Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały umowę na realizację kolejnej partii prac projektowych wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas cooled Reactor, HTGR). W wydarzeniu, które odbyło się 12 maja 2021 r. w Otwocku-Świerku, uczestniczyli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek.
Kwestie związane z energetyką prosumencką i rozproszoną były głównym tematem webinarium „Odnawialne źródła energii jako czynnik rozwoju lokalnego i regionalnego", które odbyło się 11 maja 2021 r. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Efektywności im. prof. Żmijewskiego, udział wziął pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Leśnictwo i gospodarka leśna w świetle Europejskiego Zielonego Ładu to temat spotkania ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, które odbyło się 13 maja 2021 r. W wydarzeniu, zorganizowanym w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
Rosyjskie służby ratownicze poinformowały w piątek o wycieku ropy naftowej z lokalnego rurociągu w rejonie Purowska na Półwyspie Jamalskim.
W ostatnim czasie z ust europejskich decydentów i ekspertów nie schodzi określenie pakiet Fit-for-55. Jest to pakiet regulacji i działań, które będą niezbędne na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 roku. Branżowe organizacje wskazują, że Europa wyznaczaniem samych celów nie zbliży się do neutralności klimatycznej.
Politechnika Gdańska rozpoczyna budowę Centrum Ekoinnowacji (CEI), gdzie prowadzone będą m.in. badania nad ekologicznymi rozwiązaniami dla budownictwa i transportu. Obiekt ma być gotowy jesienią 2022 r. Koszt inwestycji to blisko 80 mln zł.
Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej. Pierwszy zostanie założony na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego, drugi wokół zabytkowej willi Teodora Sixta w centrum miasta – podał w piątek bielski magistrat. Realizacja zakończy się w przyszłym roku.
W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski - mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz-System Tomasz Stępień.
Energia baterii nano-diamentowej pochodzi z radioaktywnych izotopów używanych w reaktorach jądrowych.
Lotnisko Schiphol w Amsterdamie, największe w Holandii i jedno z największych w Europie, ogłosiło na stronie internetowej, że wspólnie z firmą ECOR zamierza wykorzystać trawę, która znajduje się między sześcioma pasami startowymi. Będzie z niej produkować panele sufitowe, a nawet meble i lampy.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO