Do końca 2025 r. w Kazachstanie posadzone zostaną drzewa saksaułu na 1,1 mln ha wyschniętego dna Morza Aralskiego, co stanowi 40 proc. należącego do Kazachstanu wyschniętego obszaru wielkiego ongiś zbiornika – poinformowały kazachstańskie władze.
„Prace (…) trwają obecnie na obszarze 475 tys. ha, koncentrujemy się też na naturalnej regeneracji. (…) Łącznie zalesianie objęło już 612 tys. ha. Plany na 2025 r. obejmują dodatkowe 428 tys. ha, co daje łączną powierzchnię 1,1 mln ha do końca roku, co stanowi około 40 proc. wyschniętego obszaru (Morza Aralskiego na terenie Kazachstanu – PAP)" – powiedział Azamat Abuow, dyrektor Departamentu Reprodukcji i Wykorzystania Lasów i Roślinności Ministerstwa Ekologii i Zasobów Naturalnych Republiki Kazachstanu (MEiZN RK) na konferencji prasowej w Astanie.
Rusłan Achmetow, dyrektor ałmatyńskiego oddziału Kazachskiego Instytutu Badawczego Gospodarki Leśnej i Agroleśnictwa podkreślił natomiast, że do zalesiania wyschniętego basenu Morza Aralskiego wybrano właśnie saksauł ze względu na wysokie zasolenie gleby, a ta roślina adaptuje się w tych warunkach najlepiej. Założono też szkółkę, w której uprawiane są sadzonki dostosowane do miejscowych warunków glebowych.
Saksauł to niewielkie drzewo osiągające maksymalnie 12 m wysokości z rodziny szarłatowatych (rząd goździkowców), które jako jedno z niewielu dobrze adaptuje się na terenach pustynnych i półpustynnych i wykorzystywane jest przez ludzi jako opał, a przez zwierzęta jako pożywienie.
Przedstawiciele MEiZN RK zapewnili też, że do końca 2027 roku zrealizowane zostanie zadanie postawione przez prezydenta kraju Kasyma-Żomarta Tokajewa, dotyczące posadzenia 2 miliardów drzew, dzięki czemu zalesienie kraju ma wzrosnąć z 4,9 do 5,1 proc. Kazachstan ma 2,725 mln km kw. (dziewięć razy więcej od Polski), co czyni go dziewiątym krajem na świecie pod względem powierzchni.
Portal The Times of Central Asia poinformował natomiast, że również sąsiedni Uzbekistan zalesia wyschnięte dno Morza Aralskiego. Zbiornik ten, niegdyś czwarte co do wielkości słone jezioro świata, wysycha od lat 60. XX w. Straciło 90 proc. objętości na skutek nieudanych eksperymentów sowieckich naukowców związanych z zawracaniem biegu rzek.
elp/ zm/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
AI pomoże sterować oczyszczalniami ścieków? Może być wiele korzyści
„Le Figaro”: klimatyzatory i wiatraki odsprzedawane są online nawet za trzykrotność ceny
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Dobre życie na stabilnej planecie dla wszystkich. Według grupy znanych ekonomistów to możliwe
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 06:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 06:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 06:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 06:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 06:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 06:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 06:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 06:05 |