestrzeń dla pieszych czy rowerzystów. Równolegle działamy także na mniejszą skalę, na co dobrym przykładem może być zainstalowana na jednym z gdyńskich kąpielisk infrastruktura fotowoltaiczna, która dla naszych ratowników jest jedynym i w pełni wystarczalnym źródłem energii elektrycznej – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Żeby wziąć udział w pierwszej edycji akcji "Czysty Bałtyk", należy zarejestrować się poprzez stronę czystapolska.org.pl. W dniu akcji, każdy wolontariusz odbierze we wskazanym punkcie mobilnym swój pakiet startowy, na który złożą się worki, rękawiczki oraz niewielki prowiant od partnerów akcji. W tych samych punktach będzie również możliwa rejestracja w dniu wydarzenia, choć liczba wolontariuszy będzie ograniczona.

27 sierpnia wolontariusze posprzątają Półwysep Helski. Punkty mobilne rozmieszczone będą we Władysławowie (2 punkty), Chałupach, Juracie, Jastarni oraz Helu (2 punkty). Wieczorem tego samego dnia w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa, a w sobotę sprzątać będziemy plaże w Trójmieście i dwóch sąsiednich gminach. Tutaj punkty mobilne znajdować się będą w Gdyni, Gdańsku, Pucku oraz Rewie.

Skalę problemu poziomu zaśmiecenia gdyńskich plaż najdosadniej obrazują liczby. W 2020 roku wywieziono następujące odpady:

- 113,84 ton opakowań ze szkła,
- 103,50 ton odpadów z oczyszczania z ulic i placów,
- 0,86 tony odpadów komunalnych,
- 6,84 ton odpadów ulegających biodegradacji,
- 1,42 ton gleby i ziemi, w tym kamieni,
- 0,32 tony zużytych opony.

Łącznie na gdyńskich plażach zebrano aż 226,78 ton śmieci.

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.