Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczy 173 miliony złotych na program "Mikroretencja". Resort chce w ten sposób doprowadzić do zwiększenia retencji przy budynkach jednorodzinnych i przyczynić się do ochrony lokalnych zasobów wody. "Dzięki temu każdy będzie mógł włączyć się do działania i zatrzymywać deszczówkę przy własnym domu oraz wykorzystywać ją na co dzień" – podkreśla MKiŚ.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że po udanych negocjacjach międzyrządowych Republika Korei otworzyła swój rynek na nowe produkty mleczarskie z Polski. Pozytywna dla naszych producentów majowa decyzja Seulu jest efektem audytu, który Koreańczycy rozpoczęli jeszcze w grudniu 2025 roku.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy 410 mln zł z Funduszy Europejskich na przywracanie naturalnego stanu cieków wodnych oraz ekosystemów zależnych od wód. To inwestycja w bezpieczeństwo Polaków zarówno dziś jak i przyszłych pokoleń.
Przebudowany za blisko 40 mln zł węzeł wodny Modzelówka przywraca po ponad 70 latach przepływ w historycznym korycie rzeki Ełk na odcinku 11,5 km. To kluczowy krok w renaturyzacji mokradeł Biebrzańskiego Parku Narodowego, który zwiększy retencję, poprawi uwilgotnienie torfowisk i wzmocni bezpieczeństwo przeciwpożarowe jednego z najbardziej zagrożonych pożarami obszarów w Polsce.
Pół roku po starcie systemu kaucyjnego widać już pierwsze wymierne efekty środowiskowe – z polskich rzek, lasów i parków znikają jednorazowe opakowania po napojach. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska od października 2025 r. do marca 2026 r. zebrano ok. 520 mln opakowań, a z badań IQS wynika, że z systemu korzysta już 62 proc. Polaków.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył pierwszy nabór wniosków na dofinansowanie rozwoju magazynów dual-use. Technologia zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców i ochronę krytycznej infrastruktury energetycznej w sytuacjach awaryjnych.
Format opakowań on-the-go coraz częściej obejmuje produkty codziennego użytku – od nabiału i napojów roślinnych po kawę i napoje funkcjonalne. Konsumenci oczekują, że opakowania te będą wygodne, poręczne, ale też bezpieczne i przyjazne środowisku. Dlatego producenci pracują nad rozwiązaniami, które łączą bezpieczeństwo żywności, ergonomię i możliwość recyklingu.
Najpopularniejsze teksty w mijającym tygodniu. Zapraszamy do lektury.
Upowszechnienie pomp ciepła akurat w latach 70-tych XX wieku było nieprzypadkowe. W efekcie zamieszania na rynku surowców doszło do skokowego wzrostu cen paliw, co w powiązaniu z ich ograniczoną dostępnością wpłynęło m.in. wzmożone zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii. Jedną z opcji, po którą po raz pierwszy sięgnięto na szerszą skalę, była technologia pozwalająca z pomocą praw fizyki wykorzystać do ogrzewania domów i wody użytkowej dostępną powszechnie energię ziemi.
W Port of Gothenburg rozpoczęła się budowa instalacji do skraplania biogazu (LBG – Liquefied Biogas), która ma wspierać rozwój odnawialnych paliw dla żeglugi, transportu ciężkiego oraz przemysłu. Inwestorem i operatorem projektu jest Nordion Energi.
00:03:15
Vulcan Training & Consultancy buduje w Rumi jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych dla offshore w Europie
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Ważne dla przedsiębiorców: czas na złożenie „informacji o pomocy” do 30 czerwca
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
Giganci stali z wyjątkowym apelem. Przemysł ciężki boi się obranej ścieżki dekarbonizacji?
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Rola zieleni w przyrodzie – co daje sadzenie drzew?
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu