Fit for 55, pakiet legislacyjny KE, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku, doprowadzi do zubożenia Europejczyków - ostrzegła w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim była szefowa rządu RP, Beata Szydło (PiS).
Według raportu polskiej Fundacji Instrat, jeśli Polska nadal będzie używać węgla do produkcji energii elektrycznej, rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych w latach 2030-2040 wzrosną o 50 procent rocznie, czyli o około 170 euro. Jeśli jednak energia będzie pozyskiwana głównie z farm wiatrowych i elektrowni słonecznych, rachunki będą o 20 procent niższe, czyli od 108 do 168 euro.
Według badania „Smart Industry Polska 2021 – droga polskiego przemysłu do zrównoważonego rozwoju” cele związane z ochroną środowiska są ważne dla większości badanych przedsiębiorstw. Dwie trzecie podmiotów planujących nowe działania związane ze zrównoważonym rozwojem zamierza przeprowadzić je w ciągu dwóch najbliższych lat.
Technologie cyfrowe nie odegrają dużej roli w osiągnięciu celu neutralności klimatycznej do 2050 r. pod kątem redukcji emisji z sektora, mogą jednak odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji innych sektorów – brzmi jeden z wniosków Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach.
Ford chce zostać drugim co do wielkości producentem pojazdów elektrycznych (EV) na świecie w ciągu najbliższych dwóch lat – osiągając roczny poziom produkcji 600 000 sztuk.
Instalacje odnawialnych źródeł energii pobiją w tym roku rekord – wynika z najnowszego raportu IEA.
Do 2050 roku rząd Stanów Zjednoczonych chce osiągnąć neutralność po względem emisji CO2. Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie 8 grudnia podpisał prezydent Joe Biden. Dekarbonizacji zostaną poddane aktywa zarządzane przez państwo, w szczególności budynki.
Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
Rosyjski producent gazu Novatek oraz spółka-córka koncernu energetycznego RWE – RWE Supply & Trading – podpisały memorandum o współpracy w zakresie dostaw paliw niskoemisyjnych i bezemisyjnych. Dokument zakłada dostawy niskoemisyjnego amoniaku i wodoru dla niemieckiej spółki.
Emisje gazów cieplarnianych w Japonii spadają konsekwentnie od siedmiu lat i w roku podatkowym 2020 osiągnęły rekordowo niski poziom, między innymi w związku z ograniczeniem działalności firm w czasie pandemii Covid-19 – wynika z piątkowych danych rządowych.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO