Wiceminister Edward Siarka o przyszłej strategii leśnej UE

zk

15.07.2021 10:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Wiceminister Edward Siarka o przyszłej strategii leśnej UE

Partnerzy portalu

Wiceminister Edward Siarka o przyszłej strategii leśnej UE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

14 lipca 2021 roku wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się z Ambasadorem przy UE Arkadiuszem Plucińskim oraz z polskimi Posłami do Parlamentu Europejskiego. Głównym tematami spotkania były: przyszła strategia leśna oraz aktualne kwestie dotyczące gospodarki leśnej UE.

Jak podkreślił wiceminister, leśnictwo odgrywa coraz większą rolę w polityce unijnej. Kwestie leśnictwa stają się coraz bardziej istotne w polityce europejskiej, zwłaszcza w kontekście ochrony bioróżnorodności oraz wyzwań klimatycznych. Od wielu miesięcy Ministerstwo Klimatu i Środowiska bierze aktywny udział w unijnej dyskusji oraz konkretnych pracach dotyczących kształtu Strategii leśnej, wdrażania Strategii bioróżnorodności, także dotyczących planowanej zmiany Rozporządzenia LULUCF, Dyrektywy OZE w kontekście biomasy leśnej, czy też taksonomii. Na spotkaniu przybliżono więc problematykę polskiego leśnictwa i gospodarki leśnej w kontekście polityki unijnej.

– Z punktu widzenia polskiego leśnictwa i gospodarki leśnej, bardzo ważne są dla mnie kwestie dotyczące Strategii leśnej, zmiany Rozporządzenia LULUCF oraz zmiany Dyrektywy OZE w kontekście biomasy leśnej.  Trzeba też pamiętać o tzw. taksonomii, która także wpływa na leśnictwo i gospodarkę leśną. W kraju intensywnie pracujemy nad tymi zagadnieniami od wielu miesięcy – powiedział wiceminister Siarka.

– Zmiana Rozporządzenia LULUCF w sposób istotny będzie ingerować w leśnictwo w Polsce, ale także w polski sektor rolny. Połączenie leśnictwa i rolnictwa w systemie rozliczania emisjii pochłaniania (AFOLU) generuje liczne wyzwania i wymaga czasu na wdrożenie – mówił.

Proponowane w zmienianej Dyrektywie OZE zaostrzenie kryteriów zrównoważonej biomasy leśnej może mieć decydujący wpływ na wykorzystanie drewna jako surowca energetycznego. Dla Polski problematyczne jest obniżenie progu dla instalacji zobowiązanych do użytkowania biomasy spełniającej kryteria „zrównoważoności” z 20 MW do 5 MW, czy też wprowadzenie  kaskadowego wykorzystania biomasy.  Wykorzystanie biomasy leśnej do realizacji celów UE na rzecz promowania energii ze źródeł odnawialnych, ma bardzo duże znacznie nie tylko dla Polski, ale także pozostałych państw o znacznej lesistości.

– Czekaliśmy na nową Strategię leśną, ponieważ należymy do państwo znacznej lesistości – mamy prawie 30 proc. zalesionej powierzchni kraju, w ciągu ostatnich 30 lat nastąpił wzrost zasobów drzewnych o około 50 proc., przy jednoczesnym zwiększeniu powierzchni chronionych oraz przy zachowaniu ogólnodostępnego charakteru lasu – podkreślił wiceminister.

W Polsce średniorocznie przybywa ok. 30 tys. ha lasów. Bioróżnorodność w naszym kraju, głównie na obszarach leśnych, oceniana jest przez instytucje międzynarodowe jako jedna z najbogatszych w Europie. Mamy ponad 100-letnią tradycję zrównoważonej gospodarki leśnej. Sektor leśny i drzewny, w którym pracuje ok 460 tys. osób,  dostarcza ok. 2,7 proc. PKB.

Jak podkreślił wiceminister Siarka, proponowana przez UE strategia leśna, nie wykazuje w pełnym stopniu zrozumienia dla wielofunkcyjnej gospodarki leśnej łączącej potrzeby środowiskowe, społeczne oraz gospodarcze i w zasadzie ogranicza znaczenie lasów do realizacji celów przyrodniczych i klimatycznych. Zapowiedziana modyfikacja, na korzyść aspektów przyrodniczych, definicji zrównoważonej gospodarki leśnej, spowoduje zachwianie równowagi pomiędzy jej elementami.

Minister wymieniając wątpliwości dotyczące Strategii leśnej, zapewnił że Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie aktywnie promować polskie stanowisko w tej sprawie w Unii Europejskiej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.