W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
Zastosowanie wodoru pozwoli zaoszczędzić od 314 do 332 mld euro rocznie w energetyce, przemyśle i transporcie. W skali całej dekady, po roku 2030, możemy spodziewać się oszczędności od 3,5 mld euro do 7 mld euro - poinformował wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.
Inwestycja KGHM Polska Miedź w zespół 6 małych reaktorów modułowych (SMR) firmy NuScale, pozwoli miedziowemu gigantowi na pozyskanie stabilnej, bezpiecznej, zeroemisyjnej i taniej energii. „Inwestycja jest uzasadniona i pracujemy nad bezpiecznym modelem jej finansowania” - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Dzięki nowym inwestycjom do 2030 roku oszczędzimy na zakupie energii ponad 200 mln złotych rocznie - poinformował w poniedziałek prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Integracja z ZEW Niedzica może odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej spółki - dodał.
Każdego roku na świecie wydobywa się około 100 mld t nowych materiałów i surowców, ale ponownie przetwarzanych i wykorzystywanych jest tylko 8,6 proc. z nich – pokazał tegoroczny raport „The Circular Voice”.
Bielska fundacja ekologiczna Arka zainaugurowała jesienną edycję akcji „Książka za drzewo”. Jak powiedział PAP jej prezes Wojciech Owczarz, za każde posadzone drzewo można otrzymać jedną z książek, które wcześniej zostaną zebrane podczas zbiórek w całym kraju.
Z perspektywy znaczących, międzynarodowych koncernów, Polska stanowi niezwykle interesujący rynek w kontekście planowanych inwestycji w transformację energetyczną. Grupa EDF posiada obecnie na całym świecie 34 GW zainstalowanych mocy w OZE, jednak ambicje firmy sięgają budowy nawet 60 GW do roku 2030. Polski rynek, w tym budowa morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, jest jednym z kluczowych przedsięwzięć w tych planach – przekonuje w rozmowie z PAP Alicja Chilińska-Zawadzka. CEO EDF Renewables Polska była gościem XXXI Forum Ek
Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowych, opartych na gazie jednostek wytwórczych w należącej do PGE Energia Ciepła elektrociepłowni w Zgierzu k. Łodzi. Inwestycja zapewni pokrycie zapotrzebowania na ciepło oraz pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie - poinformowała spółka w środę.
Po uruchomieniu pierwszego modułu, w maju, EDP rozpoczyna teraz drugą fazę wspólnego programu, którego celem jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej i zielonego wodoru dla globalnej transformacji energetycznej. Zgłoszenia dla startupów są otwarte do 30 września.
Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza