W Szczecinie otwarto Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej [WIDEO]

zk

15.02.2023 17:55 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse W Szczecinie otwarto Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej [WIDEO]

Partnerzy portalu

W Szczecinie otwarto Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

W województwie zachodniopomorskim zainaugurowano działalność Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. To kolejny krok w stronę zwalczania przestępców działających przeciwko środowisku. Uroczyste otwarcie poprzedziła konferencja prasowa.

w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej (WZPŚ). Gospodarzem wydarzenia był Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, a honorowymi gośćmi m.in. wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk i z-ca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wiesław Czechowski.

To już dziewiąty Wydział w Polsce

Utworzenie nowego Wydziału w Szczecinie ma na celu zdynamizowanie działań ukierunkowanych na zwalczanie szeroko pojętej przestępczości środowiskowej na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jest to już dziewiąty Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Polsce, dotychczas utworzono takie Wydziały we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Zielonej Górze, Poznaniu, Kielcach, Białymstoku i Gdańsku.

Przestępcy nie czują się już bezkarni

Inaugurację WZPŚ w Szczecinie poprzedziła konferencja prasowa, podczas której wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podkreślił rangę powstających w całej Polsce Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

Nowy Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Szczecinie to kolejny krok w zapoczątkowanym w 2020 r. wzmacnianiu  struktury Inspekcji w walce z bezwzględnymi przestępcami środowiskowymi. Zwiększyliśmy wykrywalność przestępstw przeciwko środowisku, podwyższyliśmy kary tak by nikt nie czuł się bezkarny. To realne działania, które konsekwentnie podejmuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – mówił wiceminister Jacek Ozdoba.

Kluczowy punkt w walce z nielegalnym przemieszczaniem odpadów

Z kolei p.o. GIOŚ Magda Gosk zwróciła uwagę na to, że otwarcie WZPŚ w Szczecinie jest niezwykle istotne w kontekście zapobiegania nielegalnemu przemieszczaniu odpadów:

Inspekcja Ochrony Środowiska bezwzględnie zwalcza wszelkie formy przestępstw środowiskowych. Otwarcie WZPŚ w Szczecinie jest kluczowe ze względu na ryzyka związane z nielegalnym przemieszczaniem odpadów z Niemiec. Połączona wiedza i doświadczenie inspektorów ochrony środowiska oraz byłych funkcjonariuszy służb dają gwarancję wysokiej skuteczności naszych działań – podkreśliła Magda Gosk, p.o. GIOŚ.

Powoływanie WZPŚ w strukturach WIOŚ jest inicjatywą m.in. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który wielokrotnie zwracał uwagę na to, że kary za przestępstwa środowiskowe były za niskie. Wydziały WZPŚ wzmacniają Inspekcję i stanowią odpowiedź na nasilające się procedery przeciwko środowisku.

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

Utworzenie nowego Wydziału skomentował również zastępca Dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ Wiesław Czechowski, który zwrócił uwagę na ubiegłoroczną nowelizację przepisów Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń w kontekście walki z przestępcami.

Zwalczanie przestępczości środowiskowej jest dziś faktem. Jako Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ współpracujemy z WZPŚ w całej Polsce. Wspieramy ich swoim doświadczeniem i sprzętem. Nasze działania oraz ubiegłoroczne zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń stają się gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego – powiedział.

Zadania WZPŚ

Do głównych zadań WZPŚ-u w całej Polsce należy m.in.:
- kontrolowanie gospodarki odpadami oraz ich transportu,
- wykonywanie testów i analiz niezbędnych do ujawniania przestępców,
- realizacja działań prewencyjnych mających na celu ograniczenie środowiskowej działalności przestępczej, ostrzeganie o rodzaju i zasięgu potencjalnego zagrożenia,
- podejmowanie działań w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń przeciwko środowisku, samodzielnie i we współpracy z m.in. Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.