Jeszcze kilka dekad temu, technologie, które aktualnie są powszechnie dostępne w większości gospodarstw domowych były niewyobrażalne. Chociaż umożliwiają one pracę, komunikację czy zapewniają zupełnie nowy wymiar codziennych zajęć i rozrywki, to nie pozostaje to bez kosztu dla środowiska.
Teysha Technologies, producent trwałego bioplastiku AggiePol®, stworzył infografikę, aby pokazać, w jaki sposób nowa generacja bioplastików może zastąpić istniejące tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej. Wraz ze wzrostem emisji CO2 o ponad 2,75 miliarda ton do 2050 roku obciążenie, jakie produkcja tworzyw sztucznych ma dla naszego środowiska, zaczyna budzić niepokój.
Według wyliczeń amerykańskiej organizacji ochrony środowiska Natural Resources Defense Council (NRDC), zanieczyszczenia powietrza emitowane w wyniku konsumpcji paliw kopalnych kosztują statystycznego Amerykanina 2,5 tys. dolarów każdego roku. Koszty te objawiają się w postaci wyższych rachunków za usługi medyczne.
BASF, największy koncern chemiczny na świecie, stoi przed wyzwaniem zdekarbonizowania produkcji przemysłowej. Rozwiązaniem jest elektryfikacja oraz wdrożenie zastosowania wodoru. W tym celu zostanie wybudowana przez RWE farma wiatrowa na morzu, która będzie całkowicie prywatnym przedsięwzięciem.
Kandydujący w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa poseł Konfederacji Grzegorz Braun zadeklarował w poniedziałek, że po swojej wygranej nie odda ani – piędzi zieleni miejskiej pod nierozważne projekty budowlane.
– Pandemia to mały problem, z którym ludzkość da sobie radę wcześniej czy później. Będą kolejne pandemie, na które musimy być przygotowani, a metody, które stosujemy, dają nadzieję, że poradzimy sobie z kolejnymi. Natomiast są znacznie większe problemy – zmiany klimatu uderzą w znacznie większą grupę osób i będą miały znacznie bardziej drastyczne konsekwencje niż pandemia COVID-19.
Wykonanie orzeczenia TSUE w sprawie zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turowie pociągnęłoby za sobą nakłady rzędu 13,5 mld zł – poinformował w poniedziałek wiceprezes PGE Paweł Śliwa, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Energetycznej.
Trzy tematy – mieszkalnictwo, dom do 70 m kw. i lądowa energetyka wiatrowa zostaną poddane ocenom w ramach prowadzonych przez resort rozwoju konsultacji projektów z Polskiego Ładu – zapowiedziała w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Za ok. 13,5 mld zł PKN Orlen wybuduje do 2024 roku w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie) kompleks instalacji Olefin III. Jego uruchomienie planowane jest w 2025 roku Według spółki realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu EBITDA o ok. 1 mld zł rocznie.
Ekolodzy z Klubu Gaja do końca maja zbierają makulaturę w Bielsku-Białej. Przychód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na ratowanie i leczenie koni, które znajdują się pod opieką tego stowarzyszenia. W ub.r. zebrali w ten sposób ponad 21 t.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO