Władze Etiopii przeprowadziły w czwartek kolejną część ogólnokrajowej akcji zalesiania. Agencja AP poinformowała, że tylko tego dnia zamierzano posadzić 700 milionów sadzonek. Krytycy akcji zwracają uwagę, że akcja odbywa się bez przygotowania i starannego planu.
AP podkreśliła, że jej korespondentowi nie udało się zweryfikować danych, które przekazał rząd, a zgodnie z którymi tylko do południa blisko 15 mln obywateli posadziło ok. 355 milionów sadzonek. Akcja jest osobistym pomysłem szefa etiopskiego rządu, który - jak podkreśliła Associated Press - jest realizowany od 2019 roku.
„Naszym celem na siódmy rok jest posadzenie 700 milionów sadzonek. Osiągnijmy to razem” - napisał na portalu społecznościowym pełnomocnik rządu do spraw komunikacji Tesfahun Gobezay. W czwartek wiele instytucji państwowych było zamkniętych, by tysiące urzędników mogły uczestniczyć w sadzeniu drzew. AP podkreśliła, że członkowie rządu rozjechali się po całym kraju, by wspierać lokalnych urzędników.
Według AP już o świcie wiele osób sadziło drzewa w stolicy kraju Addis Abebie. AP cytuje między innymi 13-letnią Nathenael Behailu, która powiedziała, że po raz trzeci uczestniczy w akcji sadzenia drzew, co roku z mamą.
- Marzę o tym, by mój kraj był zielony - dodała dziewczynka.
Według władz w Addis Abebie od rozpoczęcia kampanii posadzono już ok. 40 miliardów sadzonek drzew, a w całym 2025 r. planuje się zasadzenie kolejnych 7,5 miliarda, tak by do końca przyszłego roku udało się zrealizować plan premiera, czyli posadzić 50 miliardów drzew.
Część ekspertów podkreśla jednak, że „szlachetną inicjatywę” realizują niekompetentne osoby, którym brak wiedzy zarówno co do wyboru lokalizacji, jak i w wielu innych kwestiach technicznych. AP cytuje profesora biologii z etiopskiego Uniwersytetu Jimma, Kitessa Hunderę, który podkreślił, że podczas masowego sadzenia drzew nie zwraca się uwagi na mieszanie gatunków, w tym obcych z rodzimymi. Podał też w wątpliwość, by władzom udało się zaangażować w czwartek 35 mln obywateli w całym kraju, z których każdy posadziłby 20 sadzonek.
49-letni Ahmed, który stoi na czele etiopskiego rządu od 2018 r., jest między innymi laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymał rok później za wynegocjowanie pokoju z sąsiednią Erytreą.(PAP)
piu/ mms/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Do Bałtyku napłynęła bardziej słona i natleniona woda. To pozytywne zjawisko może jednak nie powstrzymać zakwitu sinic
Tauron: powołano Radę Społeczną ds. sytuacji na rzece Bóbr i Jeziorze Pilchowickim
We wtorek konferencja o ochronie niedźwiedzi i bezpieczeństwie ludzi
Martwe ryby w Bobrze. Zakaz korzystania z rzeki
Bałtyk się przegrzewa. Zakwity sinic będą coraz częściej zamykać kąpieliska
Susza wraca. W świętokrzyskiem są apele o oszczędzanie wody
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 09:05 |
| Cyna | 52702.5 $ | tona | -2,22% | 16.07.2026 09:05 |
| Cynk | 3553.25 $ | tona | -1,00% | 16.07.2026 09:05 |
| Aluminium | 3153.25 $ | tona | -0,53% | 16.07.2026 09:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 09:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 09:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 09:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 09:05 |